Macaristan’da Üniversite Eğitimi

Yurtdışı Üniversite Eğitimi

Macaristan üniversite eğitimi

Çocukların üniversite eğitimi için ülke seçeneklerini araştırmaya devam ediyoruz. Almanya’dan sonra incelediğimiz ikinci ülke Macaristan. Macaristan Avrupa’nın ortasında yer alan, kültürü, tarihi değerleri ve komşularından farklı dil yapısı ile fark yaratan bir ülke. 10 milyonluk nüfusu, tarihi ve doğal güzellikleri, Türkiye’ye yakınlığı ile bizim için dikkat çekici bir coğrafya. Macaristan Üniversite Eğitimi 

Macaristan Üniversite Eğitimi

Köklü Eğitim Geçmişi 

Macaristan’daki üniversitelerden bazıları dünyanın en eski üniversiteleri arasında yer alıyor. 1367 yılında kurulmuş olan Pécs Üniversitesi hala faaliyet gösteriyor. Óbuda Üniversitesi 1395’de, Istropolitana Üniversitesi 1465 yılında kurulmuş. Bugün Eötvös Lorán Üniversitesi olarak bilinen Nagyszombat Üniversitesi 1635 yılında kurulan bir üniversite. Dünyanın ilk teknoloji enstitüsü 1735 yılında Macaristan’ın Selmecbánya kentinde kurulmuş, bugün yasal halefi Miskolc Üniversitesi. Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi, üniversite sıralaması ve yapısı ile dünyadaki en eski teknoloji enstitüsü konumunda ve yasal öncüsü İmparator Joseph II tarafından 1782’de kurulan Institutum Geometrico-Hydrotechnicum olarak kabul ediliyor. 60’tan fazla üniversiteye sahip Macaristan’dan bugüne kadar 14 Nobel ödüllü bilim insanı çıkmış.

Eğitim Dili & Süresi

Üniversiteler Macarcanın yanında İngilizce ve Almanca eğitim alma imkânı sunuyor. Lisans programları genelde 3 yıl, tıp eğitimi ise 6 yıl. Tıp, diş hekimliği, eczacılık, veterinerlik programları ve mühendislik yabancı öğrencilerin en çok talep gösterdiği bölümler arasında. Üniversite/bölüme göre başvuru koşulları farklılıklar gösterebilmekte, bu nedenle başvurudan en az 6 ay önce üniversite ile iletişime geçip koşulları öğrenmekte fayda var.

Eğitim Maliyetleri

Başlangıç noktası olarak aşağıdaki maliyetler baz alınabilir, detaylı bilgilere başvuru yapılacak üniversitelerin web sayfalarından ulaşmak mümkün.
Tıp, diş hekimliği vb: € 3000-4000 / sömestre
Mühendislik dalları: € 1600-2500 / sömestre
İşletme, ekonomi vb: € 1200 / sömestre
Uluslararası İlişkiler vb: € 600-1000 / sömestre
Öğrenim ücretlerine ek olarak, Macar üniversitelerinde öğrenim gören öğrencilerin her biri yaklaşık € 15 tutarında başvuru ücreti, sınav ücreti ve kayıt ücreti ödemeleri gerekmektedir.

Ekonomik Yaşam Maliyetleri 

Macaristan’da bir öğrenci için ortalama aylık yaşam maliyeti 500- 600 Euro civarı, diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında oldukça uygun görünüyor.

Türkiye’ye Yakınlığı

Macaristan İstanbul’dan uçakla sadece 2 saat uzaklıkta, uygun uçak bileti alternatifleri ile memleket özlemi çeken/çekecek öğrenciler için uygun bir seçenek.

Haftada 24 Saat Çalışma İzni

Macaristan’da öğrenci vizesi ile yasal olarak haftada 24 saat çalışma iznine sahip olunabiliyor. Harçlığını çıkarmak, yerel halkla kaynaşmak ve iyi bir yaşam deneyimi elde etmek adına öğrenciler için iyi bir seçenek.

Macaristan’da üniversite eğitimi ile ilgili detaylı bilgilere Study in Hungary sitesinden ulaşabilirsiniz.

Dünya Üniversite Sıralamasına Girmiş 7 Macar Üniversitesi
Times Higher Education 2019 Dünya Sıralaması

Dünya SıralamasıÜniversite
401–500Semmelweis University
601–800University of Szeged
601–800University of Pécs
601–800Eötvös Loránd University
801–1000University of Debrecen
801–1000Budapest University of Technology and Economics
1001+Corvinus University of Budapest

Üniversiteyi yurt dışında okuyacaklar denklik işlemlerine dair bilgileri mutlaka YÖK web sayfasından kontrol etmeli.

Yurtdışında üniversite eğitimi almayı düşünüyorsanız Singapur yazımıza da bir bakın!

Macaristan üniversite eğitimi

Macaristan üniversite eğitimi

Yorum Yapın