Çıtır Çıtır Kıymalı Kol Böreği Tarifi

Yemek Tarifleri

kıymalı kol böreği tarifi

Börek, Türk mutfağına özgü bir yemek çeşidi olarak biliniyor. Peynirli, kıymalı, ıspanaklı, patatesli en bilinen çeşitleri olmakla birlikte birçok malzemeden yapılıyor. Çoğunlukla elle açılan yufkadan yapıldığı gibi günümüzde hazır yufka kullanımı tercih edilmekte. Kıymalı Kol Böreği tarifi

Son yıllardaki etnografik araştırmalar, 7. yüzyıldan önce bir noktada Orta Asya göçebe Türkleri tarafından icat edildiğini göstermektedir. Türkler önce komşu ülkelere, sonrasında göçlerle gittikleri yerlere bu lezzeti taşımışlar. Özellikle Yunanistan, Balkanlar ve Kırım’da yeni formlar ve yeni isimler alarak yerel mutfaklarla birleşmiş. Osmanlı işgalinin sıklıkla çatışmalarla dolu olduğu Bosna’da, burek bir sarmal haline getirilerek, et, süzme peynir, ıspanak veya patates ile doldurulmuş. Girit’te, boureki kabak ve beyaz peynirle doldururken Tatarlar arasında çibörek (‘lezzetli börek’), kuzu eti, soğan ve baharatlarla dolu pişmiş bir gözleme benziyordu. Kuzey Afrika kıyılarındaki genişleme sayesinde, modern Tunus ve Cezayir’de yeni versiyonlar ortaya çıkmaya başladı.

Kıymalı Kol Böreği Tarifi

Ben hamur işi yapmayı ve yemeyi çok sevenlerden değilim. Ama çocuklar büyüdükçe bu tür yemeklerde yapmayı öğrendim. Her ne kadar tercihim ıspanaklı kol böreği olsa da annemin çıtır kıymalı kol böreğini aynı annem gibi yapmayı öğrendim.

Farklı tarifler arıyorsanız Domates Soslu Köfteli Spagetti tarifimize göz atın!

Tabii ki Peynirli Kaşarlı Börek tarifine bakmadan olmaz!

29


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın