Fırında Zeytinyağlı Enginar Denediniz mi?

Yemek Tarifleri

zeytinyağlı enginar tarifi

Fırında zeytinyağlı enginar tarifi nasıl yapılır detaylarına geçmeden önce enginar hakkında biraz bilgi edinelim:)

Enginar’in Tarihçesi

Enginar (Cynara scolymus), papatyagiller familyasından mavi-mor renkli çiçekler açan, 50-150 cm boyunda çok senelik otsu bir bitkidir.

Enginar, kökeni antik çağlara kadar uzanan en eski yiyeceklerden biridir. Efsaneye göre Zeus, genç ve güzel bir ölümlü olan Cynara’yı görünce onu bir tanrıçaya dönüştürür. Ev hasretini çeken Cynara, ölümlü dünyaya gizlice geri döner. Zeus, onun aldatmacasını anlayınca onu bir enginara dönüştürür. Enginarın bilimsel adı Cynara scolymus bu da hikâyeyi doğrular nitelikte.

Tarihçiler, enginarların MS 800 civarında Kuzey Afrikalı Moor’lar tarafından yetiştirildiğine ve Müslüman Arapların enginarı İtalya’ya getirdiğine inanıyor. Bu, Arapça’ da “deve dikeni” anlamına gelen al-qarshuf ‘un nasıl İtalyanca’ da articiocco ve sonunda İngilizce’ de “artichoke” haline geldiğini açıklayabilir.

Yıkanmamış enginarlar su içinde buzdolabında plastik bir torba içinde  beş güne kadar dayanabiliyor. Ama satın alındıktan sonraki bir veya iki gün içinde tüketmek en iyisi!

Ovmaç çorbası tarifi ilginizi çeker mi?


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın