Salzburg Gezi Notları: Bir Günde Salzburg

Avusturya Gezilecek Yerler

Salzburg Gezi Rehberi

Alp Dağları’nın eteğinde, Almanya sınırında (Münih’e 144 Km), Viyana’nın 296 km. batısında yer alan aynı isimli eyaletin başkenti olan Salzburg, bir günde keşfedilebilecek, kompakt ve sevimli bir şehir. Tarih ve kültürün mükemmel bir karışımını sergileyen şehir Mozart’ın doğduğu eve, eski bir kale ve birçok dini yapıya ev sahipliği yapıyor. Salzburg’da bir gün geçirerek eski kenti keşfedebilir, Hohensalzburg manzarasının keyfini çıkarabilir ve Mozart’ın doğduğu evi ziyaret edebilirsiniz. Salzburg Gezi Notları

Salzburg, bölgedeki en büyük şehir, bu nedenle daha fazla zamanınız varsa Berchtesgaden ve Hallstatt gibi yerleri keşfetmek için harika bir üs olabilir. Pek çok insan, Avrupa üzerinden otobüs, araç veya tren yolculuğu kapsamında Salzburg’u ziyaret ediyor. En iyi deneyim için burada bir gece geçirmeyi planlayın. Bu günübirlikçiler ayrıldıktan sonra günbatımında Salzburg’un tadını çıkarmanızı sağlar.

Salzburg adı “tuz kalesi” anlamına geliyor. Binlerce yıldır, Salzburg çevresindeki bölgeden tuz çıkarılıyor. Bu “beyaz altın” Salzburg’u güçlü bir ticaret şehri yapmış. Şehir, eski şehrin her yerinden görülebilen barok mimarisi ile ünlü. Salzburg, II.Dünya Savaşı’ndan çok az hasarla kurtulmuş, bu nedenle bu eski, Barok binaların çoğu orijinal hallerinde kalmayı başarmış. 1997’de Salzburg şehri UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş.

Salzburg Gezi Notları

Salzach Nehri’nin ikiye böldüğü Salzburg’da tarihi bölge (Altstadt) şehrin batı yerleşkesini oluştururken; tren ve otobüs istasyonlarının olduğu yeni Salzburg olarak adlandırılan yer ise şehrin doğusunda yer alıyor. Mozart’ın doğduğu ev, Hohensalzburg Kalesi, Getreidegasse Caddesi eski şehir merkezinde yer alırken Mirabell sarayı ve bahçeleri, Mozart’ın yaşadığı ev diğer yakada bulunuyor.

Salzburg Gezilecek Yerler

ALTSTADT (ESKİ ŞEHİR MERKEZİ)

Altstadt, Salzburg’un eski şehir merkezi. Kompakt, yürümesi kolay ve yapılacak şeylerle dolu. İşte Salzburg’un eski şehrinde yapılacak en iyi şeyler. Salzburg gezi notları

©Tourismus Salzburg

Hohensalzburg Kalesi & Manzara

1077 yılında başpiskopos Gebhard kaleyi inşa ettirmiş ve Salzburg’un silüetini sonsuza kadar değiştirmiş. Takip eden yıllarda, halefleri kale mimarisinin gelişimini sürdürmüş. Kompleks, 1500 yılında başpiskopos Leonhard von Keutschach’ın yönetiminde bugün ki görünümü almış. Kalenin asıl amacı, prensliği ve başpiskoposları düşmanca saldırılardan korumakmış. Salzburg Gezi Notları

Kaleye çıkmanın iki yolu var: fünikülere (Festungsbahn) binmek veya girişe giden dik patikadan yürümek. Yukarı yürümeyi seçerseniz bilet fiyatından biraz tasarruf edersiniz ve yol boyunca Salzburg manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Kaleden füniküler yönünde yokuş aşağı yürüyün. Yolun adı Monchsberg. Modern Sanat Müzesi’ne ulaşana kadar sırtın üstündeki yolu takip edin. En güzel manzara müzenin hemen önündeki terastan izlenebiliyor. Burada dilerseniz müzeyi gezebilirsiniz.

https://www.salzburg-burgen.at/en/hohensalzburg-castle/

Salzburg Gezi Notları

DomQuartier Salzburg

Bugün DomQuartier olarak bilinen mimari kompleks, bir zamanlar prens ve başpiskoposların gücünün merkezi olan Katedral, Residenz ile St.Peter Manastırı’nı içeriyor. Tek bir giriş bileti ile ziyaretçiler dört farklı Salzburg mirasını gezme fırsatına sahip oluyor. DomQuartier’in tarihi odaları, özellikle şehrin Barok tarihine odaklanan çeşitli koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor.

