Çocuklar için Sofra Adabı Kuralları

Çocuklu Hayat

çocuklar için sofra adabı

İster evde ister dışarıda olsun çocuklarımız sofra adabına uymalı. Peki biz bunu ne kadar önemsiyoruz? Uzmanlara göre bu, onların hayatlarının geri kalanında sağlıklı sosyal etkileşim kurmaları ve toplum içinde kabul görmeleri için önemli bir araç. Eskiden çocuklar büyüklerinden ne görürlerse onu yaparlardı. Şimdi hayat biraz farklı, çocukların alışkanlıklarını etkileyen o kadar çok faktör var ki! Hiçbir şey içinde geç değil tabii ki, öğrenmenin bir yaşı yok. Çocuklarınız Sofra Adabı Hakkında Ne Biliyor? Gözlemleyin ve çözümü siz yaratın! işte size yol gösterecek Çocuklar için Sofra Adabı kuralları…

Çocuklar için Sofra Adabı

♣ Yemek masasına elleri yıkanmış olarak gelinmeli. Bu sadece yemek hazırlayan kişiye değil, masadaki diğer kişilere de saygı gösterme biçimi ve aynı zamanda önemli bir hijyen alışkanlığı.

♣ Masaya oturmadan yardım edilecek bir şey olup olmadığı sorulmalı.

♣ Sandalyede dik, kol ve dirsekler masaya dayanmadan oturulmalı. Dirsekler yandakini rahatsız etmemek adına fazla açılmamalı.

♣ Yemek herkese servis edilinceye kadar beklenmeli. Örf ve adetlerimize göre masadaki en yaşlı kişi yemeğe başlar, diğerleri takip eder.

♣ Tabağa yenebilecek kadar yemek alınmalı ya da konulması istenmeli. İsrafın her türlüsü kaçınılması gereken bir durum.

♣ Ağızda lokma varken konuşulmamalı. Ağzındaki lokmayı iyice çiğneyip, bitirdikten sonra konuşmak alışkanlık haline getirilmeli.

♣ Ağız şapırdatmak, çorbayı höpürdeterek, çubuk makarnayı çekerek yemek, ağıza çok büyük lokmalar atmak kişiyi kaba gösterir.

Çocuklarımız Sofra Adabı'nı Ne Kadar Biliyor?

♣ Tadına bakmadan önce yemeğe tuz konulmamalı.

♣ Kaşık sağ elle kullanılmalı. Çatal tek başına kullanılıyorsa sağ elde, bıçak ile kullanılıyorsa sol elde olmalı. Tabii ki solaklar istisna!

♣ Sofrada sürekli telefona bakmak diğerlerine saygısızlıktır, buna izin verilmemeli, büyüklerde yapmamalı. Sofra aile içi iletişimi için önemli bir ortamdır, sohbet ortamı yaratılmalı.

♣ Sofradan kalkarken her zaman teşekkür etmesi öğretilmeli. Bu, bir rutin haline gelirse, başkasının evinde misafir olduğu zaman bunu yapma olasılığı daha yüksek olacaktır. Bir restoranda iseniz, çocuklarınıza garsonla göz teması kurmasını ve “teşekkür ederim” demelerini öğretin.

♣ Yemek sonrası çocuklarınıza şükretmeyi öğretin. Günümüzde dünyanın yarısı kıtlık ve açlıkla boğuşuyor, şanslı olduklarını bilmeliler. Çocuklar için Sofra Adabı

Yemek yemek temel ihtiyaçlardan biri. Günümüzde ya zaman yetmediği için ayak üstü bir şeyler atıştırmak ya da gösterişe kapılıp abartılı tüketim boy göstermekte. Oysa bu bir kültür meselesi ve insanın kendisine olan saygısını gösterme biçimi. Görgü kurallarına uymak, çocuğunuzla temasa giren insanlar tarafından mutlaka takdir edilecektir. Başkalarına saygı gösterdiğinde başkalarının da ona saygı göstereceğini çocuklarınıza öğretin!

Çocuklar neden kitap okumalı başlıklı yazımıza bakmak ister misiniz?


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)