Dedektif Auguste Dupin Öyküleri

Amerikan Edebiyatı

Dedektif Auguste Dupin Öyküleri

Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Edgar Allan Poe, İş Kültür Yayınları.

Edgar Allan Poe, kırk yıl süren kısa ve çalkantılı yaşantısına birçok şiir, öykü ve deneme sığdırdı ve yazınının çığır açıcı etkisini günümüze kadar ulaştı.

Kısa Yaşam Öyküsü

Poe (1809-1849), üç yaşında yetim kaldı ve ileride sorunlu bir ilişkisi yaşayacağı zengin bir Virginia ailesi tarafından evlat edinildi. Okulda dil ve edebiyat çalışmalarında başarılı olan Poe, ilk kitabı Timurlenk ve Diğer Şiirler koleksiyonunu 1827’de yayımladı. Ayrıca kısa kurgular da yazdı ve 1833’te tamamlanmış tek romanı Nantucket’lı Arthur Gordon Pym’in Öyküsü’ nü yayınladı.

Sonraki beş yıl içinde Usher Evi’nin Çöküşü, Kızıl Ölümün Maskesi, Gammaz Yürek ve diğer kitapların yayınlanmasıyla kısa öykü biçiminin ustası olduğunu kanıtladı. 1841’de, genellikle ilk modern dedektif öyküsü olarak kabul edilen “Morg Sokağı Cinayetleri”ni yazdı. Kuzgun ve Diğer Şiirler’ in 1845’te yayınlanması ile şair olarak ekstra ün kazandı.

Dedektif Auguste Dupin Öyküleri

Auguste Dupin, Edgar Allan Poe tarafından yaratılan bir karakterdir ve ilk kez Poe’nun ilk polisiye kurgu öyküsü olarak kabul edilen “Morgue Sokağı Cinayetleri”nde (1841) ortaya çıkar. Bu öykü kitabında yer alan “Marie Rogêt’nin Gizemi” (1842) ve “Çalınan Mektup” ta (1844) da serüvenleri devam eder.

Dupin profesyonel bir dedektif değildir ve gizemleri çözme motivasyonu üç öykü boyunca değişir. Dupin, Poe’nun “rasyonelleştirme” olarak adlandırdığı şeyi kullanarak, hatırı sayılır zekasını yaratıcı hayal gücüyle birleştirir, hatta kendisini suçlunun yerine koyar. Yetenekleri, üç öykünün de isimsiz anlatıcısı olan arkadaşının zihnini okuyabilecek kadar güçlüdür.

Poe, Dupin karakterini dedektif kelimesi icat edilmeden önce yaratmıştır. Bu karakterin, Sherlock Holmes ve Hercule Poirot da dahil olmak üzere sonraki hayali dedektiflerin temelini attığı ve polisiye kurgu türünün ortak unsurlarının çoğunu oluşturduğu kabul edilir.

Morgue Sokağı Cinayetleri

Öykü, Paris’teki hayalî bir sokakta geçer ve Madame L’Espanaye ile kızının kafa karıştırıcı biçimde öldürülmelerini anlatır. Gazetelerde çıkan haberlere göre anne ve kızı korkunç bir o kadarda estetik bir şekilde öldürülmüştür. Cinayet, dördüncü katta bulunan, dışarıdan girişin mümkün olmadığı ve içeriden kilitlenmiş bir odada gerçekleşir. Tanıklar katilin hangi dilde konuştuğunu anlamadıklarını ifade ederler. Paris’te gözlerden uzak bir şekilde yaşayan  Auguste Dupin ve arkadaşı bu olayı çözmeye karar verir.

En İyi 10 Edgar Allan Poe Öyküsü

  1. The Tell-Tale Heart- Gammaz Yürek
  2. The Cask of Amontillado- Amontillado Fıçısı
  3. The Fall of The House of Usher- Usher Evi’nin Çöküşü
  4. The Pit an The Pendulum- Kuyu ve Sarkaç
  5. The Masque of The Red Death- Kızıl Ölümün Maskesi
  6. The Murders in the Rue Morgue- Morgue Sokağı Cinayetleri
  7. The Oval Portrait- Oval Portre
  8. The Premature Burial- Diri Diri Gömülüş
  9. The Man of The Crowd- Kalabalıkların Adamı
  10. The Black Cat- Kara Kedi ve Diğer Gizemli Öyküler

Bir Cinayet Romanı, Pınar Kür ilginizi çeker mi?


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)