Okumak Neden Bize İyi Geliyor?

Kişisel Gelişim

Okumak Neden Bize İyi Geliyor?

TV veya sosyal medyada sörf yaparak saatler geçirebildiğimiz bir çağda yaşıyoruz. Ancak bu dikkat dağıtıcı şeylere rağmen kitap okumak popüler olmaya devam ediyor. Kitaplar için hala devasa bir pazar var, örneğin; Paula Hawkins’in gerilim kitabı The Girl on the Train /Trendeki Kız kitabı yalnızca İngiltere’de bir yılda yaklaşık yarım milyon kopya satabiliyor. Okur yazarlığımızı geliştirdiği için okumanın bizim için iyi olduğunu biliyoruz, ancak başka ne gibi faydalar sunuyor, biliyor muyuz? Okumak Neden Bize İyi Geliyor?

Kitap okumak, tepkilerimizi ve inançlarımızı anlatılan öykülerle karşılaştırırken kendi fikirlerimizi ve kişiliklerimizi geliştirmemize yardımcı oluyor.

Kitap Okumanın Faydaları

Sağlığımıza Faydaları

Ancak okumak, kendi kişiliklerimiz hakkında bilgi edinmemize yardım etmekten daha fazlasını yapar. Sağlığımız için de iyidir. Araştırmalar, çeşitli bakış açılarını ve motivasyonları anladığımız için duygusal zekamızı artırabileceğini gösteriyor.

Zihinsel uyarımın, demansın başlamasını geciktirebilecek faktörlerden biri olduğuna ve okumanın beyni aktif tutmaya yardımcı olabilecek aktiviteler arasında olduğuna dair bazı kanıtlar var. Okumak pasif bir eğlence olmaktan uzaktır. Okuduğumuzda, bir hikayedeki etkinliklerin, manzaraların ve seslerin zihinsel simülasyonlarını yaratırız, bunları kendi anılarımız ve deneyimlerimizle harmanlarız ve bunların tümü sinirsel yolları uyarır.

Bunun yanı sıra araştırmalar, haftada 30 dakika kitap okumanın sağlığı ve esenliği artırdığını öne sürüyor. Zevk için okumanın, öz güvenimizi ve öz saygımızı geliştirdiği, hedeflerimizi takip etmek ve yaşamla ilgili kararlar almak için ihtiyaç duyduğumuz temeli sağladığı tespit edilmiş. Ayrıca uykumuza yardımcı olabilir ve yalnızlık duygumuzu azaltabilir.

Kişiye okuma, yalnız ve pasif bir aktivite gibi görünebilir. Ancak bir kitabı almak gibi basit bir hareket bize bir dünya iyilik yapar. Kendinizi bir kitaba kaptırmak için zaman ayırmanız çok sayıda sağlık yararı sağlar.

Bireysel Gelişim

Elbette okumak, sizi yeni bir dünyaya götürmenin de harika bir yoludur.

1. Dünya Savaşı vb. hakkında tarihi kayıtları okuyabiliriz, ancak bizi Savaş ve Barış veya Oliver Twist’in yaptığı gibi büyülemezler.

Bu hikayelerin, film ve TV uyarlamalarını izleyebiliriz, ancak onları okuduğumuzda konu, karakterler ve çevre ile aktif olarak ilgileniriz.

Dolayısıyla, sayfaları çevirmek için birincil motivasyonumuz kaçış ve rahatlama olsa da aslında farkına varmadan yeni bilgiler öğreniyor, genel kültürümüzü arttırıyoruz.

Bunlar İlginizi Çekebilir:

Kitap temizliği nasıl yapılır?

Her Gencin Bilmesi Gereken Küresel Sorunlar

Kurgu Kitap Okumanın Ruh Sağlığına Faydaları

Okumak Neden Bize İyi Geliyor


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Hayat hakkında 300 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)