Spagetti Bolonez Tarifi

Yemek Tarifleri

Spagetti Bolonez

Bir İtalyan yemeği olarak bildiğimiz Spagetti Bolonez lezzetini İtalya’daki restoranların menüsünde bulmanız zor, çünkü bu bir Amerikan icadı olarak kabul ediliyor. İtalya’da asıl olan Tagliatelle ve Bolognese sosun ayrılmaz beraberliğinden doğan Tagliatelle al Ragù Bolognese. İtalyan şeflerin iddiası ince spagetti çubukları yerine bol yumurtalı kalın şeritli Tagliatelle’nin sosu daha iyi taşıdığı yönünde, denediğinizde gerçekten bu lezzet farkını hissediyorsunuz. Spagetti Bolonez Tarifi!

Spagetti Bolonez Tarifi Nasıl Yapılır?

İtalyanlara göre bu sosu yapmanın 4 püf noktası mevcut;

  • Sosu uzun süre kısık ateşte pişirmek, ortalama 1, 5 saat.
  • İçine ½ su bardağı kırmızı şarap eklemek. Orijinal tariflerde sarımsak ya da herhangi bir baharat eklenmiyor, şarap bu işlevi görüyor.
  • Dana kıymanın yanı sıra Pancetta (Domuz pastırması) kullanmak.
  • Mutlaka taze yapılmış makarna kullanmak.

17 Ekim 1982 tarihinde Bolonya Ticaret Odası tarafından resmi olarak kabul edilen orijinal “Ragù alla Bolognese” tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki tarif Bolonez sosa bizim yorumumuz, umarız beğenirsiniz! Bir başka İtalyan lezzeti olan Lazanya tarifimize bakmak isterseniz, tıklayın.


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın