Ninoşun Çıtır Çıtır Kıymalı Kol Böreği

kıymalı kol böreği

Böreğin tarihçesi nedir? Hazır yufkadan kıymalı kol böreği nasıl yapılır? Börek, Türk mutfağına özgü bir yemek çeşidi. Peynirli, kıymalı, ıspanaklı, patatesli en bilinen çeşitleri olmakla birlikte birçok malzemeden yapılıyor. Çoğunlukla elle açılan yufkadan yapıldığı gibi hazır yufkada kullanılıyor.

Son yıllardaki etnografik araştırmalar, 7. yüzyıldan önce bir noktada Orta Asya göçebe Türkleri tarafından icat edildiğini göstermektedir. Türkler önce komşu ülkelere, sonrasında göçlerle gittikleri yerlere bu lezzeti taşımışlar. Özellikle Yunanistan, Balkanlar ve Kırım’da yeni formlar ve yeni isimler alarak yerel mutfaklarla birleşmiş. Osmanlı işgalinin sıklıkla çatışmalarla dolu olduğu Bosna’da, burek bir sarmal haline getirilerek, et, süzme peynir, ıspanak veya patates ile doldurulmuş. Girit’te, boureki kabak ve beyaz peynirle doldururken Tatarlar arasında çibörek (‘lezzetli börek’), kuzu eti, soğan ve baharatlarla dolu pişmiş bir gözleme benziyordu. Kuzey Afrika kıyılarındaki genişleme sayesinde, modern Tunus ve Cezayir’de yeni versiyonlar ortaya çıkmaya başladı.

Kıymalı Kol Böreği Tarifi

Ben hamur işi yapmayı ve yemeyi çok sevenlerden değilim. Ama çocuklar büyüdükçe bu tür yemeklerde yapmayı öğrendim. Her ne kadar tercihim ıspanaklı kol böreği olsa da annemin çıtır kıymalı kol böreğini aynı annem gibi yapmayı öğrendim.

Farklı tarifler arıyorsanız Domates Soslu Köfteli Spagetti tarifimize göz atın!

Tabii ki Peynirli Kaşarlı Börek tarifine bakmadan olmaz!

Yorum Yapın

:)