Kolay ve Lezzetli Havuç Çorbası Tarifi

Yemek Tarifleri

Havuç çorbası tarifi

Kolay ve Lezzetli Havuç Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır? Çorba sofralarımızı renklendiren en sağlıklı ve en lezzetli seçeneklerden biri. Çorbanın insanoğlu pişirme tekniklerini bulduğundan bu yana var olduğu söylene gelmekte. Latince Suppa kelimesinden türetildiği varsayılan, 1650 yılında Fransızca “Soupe” kelimesinden İngilizce’ye “Soup” olarak geçen “Çorba“, Türkçe’ye ise Farsça “Şorba” kelimesinden gelmiş.

18. yüzyılda XV. Louis’in Fransa’yı yönettiği dönemlerde, Boulanger isimli bir girişimci sağlığa iyi geldiğine inanılan çorbalar için birkaç dükkan açmış. Boulanger, konuya biraz mizahi açıdan yaklaşıp “restore etmek” anlamına gelen Restaurers adını vermiş bu dükkanlar zincirine ve girişine de “Ey midesi guruldayanlar, bana gelin iyileştireyim” yazarak esprili bir bakış açısıyla dikkat çekmeye çalışmış.

Farklı bir bilgi ise Orta Asya kökenli çorbaların Avrupa kültürüne Osmanlıların İstanbul’u fethi ile birlikte girdiği ve Avrupa’da var olan çorba çeşitlerinin bugünkü halini almasında rol oynadığı yönünde.

Havucun tarihçesine gelirsek; Romalılar, havuç ve tohumlarının afrodizyak olduğuna inanıyormuş. Bu nedenle, havuç Roma bahçelerinde sıklıkla bulunan bir bitkiymiş. Ancak, Roma İmparatorluğunun çöküşünden sonra, Avrupa’daki havuç üretimi, Arapların onları Avrupa’ya geri kazandırdığı 10. yüzyıla kadar durmuş. Havuç, günümüz İran ve Anadolu coğrafyasında 10. yüzyılda yetiştirilen bir bitkiymiş, çatallı ve ince kök, mor veya beyaz renk bu dönemde yetişen havuçların ortak özelliği olarak biliniyor. Turuncu havuçların 16. yüzyılda Hollanda’da yönetimde bulunan Turuncu Saray’a hürmetlerini göstermek isteyen çiftçiler tarafından geliştirildiği söylene gelmekte.

Havuç çorbasını çocukların çok sevdiğini söyleyemem, sağlıklı olduğunu bildikleri için beni kırmadan içiyorlar. Ama havucu seviyorlar, galiba bunda birazda Bugs Bunny’nin katkısı var, hani şu durmadan havuç yiyen çizgi film kahramanı. Havuç bir beta-karoten kaynağı, bunun yanında birçok vitamin ve mineral açısından da zengin. Cilt, göz, kalp sağlığı başta olmak üzere birçok koruyucu etkisi mevcut. Bu nedenle de sıklıkla tüketilmesi gereken besinler arasında. Bu çorba denenmeli ve çocuklara sevdirmenin bir yolunu bulmalı!

Havuç çorbası tarifi ilginizi çektiyse Et Çorbası Tarifi‘ne de bir göz atın!


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın