Aile Bağlarını Anlatan Okunası Kitaplar

Kitap Önerileri

aile bağlarını anlatan okunası kitaplar

Ailenin, yaşamın ve toplumun ayrılmaz bir parçası olduğunu, hayatımızı nasıl etkilediğini gözler önüne seren, soran ve sorgulatan aile bağlarını anlatan okunası kitaplar.

Aile Bağlarını Anlatan Okunası Kitaplar

Yüzyıllık Yalnızlık // Gabriel Garcia Marquez

Roman bir yerleşim yeri olan Macondo’nun kuruluşunu, gelişimini, yok oluşunu ve bu yerleşim yerinin en önemli ailelerinden Buendia ailesinin yedi kuşağının hikayesini anlatıyor. Yedi nesil boyunca, roman kahramanları nasıl bir hayat sürerlerse sürsünler, vakti gelince mutlak bir yalnızlığa teslim olur ve yalnız ölürler.

Bütün Mutlu Aileler // Carlos Fuentes

Meksika’nın kimlik arayışı ekseninde çatırdayan geleneksel aile yapısını sorgularken aslında bu konunun ne kadar evrensel olabileceğini, her mutlu aile tablosunun ardında sarsıcı bir şeyler olduğunu gözler önüne seriyor.

Oğullar ve Sevgililer // D. H. Lawrence

Anne ve babaların çocuklarında bıraktığı izleri anlatan gerçekçiliğiyle okurunu büyüleyen bir roman. Kuzey İngiltere’de bir madenci kasabasında yaşayan Morel ailesinin konu edildiği eserde, içkiye düşkün madenci bir baba ile hayata direnen bir annenin çocukları üzerinde bıraktığı ve yaşamın her anına yansıyan izleri.

Buddenbrooklar // Thomas Mann

Hızla değişen zamana ayak uyduramayarak kendi çöküşünü hazırlayan bir ailenin 4 nesillik serüvenini anlatan bir baş yapıt. Kuzey Almanya’da yaşayan zengin bir burjuva ailenin evinde ve aile ticarethanesinde yaşananlar: Doğumlar, evlenmeler, boşanmalar, ölümler, başarılar, başarısızlıklar… Burjuva karakterlerin bakış açısıyla toplumun diğer sınıf ve katmanları arasında ortaya çıkan toplumsal farklılıklar, zaaf ve çelişkiler, ahlak ve değer yargıları dökülüyor ortalığa.

aile bağlarını anlatan okunası kitaplar

Ruhlar Evi // Isabel Allende

Trueba ailesinin üç kuşaktan oluşan zaferler ve trajedilerle dolu hikayesini Şili’nin yazgısıyla harmanlayan büyülü bir eser. Geleceği gören, nesneleri yerinden oynatabilen ve ruhlarla sürekli irtibat halinde olan eksantrik Clara, neredeyse sıfırdan bir servet yaratan sağcı koca Esteban ve onun evlilik dışı oğulları, Clara’nın devrimci çocukları, ülkenin seçimle gelen, darbe ile öldürülen başkanı, darbeci güçler ve oyunları.

aile bağlarını anlatan okunası kitaplar

Cevdet Bey ve Oğulları // Orhan Pamuk

İstanbullu bir ailenin 20. yüzyılın başından itibaren üç kuşak boyunca serüvenleri hayat veriyor romana. Abdülhamit döneminin son yıllarında, İstanbul’un ilk Müslüman tüccarlarından küçük dükkan sahibi Cevdet Bey’in zengin olma ve modern bir aile kurma tutkusu, günlük yaşamın akışıyla bütünleşiyor.

aile bağlarını anlatan okunası kitaplar

Yolların Başlangıcı // Amin Maalouf

Amin Maalouf annesinden aldığı, titizlikle saklanmış aile belgeleriyle dolu bir bavuldan yola çıkarak ailesinin ulaşabildiği en eski tarihine giderek dört kuşak boyunca yaşananları gözler önüne seriyor. Bu romanda sadece bir ailenin değil anlatılan dönemlerin tarihsel ve toplumsal olaylarına tanıklık ediyorsunuz. Maalouf, Beyrut’tan Küba’ya uzak ana karaları birleştirirken Osmanlı İmparatorluğu ve Atatürk’e ilişkin çok ilgi çekici yorumlarda sunuyor.

Aile bağlarını anlatan okunası kitaplar listesini uzatmak mümkün, bunlar sadece bizim okur olarak deneyimimizle listelediklerimiz…

Yorum Yapın