AT 11 Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Yurt Dışı Eğitim

at 11 belgesi

AT / 11 belgesi, Türkiye’de sigortalı olan herkesin SGK Genel Müdürlüğü, Yurt Dışı İşlemleri Bürosundan alabileceği bir belge. Eğitim amacıyla yurtdışına giden sigortalının kendisine belge düzenlenmiyor. AT 11 Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? tüm detaylar burada.

AT 11 Belgesi Hangi Ülkelerde Geçerli?

Ülkemizin imzalamış olduğu sosyal güvenlik sözleşmelerinden 19 tanesi sağlık yardımlarını kapsamaktadır. Bu ülkeler; Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bosna Hersek, Çekya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İtalya, Karadağ, K.K.T.C., Kuzey Makedonya, Lüksemburg, Macaristan, Romanya, Sırbistan ve Tunus’tur. Kapsam ülkeye göre değişiklik göstermektedir, bu nedenle ülke bazında detayları incelemenizi öneririz.

AT 11 Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

AT 11 belgesi, Türkiye’deki SGK sağlık sigortanızın yurt dışında geçerli olmasını sağlayan bir belge. Annesi veya babası SGK çalışanı/ emeklisi olan öğrenciler bu belgeyi alabiliyor. Bu belge ile örneğin; Almanya’da ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilir, aylık ortalama 130 € civarındaki zorunlu sağlık sigortası ödemesinden muaf olabilirsiniz. 6 ay geçerli olan bu belgenin her 6 ayda bir yenilenmesi gerekiyor. Belgeyi alabilmek için SGK’ya kayıtlı olan kişinin ve/veya öğrencinin şahsen başvuru yapması gerekiyor.

Öğrencilerin bu belgeyi alabilmesi için; 25 yaşını aşmamış olması (erkekler için 25 yaş altı, kadınlar için bekar olmak) ve çalışan olarak gözükmemesi gerekiyor.

SGK sitesinde yer alan bilgiler şöyle;

Sigortalının bakmakla yükümlü aile bireyleri ile gelir/aylık sahibi ve bunların bakmakla yükümlü aile bireyleri öğrenim amaçlı olarak sağlık uygulaması bulunan sözleşmeli ülkeye gittiklerinde bunlar adına sağlık yardım belgesinin düzenlenebilmesi için;

A) Lise eğitimi için gidecek olanlardan, eğitim görülen okulun Türkiye’de lise seviyesinde olduğunu gösteren Millî Eğitim Bakanlığı veya Ülkemizin dış temsilciliklerinden alınacak belgeyi,

B) Ön lisans, lisans veya yüksek lisans eğitimi için gidecek olanlardan;

 • Yurt dışında üniversiteden kabul edildiğine dair belge veya dönem kayıt belgesinin (sömestr tarihlerini gösterir olmalı),
 • Öğrenim görülen üniversite/fakültenin ön lisans, lisans veya yüksek lisans seviyesinde olduğunu gösteren e-Devlet, YÖK veya Ülkemizin dış temsilciliklerinden alınacak Okul Tanıma belgesinin,
 • Kabul veya dönem kayıt belgesinin Türkçe yeminli tercümesini,

C) Erasmus kapsamında gidecek olanlardan;

 • Türkiye’de okuduğu üniversiteden Erasmus kapsamında gittiğine dair yazıyı,
 • Türkçe yeminli tercümesi ile birlikte okulun sömestr tarihlerini gösterir belgeyi

temin ederek kuruma ibrazı gereklidir.

AT 11 Nereden Alınır?

Bu belge, İstanbul Anadolu Yakasında Kartal SGK (Maltepe SGK yanı)’dan, İstanbul Avrupa Yakasında ise Beşiktaş SGK veya Unkapanı SGK, Ankara’da Ulucanlar-Ulus SGK Yurt Dışı İşlemleri Bürosundan alınabiliyor. Diğer şehirlerde Yurt Dışı İşlemler Bürosu’nun bulunduğu belli merkezlerden veriliyor.

Almanya’da AT 11 Belgesi Nerede Onaylatılıyor?

Sağlık sigortasını Almanya’ya giriş yaptığınızda Alman halk sağlık sigortası kurumlarından AOK, TK, Barmer, DAK vb. birine onaylatmanız gerekiyor. Bu belge sadece üniversiteye kayıt için değil, öğrenci vizesi, oturma izni vb. birçok işlem içinde gerekli olan oldukça önemli bir belge. Yukarıda belirtilen kurumların ofislerinden birine şahsen gidip veya e-posta yoluyla onaylama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Almanya Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorumlar

 1. En güncel ve doğru bilgiler. İşimize çok yaradı teşekkür ederim.

 2. Bremen üniversite si şartlı kabulle AT11 belgesini alamıyorum öğrenci kız bekar ebeveynden sigortalı bu konuda fikirlerinize ihtiyacım var

 3. Teşekkür ederim gerçekten çok yararlı bir paylaşım olmuş. Bu belgeyi almış ve mail yoluyla AOK ya onaylatan birileri varsa bana ulaşabilir mi?

 4. Merhaba, bu belgeyi email yoluyla almış birisi benimle iletişime geçebilir mi?

  teşekkürler çok yararlı bir yazı olmuş.

:)