Shepherd’s Pie Tarifi (Çoban Payı)

Dünya Mutfağı

Shepherds Pie tarifi

Shepherd’s Pie nedir? Shepherd’s Pie tarifi nasıl yapılır? İngiltere’ye özgü yemeklerden biri olan Shepherd’s Pie, çocukların deneyince sevdiği bir yemek. Esası kıyma ve patatese dayanıyor, bizim damak tadımıza da uygun. Koyun eti ile yapılıyor, dana eti ile yapılan versiyona İngiltere’de “Cottage Pie” adı veriliyor. Farklı tarifler arayanların mutlaka denemesi gereken bir lezzet. Benim yaptığım klasik İngiliz tarifinden biraz farklı, çocuklar bu haline bayılıyor!

Shepherd’s Pie’ın, 1700’lü yıllarda İskoçya ve Kuzey İngiltere’de Pazar yemeklerinden kalanlarla bir şeyler yapmak isteyen ev kadınları tarafından yaratıldığı düşünülüyor. Kıyma makinelerinin 1870’li yıllarda icat edildiği düşünülürse parça etin patates ve sebzelerle kaplanarak yeniden sofraya konulduğu varsayımı kulağa daha doğru geliyor. Bugünkü gibi geçmişte de kadınlar mutfakta ekonomi yapmanın peşindeymiş! Yıllar geçse de bazı şeyler hiç değişmiyor.

Orijinal tarif üzerinden yapmak isterseniz foodnetwork sitesindeki bu tarifi denemenizi öneririm.

Shepherd’s Pie tarifi yanında ev yapımı yoğurttan yapılmış cacıkla mükemmel bir öğün.

Zeytinyağlı Bamya Yemeği Tarifi ilginizi çeker mi?


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Hayat hakkında 300 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)