Palm Yağı Hakkında Bilmemiz Gereken 10 Şey

palm yağı

Son yıllarda ara ara gündemimizi meşgul eden, Nutella markası ile özdeşleştirilmeye çalışılan, yediğimiz şeyleri tekrar tekrar sorgulamamıza neden olan Palm Yağı (Palmiye Yağı/Palm Oil) hakkında ne biliyoruz?

Palm Yağı Hakkında Bilmemiz Gereken 10 Şey

1) Palm yağı, özellikle Malezya ve Endonezya’da yetişen palmiye ağacının meyve ve/veya çekirdeklerinden üretilen bir bitkisel yağ çeşidi.

2) Bu yağ oda sıcaklığında yarı katıdır, hidrojene edilmeye ihtiyacı yoktur, raf ömrü uzundur. Bu nedenle üreticiler tarafından tercih edilmektedir.

3) En ucuz bitkisel yağ olarak biliniyor, 44 milyar $ bir pazara sahip.

4) Bu yağ çeşidi sadece Nutella ve benzeri ürünlerde değil birçok paketlenmiş gıda, temizlik ve kozmetik üretiminde kullanılıyor.

5) Mayıs ayında Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) palm yağının, 200 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda rafine edildiğinde, diğer bitkisel yağlardan daha fazla kanserojen olabileceğini açıkladı. Bununla birlikte tüketicilerin bunu tüketmemesi hakkında bir görüş açıklamadı. Açıklamada risk düzeyini değerlendirmek için daha fazla çalışmaya gerek olduğu belirtiliyor.

6) Yüksek sıcaklık, bu yağın doğal kırmızı rengini yok etmek ve kokusunu nötralize etmek için kullanılıyor.

7) Bu yağın doymuşluk ve doymamışlık oranı birbirine eşittir. Bu nedenle, doğalda olsa içindeki kimyasal oranı yüksek olduğu için diğer bitkisel yağlara göre daha zararlı olduğu kabul edilmektedir.

8) Konu, İtalya’nın en büyük market zinciri Coop’un palmiye yağını boykot etmesi ile gündeme oturdu.

9) WFF gibi aktivist gruplar palm ağaçlarının yağmur ormanlarında yetiştiğini bunların kontrolsüz kesiminin doğaya ve bu ormanlarda yaşayan hayvanlara ciddi zararlar verdiğini savunmaktadır.

10) Palmiye yağı ve türevleri içeren birçok ürünün etiketinde net olarak “palm yağı” yazılmak yerine şu açıklamalardan biri yer alabilmektedir: Bitkisel Yağ, Palm Kabuğu Çekirdeği Yağı, Palmat, Palmitat, Palmolein, Gliseril, Stearat, Stearik Asit, Elaeis Guineensis, Palmitik Asit, Palm Stearin, Palmitoil Okstearamid, Palmitoil Tetrapeptit-3, Sodyum Laürat Sülfat, Sodyum Lauril Sülfat, Sodyum Kernelat, Sodyum Palm Kernelate, Sodyum Lauril Laktilat / Sülfat, Hiratlı Palmiye Gliseridleri, Etil Palmitat, Octyl Palmitate, Palmitil Alkol.


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Hayat hakkında 300 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

1 Yorum

:)