Okula Giden Çocuklar için Alınabilecek Covid-19 Önlemleri

Çocuklu Hayat

Çocuklar için Covid-19 Önlemleri

1,5 yıl aranın ardından 31 Ağustos’ta yeni bir okul dönemi başladı bizim için. Bu pandemi ortamında çocuğunu okula göndermek her ebeveyn için oldukça zor bir durum, endişelenmemek mümkün değil. Kontrolünüz altında olmayan bir ortamda sabahtan akşama çocuklarımız zaman geçiriyor. Eğitimden yarım kalan çocuklarımızı okuldan uzak tutmak son derece yanlış olduğuna göre yapabileceğimiz en iyi şey çocuklar için kendi covid-19 önlemleri almak.

Sırası gelmiş çocuklarınıza lütfen aşı yaptırın. Bir ebeveyn, “aşı doğal değil, niye yaptırayım” dedi. Peki bebeklik çağında yaptırdığınız aşılar ya da hasta olduğunuzda yapılan iğneler çok mu doğal? Bana bunlar sorgulamadan, araştırmadan yapılan savunmalar gibi geliyor.

Şöyle düşünmek gerekiyor belki; nasıl sağlıklı yaşamak, hasta olmamak için önlemler alıyorsak corona olmamak içinde aşı olmak gerekiyor. Belki corona olup ayakta geçirebiliriz ama vücudumuzda bırakacağı hasarları biliyor muyuz? Bu verilerin netleşmesi için uzun yıllar gerekiyor, hastaların takip edilmesi, verilerin analiz edilmesi vs. Peki bu riski almaya değer mi?

Eğitim Çağındaki Çocuklarınız için Alabileceğiniz Covid-19 Önlemleri

Okula giden çocuklarım için bizim aldığımız önlemler şöyle;

 • Okul çantasında sürekli bir hijyen seti bulunduruyoruz ve her iki günde bir durumunu kontrol ediyoruz. Hijyen setinin içinde; kâğıt mendil, ıslak mendik, minik boy kolonya, minik boy dezenfektan ve 6 adet maske var.
 • Her sabah evden çıkmadan dişlerini fırçalayıp, ağzını gargara yapıyor.
 • Bireysel olarak alması gereken önlemler hakkında kendisi ile konuştuk, araştırıp konu hakkında netleşmesine destek olduk;
  • Okul süresi boyunca mutlaka en az 2 defa maskesini değiştirmek,
  • Gün içinde teneffüs aralarında ellerini yıkamak,

  • Teneffüslerde mutlaka açık havaya çıkmak,
  • Fiziksel mesafeyi korumaya çalışmak,
  • Her zaman dirseklerine öksürmek ve/veya hapşırmak,
  • Yüzüne dokunmamak,
  • Yemek öncesi ellerini yıkamak veya dezenfektan ile temizlemek,
  • Okul çıkışı arkadaşlarıyla toplu olarak sosyalleşmemek.

Evde beslenmelerine dikkat ediyoruz, bol bol su içmeleri için destek veriyoruz, hatırlatıyoruz.

Bu mevsimde biraz zor ama sıkma portakal suyu veya ballı limonlu su veya suda eriyen C vitamini takviyesi içiriyoruz.

Yaşı ne olursa olsun çocuklarınızı karşınıza alıp sakin bir şekilde konuşup onları bilgilendirirseniz mutlaka anlayacak ve kurallara uymaya çalışacaklardır. Ama bunu lütfen kalabalık ortamlarda yapmayın. Ve onları sıkmadan ara ara hatırlatın. Akşam yemeklerinde ve/veya sohbet arasında çaktırmadan sorgulayın😊

Koronavirus Korunma Yolları ilginizi çekebilir!

Çocuklar için Covid-19 Önlemleri

 


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Hayat hakkında 300 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)