Kışın Evinizi Sıcak Tutmanın Basit & Ekonomik Yolları

Evde Hayat

Evinizi Sıcak Tutmanın Yolları

Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan enerji/yakıt fiyatlarındaki artış ve tedarik sorunları, bu kış evleri ısıtmayı daha maliyetli hale getireceğe benziyor. Kış gelmişken Evinizi Sıcak Tutmanın Yolları nelerdir diye araştırdık, uygulamaya başladık!

Evinizi Sıcak Tutmanın Yolları

Alüminyum Folyo Kullanın

Radyatörlerden, özellikle de duvara dayalı olanlardan ısı kaybının önüne geçmenin en basit yollarından biri, radyatörün arkasındaki duvara alüminyum folyo yapıştırmak ya da hazır satılan alüminyum paneller kullanmak.

Kalın Perdeler Kullanın

Isı kaybının önüne geçmenin bir diğer yolu da kalın perdeler kullanmak ve perdeleri kapalı tutmak. Tabii ki güneş açtığında perdeleri açarak evin ısınmasını sağlamak da bir o kadar önemli. Özellikle hava karardıktan sonra perdeleri kapalı tutmaya özen göstermeli.

Evinizi Sıcak Tutmanın YollarıPencere Yalıtımı Yapın

Her ne kadar artık konutların çoğunda çift cam olsa da yıllar geçtikçe pencere lastikleri aşınıyor. Belli aralıklarla pencere lastiklerini değiştirmek veya pencere bantları kullanarak yalıtım sağlamak ısıyı içerde tutmak için önemli diğer bir detay.

Küçük Deliklerin Büyük Etkisini Küçümsemeyin

Havalandırma menfezleri beklemediğiniz kadar ısı kaybına yol açabiliyor. Bunları tam açık tutmak yerine yarı açık tutmalı ve temizliği 6 ayda bir mutlaka yapılmalı.

Kapı Altlarından Hava Akımını Önleyin

Kapı altlarını kapatmak için basit süngerlerin yanı sıra şu sıralar çok moda olan dekoratif ürünler de kullanılabilir. Eskiden kapıların önlerine bu amaçla kum torbaları konurdu. Şimdilerde ise en çok tercih edilen kapı altı izolasyon süngerleri. Kendinizde kumaştan içine çorap veya kullanılmayan giysiler koyarak kapı torbaları yapabilirsiniz, yaratıcılık size kalmış!

Evinizi Sıcak Tutmanın YollarıRadyatör Temizliği Yaptırın

Radyatörünüzü temizletmek, ısı iletimini artırıyor. Radyatörlerin üstlerine ve önlerine eşya koymamak ise ısının odada daha verimli bir şekilde yayılmasını sağlıyor.

Kullanılmayan Odaları İzole Edin

Evinizde kullanmadığınız odalar varsa radyatörü kapatıp odanın kapısını kapalı tutun ve kapının altına bir yalıtım malzemesi koyun. Böylece soğuk hava evin geri kalanına yayılmaz.

Halıların Gücünü Unutmayın

Ahşap zeminlerin altına yalıtım malzemesi koydurmak evin yapım/tadilat aşamasında önemli bir detay hem ısının hem de sesin yalıtımına katkı sağlıyor. Zeminlerdeki ısı kaybını önlemenin diğer bir yolu halı veya kilim kullanmak. Bunlar yalıtımı artırdıkları gibi ayaklarınızı da daha sıcak tutuyorlar, psikolojik etkileri ise düşünebileceğinizden çok fazla😊 Alt katınız boş veya ısıtılmıyorsa halı altlarında keçe kullanmak ısıyı hapsetmek için önemli bir unsur.

Isıtma Süresi Önemli

Konutları yüksek ısıda hızlıca ısıtmak yerine düşük ısıda daha yavaş bir şekilde ısıtmanın daha verimli olduğu saptanmış. Düşük ısıda uzun süreli ısı sağlamak konutların daha iyi ısınmasını ve faturaların daha düşük gelmesini sağlıyor.

Mutfakta Isıyı Hapsedin

Mutfaklar genel olarak yemek yapmak ve yemek dışında çok kullanılan alanlar değil. Bu nedenle mutfak peteklerini kısıkta tutarak pişen yemeklerin ısısından faydalanmak faturanıza katkı sağlayacaktır.

Bol Bol Sıcak İçecekler/Yiyecekler Tüketin

Temel olarak evi sıcak tutmak önemli olsa da kendinizi ısıtmakta önemli bir konu. Sıcak yiyecek ve içecekler anlık olarak vücudunuzu ısıttığı gibi uzun vadede soğuğa karşı direncinizi artırıyor.

Evde karbonat kullanmanın 5 yeni yolu veya Bulaşık Makinesi Tabletlerinin 11 Şaşırtıcı Kullanımı ilginizi çeker mi?


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Yorum Yapın

:)