Bir Cinayet Romanı, Pınar Kür

Türk Edebiyatı

Bir Cinayet Romanı, Pınar Kür

Pınar Kür, ülkemizin okunacak kadın yazarlar listesinin ilk sıralarında yer alan ve kendine özgün üslubu ile her defasında okuyucusunun elinden tutup başka diyarlara sürükleyen bir yazar. Bir Cinayet Romanı okunması gereken yapıtlar arasında.

Bir Cinayet Romanı

Yazarın 1989’da yayınlanan beşinci romanı Bir Cinayet Romanı, yazar-katil-kurban üçlemesinin bir arada verildiği, gençlik yıllarında tecavüze uğrayan Akın Erkan’ın ön planda olduğu, kurmacası ile dikkat çeken bir roman.  Pınar Kür bu romanda seçtiği biraz sıra dışı, biraz esrarengiz sayılabilecek karakterleriyle okuruna hayata farklı açılardan baktırmayı deniyor ve başarıyor.

Eser tanınmış bir kadın romancı olan Akın Erkan’ın Ölümün Vazgeçilmez Çekiciliği adlı bir polisiye yazma istemi üzerine kurulu. Akın Erkan, intikam planı sayılabilecek bu romanı yazmak için yıllardır görmediği fakat uzaktan takip ettiği eski arkadaşları Emin ve Levent ile iletişime geçer. Onları yeni yazacağı romana yardımcı olmaları daha doğrusu birer karakteri olmaları konusunda ikna eder. Ve hikaye başlar. Herkes kendi rolünün peşinden koşmaya başlar ama onları bir sürpriz beklemektedir.

Bir cinayet olayı ne zaman başlar? Öldürme düşüncesi aklınıza düştüğünde mi? Öldürme düşüncesini hemen reddedeceğinize ya da kısa bir süre sonra unutacağınıza, yavaş yavaş geliştirmeye koyulduğunuzda mı? Öldürme düşüncesi, öldürme kararına dönüştüğünde mi? Öldürme kararı uygulandığında mı?”

Hayatta gerçekleştirilen bütün hayati eylemlerin sebepleri sonradan bulunur. Sevmek gibi bir şey öldürmek…Başlangıçta sebepsiz…Olup bittikten sonra anlaşılması olanaksız, açıklanması yapay…

İyi bildin. Bugüne dek tembel ve rahat bir yaşam sürdürdüm. Artık hayatımda heyecan istiyorum. Roman kahramanlarının değişime uğraması gerekmez mi? Her şey başladığı gibi bitecek olsa, ne diye okusun millet bu kitabı? Ben, ilk sayfalardan yana çok değiştim mesela…

Aynalardan saklanmak neye yarar? Yalnızlık ak duvarlarda yakalayıverir insanı böyle, ay ışığının yardımıyla.”

Okuyup öğrenmek lazım!

Bir Cinayet Romanı, Pınar Kür. İstanbul: Can Yayınları, 367 sayfa.

Pınar Kür Hakkında: 5 Nisan 1943’te Bursa’da doğdu. Ortaöğrenimini ABD’de tamamladı. Yüksek öğrenimine ABD’de başladı, Robert Kolej Yüksek Okulu’nda bitirdi. Sorbonne Üniversitesi, Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünde doktora yaptı. Devlet Tiyatrosu’nda çalıştı, çeşitli dergi ve gazetelerde tiyatro eleştirileri yazdı. İstanbul Bilgi Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev aldı.

Jean Christophe Grange okumaya ne dersiniz?


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)