Booker Ödülü 2019 – 2 Kitap 2 Yazar

Edebiyat Ödülleri

Booker Ödülü 2019

1969 yılından bu yana verilen, dünyanın en prestijli edebiyat ödüllerinden sayılan Booker Ödülü 2019 yılında, The Testaments/ Ahitler’le Margaret Atwood ve Girl, Woman, Other / Kız, Kadın ve Diğer eseriyle Bernardine Evaristo’ya verildi. 79 yaşındaki Atwood, ödülü kazanan en yaşlı yazar olurken Evaristo ise ödülü kazanan ilk siyah kadın oldu.

Booker Ödülü 2019 Atwood ve Evaristo’ya Verildi

Geçen ay yayımlanan The Testaments/ Ahitler, Kanadalı yazarın 1985 tarihli Damızlık Kızın Öyküsü kitabının devamı niteliğinde. İngiliz yazar Evaristo’nun Girl, Woman, Other/ Kız, Kadın, Diğer kitabı ise İngiltere’de yaşayan, 12 ile 93 yaşları arasında, çoğunluğu kadın ve siyah 12 karakterin yaşamını anlatıyor.

The Testaments * Margaret Atwood

Margaret Atwood’un distopik başyapıtı Damızlık Kızın Öyküsü’ndeki olaylardan on beş yıldan daha uzun bir süre sonra, Gilead Cumhuriyeti’nin teokratik rejimi iktidar üzerindeki tutumunu korumaya devam ediyor, ancak içinden çürümeye başladığına dair işaretler var. Bu kritik noktada, birbirinden çok farklı üç kadının yaşamları birleşiyor. Bunlardan ilki gizlice anılarını yazan Lydia Teyze. İkincisi, Gilead’de bir komutanla evlendirmek üzere büyütülmüş genç bir kadın olan Agnes. Üçüncüsü ise Kanada’da ebeveynleri olduğunu varsaydığı iki kişiyle birlikte yaşayan, genç bir kız olan Daisy. Bu kadınların birbirleriyle ve  Daisy’nin davasıyla nasıl bağlantılı olacağı veya olmayacağı, romanın ilk sayfalarında merak uyandıran sorulardan biri.

Atwood kitabı için şöyle söylemiş: “Değerli okurlar: Gilead ve Gilead’daki sistemin işleyişi hakkında bana sorduğunuz her şey, bu ikinci kitap için ilham kaynağım oldu. Yani, neredeyse her şey! Diğer bir ilham kaynağım, şu anda yaşadığımız dünyanın kendisi.”

Girl, Woman, Other * Bernardine Evaristo

Girl, Woman, Other (Kız, Kadın, Diğer) on iki farklı karakterin yaşamını ve mücadelesini odağına alıyor. Çoğunlukla siyah ve İngiliz olan kadınlar, ülke genelinde ve yıllar boyunca ailelerinin, arkadaşlarının ve sevgililerinin hikayelerini anlatıyorlar. Çok sesli ve canlı bir biçimde çağdaş olan bu yapıt, şahane bir yeni tarih türü, zamanımızın bir romanı: her zaman dinamik ve tamamen karşı konulmaz.

Booker Prize

En Çok Okunan Irvin Yalom Eserleri

Harlan Coben Romanları Okuma Listesi

En Sevdiğim Kitaplar

8 Kadın & 8 Roman


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Hayat hakkında 300 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)