Kıymalı Karnabahar Graten Nasıl Yapılır?

Yemek Tarifleri

Kıymalı Karnabahar Graten

Çocuklar küçükken karnabahar yemekten hiç hoşlanmazlardı, yaşları büyüdükçe tercihleri de değişmeye başladı. Şimdilerde her türlü karnabahar yemeğini severek  tüketir oldular. Vitamin ve mineraller bakımından zengin bir sebze olan karnabahar içinde, A, C, B1 ve B2 vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, fosfor, fosfat ve demir mineralleri, bol miktarda E vitamini ve protein bulunduruyor. Bu nedenle de çocuklu evlerde sıklıkla tüketilmesi gereken sebzelerden biri. Kıymalı Karnabahar Graten tarifi

Karnabaharın tarihçesine bakmak gerekirse; karnabaharın uzun bir geçmişi var. Karnabaharla ilgili en eski kayıt MÖ 6. yüzyıla kadar uzanıyor. 1. yüzyılda Pliny, Doğa Tarihi’ndeki kültür bitkileri tanımlamaları arasına cyma adını verdiği şeyi dahil etti: “Ex omnibus brassicae generibus suavissima est cyma/ Tüm lahana çeşitleri arasında en hoş tadı olan cyma’dır”. Pliny’nin açıklamaları muhtemelen daha önce ekilmiş bir Brassica oleracea çeşidinin çiçek açan başlarına atıfta bulunur, ancak modern karnabaharı tanımlamadan da çok uzak olmadığı söylene gelmekte.

12. yüzyılda bin yıldan fazla bir süredir yetiştirildiği Suriye’den Avrupa’ya giriş yapmış. Kökenlerinin Kıbrıs olduğu söylenen karnabahardan 12. ve 13. yüzyıllarda Arap botanikçiler İbnü’l-Evvam ve İbnü’l-Beytar’ın yazılarında bahsediliyor. Karnabahar kelimesi dilimize Farsça karamb-ı bahar (bahar lahanası) kelimesinden türetilerek girmiş.

Karnabahar Kızartması Tarifi ilginizi çeker mi? Kıymalı Karnabahar Graten tarifi

Yorum Yapın

:)