Bir İtalyan Lezzeti: Bruschetta Tarifi

Yemek Tarifleri

bruschetta tarifi

Bruschetta, İtalyan mutfağının bir klasiği, yapımı oldukça basit ve üstelik son derece lezzetli. Çocuklar için lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalık, özellikle de ergenlik çağına gelmişlerse tercihleri:) İsterseniz kahvaltıda, isterseniz okuldan dönen çocuklarınız için atıştırmalık veya habersiz gelen misafirleriniz için ikram ya da kendiniz için kitap yanı ödül olarak yapın, tercih sizin ama mutlaka deneyin. Bruschetta tarifi aklınıza kazınacak kadar lezzetli!

Bruschetta Tarifi

Öncelikle Bruschetta “brusketta” olarak okunuyor, telaffuzunu buradan kontrol edebilirsiniz! Bruschetta

  • Bruschetta’nın orijinal tarifinde peynir kullanılmıyor. Peynir kullanıp kullanmamak sizin tercihinize kalmış. Kullanmayacaksanız peynir sürme aşamasını atlayıp, domates karışımını ekmeklerin üzerine yerleştirmeniz gerekiyor.
  • Tercihinize göre krem beyaz peynir yerine küçük küp küp doğranmış beyaz peynir veya mozerellayı domates karışımına ekleyip kullanabilirsiniz.
  • Bir diğer alternatif domates karışımına taze veya kuru soğan eklemek. Bu durumda soğanları küp küp doğramanız gerekiyor. Bu çeşitte peynir kullanılmıyor.
  • Aslında İtalya’da sınırsız sayıda Bruschetta çeşidi mevcut, domates karışımına sivri ince biber, kaşar peyniri gibi damak zevkinize uygun malzemeler ekleyip kendi lezzetinizi yaratabilirsiniz.

Bu lezzeti yaparken dikkat etmeniz gereken 3 nokta var. Bunlardan ilki zeytinyağı, ikincisi domates ve sonuncusu da sarımsak. Mutlaka kaliteli sızma zeytinyağı kullanın. Sarımsakları ise iyice ezin ya da rendeleyin. Su salmaması için domateslerin çok olgun olmamasına dikkat edin, salkım domates ya da kiraz domates iyi bir tercih olabilir. Bruschetta’ya asıl lezzeti veren domatesler olduğu için domates seçimi iyi yapılmalı.

Ekmek olarak klasik ekmek kullanmamakta fayda var. Orta toklukta bir ekmek gerekiyor bu lezzet için. Köy ekmeği, sarı buğday ekmeği, ekşi mayalı ekmek, köy bageti veya Vakfıkebir ekmeği olabilir.

Yaz aylarında taze yapılmış limonata veya ayranla, kış aylarında ise sıcacık bir fincan çay eşliğinde tadına doyum olmuyor.

Bruschetta, yapılıp uzun süre saklanabilecek bir lezzet değil. İdeali yaptıktan sonra hemen tüketmek, bir saatten fazla beklediğinde domates karışımının suyu ekmekleri ıslattığı için yemesi pek zevkli olmuyor.

Bruschetta gibi farklı lezzetlerle sofralarınızı renklendirmek istiyorsanız Avokadolu Tost tarifi ilginizi çekebilir ya da İtalyan lezzetlerinden hoşlanıyorsanız Evde Pratik Pizza Yapımı ve Spagetti Bolognese Tarifi yazılarımızı inceleyin!


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)