Dırdırcı Annelerin Kızları Daha Başarılı

Çocuklu Hayat

Dırdırcı Annelerin Kızları Daha Başarılı

Dırdırcı bir anneye sahip olmak, hiç kuşkusuz kız çocuklarının nefret ettiği bir şey! Bununla birlikte, kızınız kısa vadede dırdırcı bir anne olduğunuz için size kızsa da her iki taraf için de kesinlikle buna değecek çok sayıda uzun vadeli fayda olduğu saptanmış. Dırdırcı Annelerin Kızları Daha Başarılı

Bilimsel bir araştırma, başarılı kızların nasıl yetiştirileceğine dair bir buluş niteliğinde görünüyor. İngiltere’deki Essex Üniversitesi tarafından yürütülen araştırma süresince, davranışları ve ders çalışmaları konusunda anneleri dırdırcı davranan genç kızların yaşıtlarına göre hayatlarının ilerleyen dönemlerinde daha başarılı oldukları tespit edilmiş.

Şimdi, çocuklarınıza katı davranmak orta çağ tavsiyesi gibi görünebilir ve kesinlikle kızınızın size biraz içerlemesine de neden olabilir. Annelerin sert tutumu kısa vadede çatlaklara neden olsa da uzun vadede hem anne hem de kız için gerçekten faydalı.

Dırdırcı Annelerin Kızları Daha Başarılı

Başlangıçta 13 -14 yaşlarında olan 15.000’den fazla genç kız 6 yıl boyunca gözlemlenmiş. Araştırmayı yapan Ericka Rascon-Ramirez, “Genelde ailemizin bizden yapmamızı istediği şeyleri göz ardı edip kendi istediğimiz şeyleri yaptığımızda daha başarılı oluruz. Ancak her ne kadar ailemizin tavsiyelerini dinlemesek de durup düşündüğümüzde onların söyledikleri şeylerden etkilenmiş olduğumuzu görürüz. Kendi kendimize verdiğimizi düşündüğümüz kararların arkasında bile ebeveynlerimizin etkileri görülür” diyor.

İyi bir fikir gibi görünmese de dırdır etmek aslında çocukların yoldan çıkmamasına yardımcı oluyor, çünkü bu konuda düşünmelerini ve kıyaslama yapmalarını sağlıyor. Özellikle genç kızlarımıza rol model olacak/teşvik edecek iyi öğretmenlerin veya arkadaşların yokluğunda. Akademik ve kariyer hayatlarındaki başarısızlık ve madde bağımlılığının yanı sıra gençlik gebeliklerinin de önündeki tek şey katı ebeveynler gibi görünüyor. Dırdırcı Annelerin Kızları Daha Başarılı

Çalışmada oldukça açık olan bir şey, katı ebeveynleri olan kızların, otoriteye karşı gelmek için tüm güçleriyle çabaladıkları, öfkelerini sergiledikleri, isyankar davrandıkları ama sonunda ebeveynlerinin istediği şeyi yaptıkları. İlginç değil mi?

Kız çocuklarından beklentileri yüksek olan ebeveynler, yüksek öğrenime odaklanmalarına yardımcı oluyor ve dolayısıyla dikkat dağınıklığını da bir şekilde önlüyorlar. Katı ebeveynleriniz olduğunda, yüksek öğretimi asla bir seçenek olarak düşünmezsiniz, bunu yapmanız gerektiğini bilirsiniz!

Tabii ki çocuklara sert davranmanın anlamı onları sevdiğimizi, onları ne kadar düşündüğümüzü göstermemek olmamalı. Burada sert davranmak değil de belki kuralcı ebeveyn olmak tanımı daha doğru olabilir.

Sonuç olarak, popüler inanışın aksine, çocuklarınıza bulaşık makinasını boşaltmasını, odasını toplamasını veya ev ödevlerini defalarca yapmalarını hatırlatmak, onlara yalnızca öfkeyi öğretmez. Aslında onları daha sonra hayatta daha başarılı kılar! Sonuçta, tüm kapılar çarpma, öfke nöbetleri ve göz yuvarlamaları buna değer!

Kaynak: Behind every successful woman is a nagging mom? Teenage girls more likely to succeed if they have pushy mothers

Ergen çocuk sahibi olmak farkındalık ister! Gençlerde Uyku Problemi, Çözüm Önerileri!


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın