Yaban Mersinli Muffin Tarifi

Yemek Tarifleri

yaban mersinli muffin

Çocuklar yanlarında okula götürsün ya da okul dönüşü yesin diye çeşit çeşit muffinler deniyoruz. Muffin yapmak oldukça kolay, çok zaman ve emek gerektirmiyor. Lezzetlerine ise doyum olmuyor. Son zamanlarda yaban mersinli muffin favorilerimiz arasında, dışı kabarık, içi yumuşacık ve pişerken mutfağı harika kokular sarıyor. Üzerlerine esmer şeker koyarsanız kıtır kıtır müthiş bir tat oluşuyor ama çocuklar çok fazla şeker tüketmesin diye sadece birkaçının üstüne pişirmeden önce tarçınla harmanladığım esmer şekeri serpiyorum.

Bugüne kadar adını çok duysak da mutfaklarımıza öyle pek sık konuk etmediğimiz yaban mersini fundagiller familyasının bir üyesi. Mavi-mor rengi sayesinde kolayca ayırt edilebilen bu meyve, Türkiye’de genel olarak Karadeniz Bölgesi’nde, dünyada ise en çok Kuzey Avrupa ve Amerika’da yetişiyor.

Yaban mersini, A, C, E ve K vitaminleriyle kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gibi vücudumuz için gerekli birçok minerali açısından zengin bir meyve. Yaban mersini, antosiyanozit denilen güçlü bir tipte flavonoid antioksidan içeriyor. Bu antioksidanın kardiyovasküler sistemi ve göz sağlığını desteklediği gözlemlenmiş. Kısacası yaban mersinli muffinler hem sağlıklı hem de lezzetli😊

Muffin Yapmanın Püf Noktaları

  • Muffin yaparken öncelikle sıvı malzemeleri ve kuru malzemeleri ayrı ayrı kaplarda karıştırın. Sonrasında kuru malzemeleri sıvı karışımın içine döküp birbirleri ile iç içe geçmesi için karışımı kabaca birkaç kez karıştırın. Aksi takdirde muffinler yeteri kadar pofuduk ve kıvamında olmuyor. Toz şeker her ne kadar kuru malzeme kategorisinde olsa da sıvılarla bir araya geldiğinde kolayca eridiğinden toz şekeri sıvı malzemelerle aynı kaba koyarak karıştırmalısınız.
  • Muffin yapımında en önemli kural hamurun fazla karıştırılmaması. Hamur karışımından pürüzsüz bir görüntü elde etmeyi beklemeyin. Nihai karışımın topaklı ve kalın olması gerekiyor.
  • Muffinlerin kabarması için önce 5 dakika yüksek ısıda (220°) sonra 15 dakika daha düşük ısıda (180°) pişirin.
  • Muffinlerin şeklinin düzgün olması ve muffin kalıbına yapışmasını önlemek için hem metal muffin kalıbı hem de kağıt muffin kapları kullanabilirsiniz.

Tarif Sally’s Baking Addiction sitesinden uyarlanmıştır.

Akışkan Kurabiye Tarifi ilginizi çeker mi?


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Zeynep hakkında 15 makale
Almanya’da lisans eğitimini bitirmiş, yüksek lisans yapan aynı zamanda özel bir şirkette çalışan yemek ve seyahat delisi.

Yorum Yapın

:)