Havuç Çorbası Tarifi

Yemek Tarifleri

Havuç çorbası tarifi

Çorba sofralarımızı renklendiren en sağlıklı ve lezzetli seçeneklerden biri. Çorbanın insanoğlu pişirme tekniklerini bulduğundan bu yana var olduğu söylene gelmekte. Latince Suppa kelimesinden türetildiği varsayılan, 1650 yılında Fransızca “Soupe” kelimesinden İngilizce’ye “Soup” olarak geçen “Çorba”, Türkçe’ye ise Farsça “Şorba” kelimesinden gelmiş. Havuç Çorbası Tarifi

18. yüzyılda XV. Louis’in Fransa’yı yönettiği dönemlerde, Boulanger isimli bir girişimci sağlığa iyi geldiğine inanılan çorbalar için birkaç dükkan açmış. Boulanger konuya biraz mizahi açıdan yaklaşıp “restore etmek” anlamına gelen Restaurers adını vermiş bu dükkanlar zincirine ve girişine de “Ey midesi guruldayanlar, bana gelin iyileştireyim” yazarak esprili bir bakış açısıyla dikkat çekmeye çalışmış.

Farklı bir bilgi ise Orta Asya kökenli çorbaların Avrupa kültürüne Osmanlıların İstanbul’u fethi ile birlikte girdiği ve Avrupa’da var olan çorba çeşitlerinin bugünkü halini almasında rol oynadığı yönünde.

Havucun tarihçesine gelirsek; Romalılar, havuç ve tohumlarının afrodizyak olduğuna inanıyormuş. Bu nedenle, havuç Roma bahçelerinde sıklıkla bulunan bir bitkiymiş. Ancak Roma İmparatorluğunun çöküşünden sonra, Avrupa’daki havuç üretimi, Arapların onları Avrupa’ya geri kazandırdığı 10. yüzyıla kadar durmuş. Havuç günümüz İran ve Anadolu coğrafyasında 10. yüzyılda yetiştirilen bir bitkiymiş, çatallı ve ince kök, mor veya beyaz renk bu dönemde yetişen havuçların ortak özelliği olarak biliniyor. Turuncu havuçların 16. yüzyılda Hollanda’da yönetimde bulunan Turuncu Saray’a hürmetlerini göstermek isteyen çiftçiler tarafından geliştirildiği söylene gelmekte.

Sanal Havuç Müzesi olduğunu biliyor musunuz? Bu müze tamamen havucun tarihine ve evrimine adanmış. Bir havuç severseniz ziyaret edin!

Havuç Çorbası Tarifi

Havuç çorbasını çocukların çok sevdiğini söyleyemem, sağlıklı olduğunu bildikleri için beni kırmadan içiyorlar. Ama havucu seviyorlar, galiba bunda birazda Bugs Bunny’nin katkısı var, hani şu durmadan havuç yiyen çizgi film kahramanı. Havuç bir beta-karoten kaynağı, bunun yanında birçok vitamin ve mineral açısından da zengin. Cilt, göz, kalp sağlığı başta olmak üzere birçok koruyucu etkisi mevcut. Bu nedenle de sıklıkla tüketilmesi gereken besinler arasında. Havuç çorbası tarifi denenmeli ve çocuklara sevdirmenin bir yolunu bulmalı!

Havuç çorbası tarifi ilginizi çektiyse kremalı brokoli çorbası tarifine de bir göz atın!

Havuç Çorbası Tarifi

Hazırlama Süresi: 10 dakika

Pişirme Süresi: 25 dakika

Toplam Yapım Süresi: 35 dakika

Kategori: Çorbalar

Havuç çorbası tarifi

Malzemeler

 • 3 adet orta boy havuç
 • 1 adet büyük boy kuru soğan
 • 1/2 su bardağı pirinç
 • 5 su bardağı tavuk suyu
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 diş sarımsak
 • Karabiber, tuz

Yapılışı

 • Soğan ve havuçları soyduktan sonra küp küp, sarımsağı ince ince doğrayın.
 • Bir tencereye sıvıyağı koyup kızdırın. Sırasıyla soğan, sarımsak ve havuçları ekleyip soteleyin.
 • 1 dakika kadar soteledikten sonra pirinci ekleyip karıştırın ve sıcak tavuk suyunu ekleyin.
 • Çorba kaynamaya başlayınca altını kısıp 20- 25 dakika pişirin. Havuçların iyice yumuşayıp, pirinçlerin piştiğinden emin olun. Tereyağını ekleyin.
 • Karışımı ateşten almadan blender yardımıyla pürüzsüz hale getirin, kıvamı çok yoğun olursa ½ su bardağı sıcak su ekleyebilirsiniz.
 • Son olarak tuz ve karabiber ekleyip ateşten alıp dinlendirin.
  Dilerseniz benim gibi servis ederken içine bir kaşık yoğurt koyabilirsiniz. Çocuklar böyle daha çok seviyor.
https://hayatsorgusu.com/havuc-corbasi-tarifi/

Yorum Yapın

:)