Ev Yapımı Pesto Sos Tarifi

Yemek Tarifleri

pesto sos tarifi

Ev yapımı pesto sosu yapmak, bol miktarda taze fesleğenin tadını çıkarmanın en iyi yollarından biri. Bu pesto sos tarifi yapımında çam fıstığı, sarımsak, Parmesan peyniri ve sızma zeytinyağı kullanıyoruz. Yapımı sadece 15 dakikada!

Fesleğenlerinizi kendiniz yetiştirebilirsiniz ister balkonda ister bahçe de ya da mutfakta. Bakımı son derece kolay.

Aslen Cenova, İtalya’dan gelen pesto, adını İtalyanca “ezmek” anlamına gelen “pestare” kelimesinden alıyor. Yüzlerce yıldır pesto, malzemelerin havanda dövülmesiyle yapılıyordu, şimdilerde robot veya blender kullanılıyor. Havan kullanmak eğlencelidir, ancak modern yol çok daha kolaydır.

60 farklı fesleğenin olduğunu biliyor muydunuz? Neyse ki, çoğu markette/pazarda sadece bir veya iki çeşit satılıyor ve bu da seçim yapmayı kolaylaştırıyor. Taze fesleğen alırken sararma solma olmayan canlı yeşil yaprakları seçin.

Kuru fesleğen sosları, çorbaları ve diğer yemekleri tatlandırmak için iyidir. Ama tadı taze fesleğenden çok farklıdır. Pesto yapmak için taze fesleğen yapraklarına ihtiyacınız var.

Pesto Sos tarifi sadece makarnanın değil, birçok farklı yemeğin içinde veya üzerinde kolayca tüketilebilen çok yönlü bir sostur. Sandviç yapımı dahil sarımsaklı ekmek ve peynirle, salatalarda, tavuk ve et yemeklerinde kullanılabilirsiniz. Özellikle Pesto Soslu Mozzerella Sandviç nefis oluyor. Deneyin!


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)