Camilla Lackberg Eserleri

Polisiye - Gerilim

Camilla Lackberg Eserleri

Camilla Lackberg, ilk kitabı Buz Prenses’inin 2003 yılında yayımlanmasından ardından kısa sürede polisiye türünde İsveç’in en popüler yazarlarından biri haline geldi. İlk kitabı 2,6 milyon kopya sattı ve 2004’teki devamı olan Vaiz onu en çok satanlar listesinin başına koydu. Camilla Lackberg eserleri genellikle karmaşık karakterler, sürükleyici hikayeler ve heyecan dolu bir atmosferle tanınıyor.

Karakterlerini gözle görülür derecede organik bir şekilde detaylandıran, sayfadan fırlamalarına büyük özen gösteren Läckberg, tamamen kendine ait bir yazı stili geliştirdi. Book Reporter ile 2014 yılında yaptığı bir röportajda, aslında kitaplarının önce sonlarını yazdığını ve sonra geriye doğru çalıştığını açıkladı.

Lackberg, “…Aslında yazdığım ilk cümleler son sayfalardakiler” diyor ve ekliyor: “Bu şekilde olay örgüsünü ve katili en baştan formüle ediyorum ve bunun hikâyenin geri kalanına ve o sahneyi oluşturan unsurlara temel oluşturmasına izin veriyorum. Kitabın asıl ilk cümlesi daha sonra hikaye bir araya geldikçe ekleniyor.

Camilla Lackberg Eserleri

Camilla Lackberg EserleriBuz Prenses

Minneapolis Star Tribune tarafından “türünün en iyilerinden biri, birinci sınıf bir gerilim” olarak adlandırılan Buz Prenses, köylülerinin sırlarını mümkün olduğu kadar buz ve kar altında saklamayı tercih eden küçük bir İsveç balıkçı köyünde geçiyor.

Erica Falck, yakın zamanda ölen ebeveynlerinin işleriyle ilgilenmek için küçük sahil kasabası Fjallbacka’ya gelen bir biyografi yazarıdır. Oradayken eski çocukluk arkadaşı Alexandra (“Alex”) Wijkner’in küvette donmuş, intihar etmiş görünen cesediyle karşılaşır. Ancak arkadaşına bir anı yazısı yazması istendiğinde Erica, kadının intihar etmediğinden şüphelenmeye başlar; bu şüphe, Alex’in öldürüldüğüne dair otopsi sonuçlarıyla da doğrulanır. Dedektif Hedström ve Erica iş birliği yaparak cinayeti çözmeye odaklanır.

Vaiz

Dedektif Patrik Hedstrom ve Erica Falck, genç bir kadının ve onlarca yıldır kayıp olan iki kampçının vahşice öldürülmesinden sorumlu olanı bulmak için bir kez daha iş birliği yapar. Kampçıların iskeletleri kadının cesedinin altında gömülü olarak bulunduğunda, dedektif ve Erica ellerinde gerçek bir sapık olduğunu anlarlar ve katili adalete teslim etmek onlara düşer.

Yabancı 

Şarampole yuvarlanmış bir arabada genç bir kadın ölü olarak bulunur. Arabadaki boş votka şişesi ve yoğun alkol kokusu kadının içkili araç kullanarak kaza yaptığını göstermektedir. Ancak yakınları, kadının hiç içki içmediğini söylemekte, adli tıp bulguları da onları desteklemektedir. Aynı günlerde şehir bir reality show’a da ev sahipliği yapmaktadır. Şehir adeta dev bir stüdyoya dönmüş, katılımcıların her hareketi kayıt altına alınmaktadır. İçkinin su gibi aktığı bir partinin sabahında katılımcılardan biri öldürülmüş olarak bulununca Patrik ve ekibinin işi iyice zorlaşır. Araştırmalar derinleştikçe kaza süsü verilmiş başka cinayetler de çıkar ortaya. Geniş bir coğrafi alana ve zamana yayılan, görünürde birbiriyle bağlantısız bu cinayetler çözülmezse, yenilerinin işlenmeyeceğinin garantisi yoktur. Läckberg korkunç sırların sonsuza kadar saklanamayacağını ve suskunluğun ruhu nasıl öldürdüğünü büyük bir ustalıkla anlatıyor. Publishers Weekly

Şifre
Dedektif Mina Dabiri daha önce böyle bir vakayla hiç karşılaşmamıştır. Bir parkın hemen dışında kılıçlarla delinmiş bir sihirbaz kutusu ve içinde çıplak bir kadın bulunur. Ancak bu bir sihirbazlık numarası değil, bir cinayettir.

Mina ve Vincent maktulün bacağına roma rakamıyla III yazıldığını, kutunun içine kırık bir kol saati bırakıldığını görür ve katilin tek bir cinayetle yetinmeyeceğini anlarlar. Tüm ipuçları katilin onlara bir şifre verdiğini ve cinayet işlemeye devam edeceğini söylemektedir. Tek yapmaları gereken şifreyi çözmektir.

Türkçeye Çevrilmiş Eserleri

Şifre, Melek Koleksiyoncusu, Hayalet Adası, Deniz Kızı, Saklı Çocuk, Yabancı, Taş Ustası, Vaiz ve Buz Prenses’dir.

Camilla Lackberg’in Tüm Eserleri

Seriler: Patrik Hedstrom : The Ice Princess (2008), The Preacher (2008), The Stone Cutter (2010), The Stranger (2011), The Hidden Child (2011), The Drowning (2012), The Lost Boy (2013), Buried Angels (2014), The Ice Child (2016), The Girl in the Woods (2018), The Cuckoo (2024) Faye Adelheim: The Gilded Cage (2020), Silver Tears (2021) Mina Dabiri and Vincent Walder (with Henrik Fexeus): Trapped (2022), Cult (2023)

Koleksiyonlar: The Scent of Almonds and other stories (2015), Sweet Revenge (2022)

Öyküler: Dreaming of Elisabeth (2014), An Elegant Death (2014), The Widow’s Cafe (2014), The Scent of Almonds (2014), Women Without Mercy (2021), Truth or Dare (2021)

Jean Christophe Grange Eserleri 


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

1 Yorum

:)