Okumanız Gereken James Joyce Eserleri

İrlanda Edebiyatı

james joyce eserleri

James Joyce, 20. yüzyılın en önemli edebi figürlerinden biri olarak kabul edilir. Efsaneyi çağdaş anlatılara dönüştürmesiyle ve şehrin karakterini eserlerine dahil etmesiyle tanınan James Joyce, modernizmin kilit oyuncularından biridir. James Joyce eserleri, mutlaka  okunması gereken kitaplar arasında. Okuyun!

James Joyce Eserleri

Dublinliler (1914)

Dublinliler, Joyce’un  yayınlanan tek kısa öykü koleksiyonu. Bu on beş hikaye, adanın İngiliz egemenliği altında kimliğiyle savaştığı özerklik döneminin zirvesinde İrlanda orta sınıfını tasvir ediyor. Bu koleksiyondaki karakterlerin karşılaştığı sorunların birçoğu, 20. yüzyılın başlarındaki İrlandalıların kaygılarını anlık olarak gösteriyor: sınıf, Katoliklik, milliyetçilik, gelenek karşısında modernite ve sadakatsizlik. En uzun öyküsü Ölüler, geleneksel bir partiye eşiyle birlikte katılan bir üniversite profesörü ile ilgili. Burada karısının, yıllar önce trajik bir şekilde ölmüş olan Michael Furey adlı genç bir çocuğa aşık olduğunu öğrenir. Profesör kısa sürede karısına ölü genç adamın olduğu kadar asla ve asla yakın olamayacağını anlamaya başlar. Kısa ama güçlü bir hikaye olan Ölüler, karakterlerin ıssızlığını vurgulamak için İrlanda’da bir kışın ıssız fonunu kullanarak, can ve aşk kaybı arasında paralellikler kurar.

Genç Bir Adam Olarak Sanatçının Portresi (1916)

James Joyce tarafından yazılan ilk roman, çok beğenilen bu çalışma, okuyucunun, Joyce’un edebi öteki-beni Stephen Dedalus’un zihnini derinlemesine incelemesine olanak tanır. Dedalus entelektüel bir uyanış geçirir ve bu onu hem Katolik Kilisesi hem de bir bütün olarak İrlanda toplumunun muhafazakar geleneklerine karşı koymaya sevk eder ve sonunda adadan ayrılması ve ardından anakara Avrupa’ya yerleşen Joyce’un kendi yaşamının yönünü yansıtır. Bir Genç Adam Olarak Sanatçının Portresi, aynı zamanda, minimum diyalog ve kahramanın iç psikolojisini açığa çıkaran özgür dolaylı konuşmanın belirgin kullanımı ile Joyce’un gelişen modernist tarzının bir göstergesidir.

Sürgünler (1918)

Joyce’un Ölüler öyküsünden esinlenerek yazdığı tek oyunudur. Eser, Richard Rowan adlı bir yazar, eşi Bertha ve en iyi arkadaşı Robert Hand arasındaki bir aşk öyküsünü anlatır. Bu üçlü ilişki, iki adam ve Hand’in kuzeni arasındaki başka bir aşk üçgeni ile karmaşık bir şekilde kesişir. Hikaye, Rowan’ın İtalya’daki gurbetçi arkadaşlarıyla karmaşık ilişkileri ve Dublin’i küçümsemesi de dahil olmak üzere Joyce’un kendi hayatındaki birçok otobiyografik unsuru içeriyor.

Ulysses (1922)

Ulysses, Modernist edebiyatın en önemli eserlerinden ve şimdiye kadar yazılmış en büyük romanlardan biri olarak kabul ediliyor. Bir gün boyunca okuyucu, Leopold Bloom’un hayatındaki akışı takip ediyor ve Dublin’in diğer sakinlerinden bazılarıyla yaşadığı çeşitli karşılaşmaları deneyimliyor. Joyce, Ulysses’i Homer’in Odyssey’den modelleyerek destan duygusu yaratır ve Bloom’un çağdaş, sıradan Dublin’deki yolculuğunu efsaneye dönüştürür. Ulysses anlaşılması zor bir kitap olsa da onun karmaşıklığı, inceliği ve benzersiz bilinç akışı dünyadaki birçok insanı kendine çekiyor. James Joyce’un hayatının ve eserlerinin uluslararası bir kutlaması olan Bloomsday, her yıl 16 Haziran’da, romandan anlarının modern Dublin sokaklarında yeniden canlandırıldığı bir kutlama.

Pomes Penyeach (1927)

Joyce, nesiriyle çok daha iyi tanınmış olsa da 13 şiirden oluşan bu küçük koleksiyon, bize insanoğlu ve onun eserleri hakkında başka bir bakış açısı sunuyor. Pomes Penyeach, 1904-1924 yılları arasında yazılmış ve Joyce’un ‘Fontana’da Sahilde- On the Beach at Fontana’ ve ‘Kızıma Verilmiş Bir Çiçek- A Flower Given to My Girl’ gibi en ünlü şiirlerinden bazılarını içeriyor. Joyce’un eserlerinin çoğu tam anlamıyla İrlandalı olarak kabul edilirken, bu koleksiyona kozmopolit, keşifsel bir hava katan, Avrupa çapında sayısız yer adıyla anılan uluslararası yaşamını yansıtıyor. Koleksiyonun kısalığı ve göreceli sadeliği, yeni başlayanlar için Joyce’a iyi bir giriş görevi de görüyor.

Finneganın Vahı (1939)

Joyce, bu muazzam ve anlaşılması olağanüstü derecede zor romanını Paris’te 17 yıl boyunca yazdı. Sonunda, yazarın ölümünden iki yıl önce, 1939’da yayınlandı. O zamandan beri, belki de şimdiye kadar İngilizce yazılmış en zorlu eser olarak görülüyor. Akademisyenler yıllardır, metni analiz ediyorlar ve anlamını tartışıyorlar, öyle ki herhangi birinin metinden çok fazla keyif alması pek olası görülmüyor. Bununla birlikte, sadece birkaç cümleyi okuyarak, insanların ne düşüneceği konusunda herhangi bir kısıtlama veya endişe olmaksızın çalışan, edebiyatın ve dilin kurallarını cesur, deneysel tarzıyla yeniden tanımlayan istisnai bir zihne tanıklık ediyorsunuz. Bu bile Finneganın Vahı’nı bir zafer haline getiriyor.

Friedrich Nietzsche Eserleri ilginizi çekmez mi?


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Hayat hakkında 300 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

1 Yorum

:)