AT 11 Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Yurt Dışı Eğitim

AT 11 Belgesi

Almanya’da lisans ve lisansüstü eğitim alacak tüm öğrencilerin sağlık sigortası yaptırması zorunlu. Sağlık sigortanız olmadan üniversitelere kayıt yaptırmanız ve kayıt yenilemeniz mümkün değil. Ayrıca oturma iznine başvurmak içinde onaylı sağlık sigortası gerekiyor. AT 11 Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

AT 11 belgesi, Türkiye’deki SGK sağlık sigortanızın Almanya’da geçerli olmasını sağlayan bir belge. Annesi veya babası SGK çalışanı/ emeklisi olan öğrenciler de bu belgeyi alabiliyor. Bu belge ile Almanya’da ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilir, aylık ortalama 90 € civarındaki zorunlu sağlık sigortası ödemesinden muaf olabilirsiniz. 6 ay geçerli olan bu belgenin her 6 ayda bir yenilenmesi gerekiyor. Belgeyi alabilmek için SGK’ya kayıtlı olan kişinin ve/veya öğrencinin şahsen başvuru yapması gerekiyor.

AT 11 Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Almanya’da okuyacak öğrencilerin bu belgeyi alabilmesi için; 25 yaşını aşmamış olması (erkekler için 25 yaş altı, kadınlar için bekar olmak) ve çalışan olarak gözükmemesi gerekiyor. Bu belge sadece lisans ve lisans üstü eğitim alacak öğrencilere veriliyor. Staj, dil kursu, lise eğitimine gidenlere bu belge verilmiyor. Eğer Almanya’da full-time veya part-time bir işte çalışmaya başlarsanız bu belge geçerliliğini yitiriyor.

AT 11 belgesi alabilmek için öncelikle SGK Yurt Dışı İşlemleri Bürosu’ndan alacağınız formu doldurmalı ve ekine şu 3 belgeyi eklemelisiniz;

  • Öğrencinin kayıt/kabul belgesi (dönem başlangıç ve bitiş tarihlerini gösteren)
  • Kayıt belgesinin Türkçe tercümesi
  • Okul Tanıma Belgesi (e-devletten alabilirsiniz)

Bazı durumlarda anne/baba SGK çalışanı ise çalıştığı kurumdan çalıştığına dair belge istenebiliyor.

AT 11 Nereden Alınır?

Bu belge, İstanbul Anadolu Yakasında, Kartal SGK (Maltepe SGK yanı)’dan, İstanbul Avrupa Yakasında ise Beşiktaş SGK veya Unkapanı SGK, Ankara’da Ulucanlar-Ulus SGK Yurt Dışı İşlemleri Bürosundan alınabiliyor. Diğer şehirlerde Yurt Dışı İşlemler Bürosu’nun bulunduğu belli merkezlerden veriliyor.

AT11 Belgesi Nerede Onaylatılıyor?

Sağlık sigortasını Almanya’ya giriş yaptığınızda Alman halk sağlık sigortası kurumlarından AOK, TK, Barmer, DAK vb. birine onaylatmanız gerekiyor. Bu belge sadece üniversiteye kayıt için değil, öğrenci vizesi, oturma izni vb. birçok işlem içinde gerekli olan oldukça önemli bir belge. Yukarıda belirtilen kurumların ofislerinden birine şahsen gidip veya e-posta yoluyla onaylama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Almanya’da öğrenim görecekler, Almanya Öğrenci Rehberi yazımıza göz atın!

Yorum Yapın

:)