Mutlaka Okunası Julio Cortazar Eserleri

Latin Edebiyatı

julio cortazar eserleri

Julio Cortazar, 1914’te Brüksel’de doğdu. Ailesi savaştan sonra Arjantin’e döndüğü için Buenos Aires yakınlarında Banfield’da büyüdü. Öğretmen oldu ve 1940’ların başlarına kadar  bir kasabada çalıştı. İlk yayınladığı hikayelerinden biri olan ve gördüğü bir kabusa dayanan “House Taken Over” 1946’da Jorge Luis Borges yönetimindeki bir dergide yayınlandı. Ancak Cortazar, 1951’de Paris’e taşındıktan sonra ciddi şekilde eserler yayınlamaya başladı. Paris’te UNESCO ve diğer kuruluşlarda tercüman olarak çalıştı. Tercüme ettiği yazarlar arasında Poe, Defoe ve Marguerite Yourcenar bulunuyor. 1963’te yayınlanan ikinci romanı Hopscotch/Seksek, Cortazar’ın adının duyulmasını sağladı. Julio Cortazar Eserleri

Her şeyden önce kısa öykünün modern ustası olarak bilinen Cortazar’ın romanları da bir o kadar dikkat çekici. Romanları formda bir inovasyon sergilerken, aynı zamanda insanın kimliğini sorgulama arayışını yansıtıyor. Kimlik, Cortazar’ın kurgusunun temel meselesi. İnsanlar kimliklerini, ağaçların yapraklarını kaybettiği kadar kolay kaybederler, Cortazar’da bunu gösterme peşinde. Dokunamadığımız, dokunmaktan korktuğumuz ne varsa, Cortazar’ın satır aralarında okuyucusunu bekliyor. Seksek, Kazananlar, 62 Maket Seti, Açıklayıcı Bilgiler Elkitabı ve Sınav romanları arasında. Kuşkusuz, Cortazar’ın ustalığını konuşturduğu eserleri hikayeleri.

1975 yılında Plural dergisi ile yaptığı röportajda Cortazar çocukluğunu anlatır, sanki hikayelerinin atmosferini anlatıyor gibidir: “Çocukluğumu başkalarınınkinden farklı bir alan ve zaman duygusuyla cinler ve elflerle dolu bir pus içinde geçirdim.” Sağlık problemleri sadece kelimeler için açlığına katkıda bulunur. Poe ve Verne’in kitaplarından çok daha fazla kitap okur, ancak çocukluğuyla ilgili sorular sorulduğunda bu iki yazardan sıkça söz eder. Fransız yazarın eserlerinin Cortazar’da yolculuk etme arzusu uyandırması Verne’yi okuyan kimse için sürpriz olmasa gerek. Ancak Poe’nun hikayeleri, daha derinde bir yerde yankılanır sanki.

Cortazar’ın hayal gücü, hayallerinden ve derinlerdeki hatıralarından zar zor ayrılabilen yüzlerce hikayenin kalıntılarıyla çoğalmış ve köpürmüş gibidir. Yazıları, Poe ve Jorge Luis Borges eserleri arasında dolaşır. Her iki yazar da Cortazar’ın iç bölgesinin manyetik direkleri olarak görev yapar. Cortazar bir makalesinde şöyle yazar: “Yazdıklarımın çoğu eksantriklik kategorisine giriyor, çünkü yaşam ve yazı arasında hiçbir zaman net bir ayrım yapmadım.” Julio Cortazar eserleri okumak başlı başına bir serüven, okuyun!

Julio Cortazar, Şubat 1984’te  altmış dokuz yaşındayken kanserden yaşama veda eder.

Julio Cortazar Eserleri

Julio Cortazar Eserleri

Sek Sek

Seksek, Julio Cortazar’ın iç içe geçmiş iki romanı iki ayrı okumayla sunduğu ve okurunu seksek oynamaya davet ettiği bir başyapıt. Kitabın başında yer alan okuma planıyla, ilk roman 56 bölümden oluşuyor. 57. bölüm ve sonrası için yazar “okunması zorunlu değildir” notunu düşmüş. 57. bölümden itibaren okumaya devam etmek isteyen okuru zorlu bir maraton bekler, metin sıçramalı bir oyuna dönüşür aynı seksek oyunu gibi. Gerçekliğin dayattığı saçmalığın içinde biçimlenen bir dünyada, seksek’in son halkasına ulaşmaya çalışan bir grup insanın hikayesini anlatır Cortazar ve muğlak bir finalle baş başa bırakıverir okurunu. Julio Cortazar Eserleri

Mırıldandığım Öyküler

Arjantinli usta yazar Julio Cortazar’ın kaleminden elinizden düşürmeyeceğiniz bir öykü kitabı, üstelik çevirisini başka usta bir yazar Tomris Uyar yapmış. Uyar sunuş yazısında, yaşamında ilk kez bir öykücüyü kıskandığını dile getiriyor.

Eserden şu alıntı fazla söze mahal bırakmayacak nitelikte: “Mırıldandığım öykülerin konuları belli değil, yalnız başrolde hep ben varım, kendini tuhaf, saçma sapan ya da tam tersine çok sarsıcı, abartılmış durumlarda gözünün önüne getiren Buenos Airesli bir Walter Mitty’yim, böylelikle öyküleri izleyenler de anlatıcının üslubundaki melodram havasını, bayağılığı da ince gülmeceyi de paylaşabiliyorlar.”

Ötekinin Rüyası

Julio Cortazar’ın üç ciltlik öykü külliyatının ilk kitabı ‘Ötekinin Rüyası’, orijinal adıyla Cuentos Completos 1 (1945-1966). Bu eser,  yazarın ilk dönem öykülerinin yer aldığı Öteki Yaka ve kendi ismiyle çıkan ilk eseri olan Hayvan Hikayeleri’nin (1951) yanında Oyunun Sonu (1956) ve Gizli Silahlar (1959) derlemelerini içeriyor. Fantastik edebiyatın en çarpıcı örnekleriyle bezenmiş bu derleme okuyucusunu ötekinin gizeminin en derinlerine çekiyor.

Julio Cortazar Eserleri

Sınav

Peron hükümetinin düşmesinden hemen önce 1950’de yazılmış bu roman, Julio Cortazar’ın kısa süre sonra sürgün edileceği Arjantin’e acı ve melankolik vedasını içeriyor. Ev isimli üniversitede öğrenci olan Juan ve Clara arkadaşları ile buluşup ertesi gün yapılacak final sınavına hazırlanmak yerine, gizemli bir sisin çöktüğü şehrin sokaklarında dolaşıp, ilginç olaylarla karşılaşıp, kafelerde hayat üzerine düşünmekle geçirirler. Gruplarında okulu bırakmış bir entelektüel olan Clara’nın eski sevgilisi Andres, kız arkadaşı Stella ve “Vakavinüs” olarak çağrılan bir gazeteci vardır. Bir de grubu gölgeleyen, kötü niyetli olduğuna inanılan Abel. Şehri kuşatan gizemli sis, uğursuz Abel’in bakışları, hayalet gibi halka açık toplantılar… Cortazar fantezi ile gerçek arasındaki o ince çizgide dolaştırıyor bizi.

Julio Cortazar Eserleri

Buluşma

Julio Cortazar bu uzun hikayesinde Ernesto Che Guevara’nın ağzından Küba Devrimi’ne doğru giden serüvenlerini, Che ve Castro’nun büyük buluşmasının öyküsünü anlatıyor. Arjantin Çizerler Birliği Altın Madalya Nişanı sahibi illüstratör Enrique Breccia’nın olağanüstü çizimleriyle zenginleşen bu büyülü anlatım meraklısı için müthiş bir serüvenin kapılarını açıyor.

Latin Edebiyatın’dan Okunası 10 Eser yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Julio Cortazar Eserleri


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Hayat hakkında 300 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)