İlk katedral 767 yılında piskopos Virgil tarafından inşa edilmiş, daha sonra 774 yılında Aziz Peter ve Rupert’e adanmış. 1167 yılında çıkan bir yangının ardından başpiskopos Konrad III katedrali yeniden inşa ettirmiş. Bu iki eski kilisenin kalıntıları hala katedral mahzeninde görülebilir. Yine bir başka yangın 1598’de katedralin büyük bölümlerini tahrip etmiş. Başpiskopos Wolf Dietrich ve halefi Markus Sittikus tarafından görevlendirilen Santino Solari kiliseyi daha görkemli hale getirmiş. Yeni katedral 1628’de Başpiskopos Paris Lodron tarafından kutsanmış.

https://www.domquartier.at/en/

©Tourismus Salzburg

Mozart’ın Doğduğu Ev

Wolfgang Amadeus Mozart, 1756 yılında Salzburg’da doğdu ve büyüdü. Yaklaşık 30 yıl boyunca Mozart ailesi Salzburg’un kalbindeki 9 Getreidegasse Caddesi’nde bulunan apartmanın üçüncü katında yaşadı. Bugün Mozart’ın Doğum Yeri, Avusturya’nın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri ve her şeyden önce Mozart hayranları için mutlak bir durak.

https://www.mozarteum.at/museums/mozarts-geburtshaus/#info

Salzburg Gezi Notları

Getreidegasse

Burası Salzburg’un en ünlü alışveriş caddesi. Sokakta göz alıcı mağaza tabelaları sıralanıyor ve burayı Salzburg’un en çok fotoğraflanan noktalarından biri yapıyor.

Hangar 7

Salzburg Havalimanı’ndaki Hangar-7, tarihi Flying Bulls uçak filosunu ve Formula 1 yarış arabaları koleksiyonunu barındıran benzersiz bir bina. Burası teknoloji, sanat ve eğlencenin yüz yüze geldiği ve doğal olarak birbirini tamamladığı bir yer.

Salzburg’da birkaç meydan var. Mozartplatz küçük olanlardan biri, meydanın ortasında bir Mozart heykeli bulunuyor. Residenzplatz en büyüğü ve en ünlüsü. Salzburg Katedrali, Panorama Müzesi ve Residenz Galerisi ile çevrili ve meydanın merkezinde büyük bir çeşme mevcut. Kapitelplatz‘da büyük boy bir satranç tahtası bulunuyor.

YENİ ŞEHİR MERKEZİ

Salzburg Gezi Notları

Mirabell Sarayı ve Bahçeleri

1606’da Prens-Başpiskopos Wolf Dietrich, sarayı metresi Salome Alt ve çocukları için “Altenau” adıyla yaptırmış. Ölümünden sonra halefi Markus Sitticus von Hohenems, Saray’a “Mirabell” adını vermiş. Bu noktada Mirabell Sarayı Salzburg şehir surlarının dışında bulunuyormuş. Prens-Başpiskopos Paris von Lodron yeni bir sur inşa ettirdiğinde Mirabell Sarayı Salzburg şehir bölgesi içine alınmış. 1721’den 1727’ye kadar olan dönemde, Prens-Başpiskopos Franz Anton von Harrach, Mirabell Sarayını muhteşem bir barok saray kompleksine dönüştürmüş. 1818’de çıkan bir yangında ağır hasar alan saray yapılan tadilat sonrasında bugünkü muhteşem görüntüsüne ulaşmış.

©Tourismus Salzburg

Mozart Evi

Mozartlar 1773’ten 1787’ye kadar günümüzde Makartplatz 8 numarada yer alan “Dans Ustalarının Evi” nde yaşadılar. Birinci kattaki geniş sekiz odalı daire şimdi bir müzeye ev sahipliği yapıyor. II. Dünya savaşı sırasında üçte ikisi bir hava saldırısında yıkılan bina, Uluslararası Mozart Vakfı tarafından satın alınarak orjinaline sadık kalınarak 1955 yılında yeniden inşa edilmiş.

https://www.mozarteum.at/museums/mozart-wohnhaus/#info

Salzburg’ta Ne Yemeli?

Denenmesi gereken 3 şey; Schnitzel & patates salatası, Sachertorte ve Salzburger Nokerl. Eski şehir merkezindeki restoranların herhangi birinde bu lezzetleri tadabilirsiniz. Daha ayak üstü bir seçenek arıyorsanız 1857’den beri yayalara ayrılmış bölgenin kalbindeki üniversite kilisesinin gölgesinde Universitätsplatz’da kurulan yerel pazar Grünmarkt’a yerel lezzetleri deneyebilirsiniz.

Viyana Gezilecek Yerler ilginizi çeker mi?


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Zeynep hakkında 15 makale
Almanya’da lisans eğitimini bitirmiş, yüksek lisans yapan aynı zamanda özel bir şirkette çalışan yemek ve seyahat delisi.

Yorumlar

  1. Münih’ten trenle sadece1,5 saat. Gidin görün çok güzel bir şehir.