Fransız Tostu-Fransız Usulü Yumurtalı Ekmek

Yemek Tarifleri

fransız tostu tarifi

Fransız tostu neredeyse tüm dünya mutfaklarında yer alan yumurtalı ekmeğin farklı bir çeşidi.  Yumurtalı ekmek; Trakya’da Cici Papa, Fransa’da Pain Perdu, Amerika’da French Toast, İngiltere’de Poor Knights of Windsor, Almanya’da Armer Ritter ve Finlandiya’da Köyhät Ritarit olarak biliniyor. Tarihçesi için birçok rivayet mevcut, çıkan sonuçsa Fransızlarla bir alakası olmadığı! Fransız tostu tarifi

Yumurtalı Ekmek Tarihi

M.S. 5. yüzyıla ait bir yemek kitabı olan Apicius’a göre yumurtalı ekmek, Roma İmparatorluğu’nun erken dönemlerinden itibaren yapılan bir yemekti. Yumurtalı ekmeği, Pan Dulcis olarak adlandıran Romalılar, süt (ve bazen de yumurta) ile ekmeği ıslatıp kızartırlarmış.

Kuzey Fransa’da 1346 Crecy savaşında tutsak düşüp özgür kalmak için mülklerinden olan şövalyeleri Edward III Windsor kalesine yerleştirmiş. Kalenin hizmetlerini görerek yaşamaya başlayan şövalyeler için fakirlik öyle derindir ki bayatlamış ekmekleri ıslatıp kızartarak yerler. Poor Knights of Windsor adı da buradan geliyormuş,  Türkçesiyle, Windsor’un fakir şövalyeleri. Fransız tostu tarifi

Başka bir rivayete göre ise, Joseph French adında Albany – New York’ta yaşayan bir hancı 1724’te yaratmış bu yemeği. Kıt dil bilgisi ile verdiği reklamda kesme işaretini unutunca French Toast oluvermiş adı.

Bizim göçmen köklerimizden kalan mirasa göre ise yumurta sevmeyen çocuklara yumurta yedirmek için yaparmış anneler. Çocukken Cici Papa en sevdiğimiz lezzetlerden biriydi.

Fransız tostunu şekersiz de yapabilirsiniz, tercih sizin. Biz, zaten bal ve reçel ile tüketildiği için şeker koymamayı tercih ediyoruz. Orjinal tarif için burayı tıklayın!

Kahvaltılarda farklı lezzetler arayanlar pancake tarifine de bir göz atmalı!


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın