Milano Gezilecek En İyi Yerler Listesi

İtalya Gezilecek Yerler

Milano Gezilecek Yerler

Alpler’in eteğinde yer alan Milano, İtalya’nın finans merkezi ve ülkenin Menkul Kıymetler Borsası’na ev sahipliği yapan ekonomin lokomotifi konumunda bir şehir. Aynı zamanda, gökdelenlerin hakim olduğu modern bir merkez ve her biri harika gizli avlulara ev sahipliği yapan palazziler (saraylar) ile çevrili oldukça tarihi bir mahalleyle İtalya’nın en kozmopolit kenti. Milano Gezilecek Yerler

İtalya’nın moda ve tasarım endüstrisinin lideri Milano, gösterişli butikler, özel tasarım mağazalar ve İtalyan tasarımının en son ürünlerini üreten mobilya atölyeleriyle dolu. Aynı zamanda tarihi bir şehir- muhteşem Duomo’ya ve çok sayıda harika sanat galerisine, müzeye ve kiliseye ev sahipliği yapıyor.

Yemek ve gece hayatı, ülkenin en hareketli sahneleri arasında. Barlar, şehrin ünlü Navigli kanallarını sıralıyor. İş günü sona erdiğinde Milanolular, akşam yemeği için eve gitmeden önce aperitivo (içecekler ve atıştırmalıklar) için hareketli Navigli’de toplanıyor. Çok az şehir Milano kadar enerji verici😊

Nadiren toplu taşıma Milano’da olduğu kadar eğlencelidir. Tramvay ağı 1927’ye kadar uzanan Retro tramvaylara sahip. Rota, tarihi merkezden geçiyor ve ardından onu çevreliyor.

Milano Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler Listesi

Duomo Katedrali

Milano’nun gotik Duomo’su – İtalya’nın Aziz Petrus Kilisesi’nden sonraki en büyük kilisesi – o kadar muazzam ve karmaşık bir proje ki, tamamlanması 600 yıl almış. Asansörle çatı teraslarına çıkın ve buradan hem şehrin muhteşem manzarasını seyredin hem de düğün pastası benzeri yapıyı süsleyen yüzlerce heykeli yakından görün.

Galleria Vittorio Emanuele

Duomo Meydanı’nda, katedralin hemen yanında bulunan Galleria Vittorio Emanuele sadece Milano’da değil belki de tüm dünyada en çok fotoğraflanan iç mekanlardan biri. Gerçekten de camdan dev kubbeli ve dört kollu bu dev pasajın kapısından girdiğiniz anda tüm İtalyan görkemi ve ihtişamını hissediyorsunuz.

Milano Gezilecek Yerler

Teatro alla Scala

Dünyanın en ünlü opera evlerinden birinde yüzyıllar öncesine dönün. Gün boyunca, zengin iç mekanlarda rehberli bir tura katılabilir ya da biraz daha derine inmek için setlerin ve kostümlerin tasarlanıp yapıldığı Ansaldo Atölyelerine rehberli bir ziyaret yapabilirsiniz.

Milano Gezilecek Yerler

Dikey Orman

Mimar Stefano Boeri’nin ağaçlar ve yeşilliklerle kaplı iki ‘yaşayan’ apartman bloğu olan Bosco Verticale, Milano’nun en ünlü binalarından. Ultra modern Porta Garibaldi semtinin kalbinde yer alıyor.

Cenacolo/Son Akşam Yemeği Freski

İşte bu, belki de İtalya’nın en ünlü sanat eseri: Leonardo da Vinci’nin “Son Akşam Yemeği” olarak da bilinen “Cenacolo“su, Santa Maria delle Grazie kilisesindeki yemekhane duvarını süslüyor. Kilisenin yapımı 1463’te başlamış ve 1482’de tamamlanmış. Da Vinci’nin dev freski ise 1494 ile 1498 yılları arasında yapılmış.

Sforzesco Şatosu

15.yüzyılda Francesco Sforza tarafından inşa edilen ve şimdi güzel sanatlar koleksiyonuna ev sahipliği yapan Sforzesco Kalesi, Castello Sforzesco’nun koleksiyonları, Antik Sanat Müzesi, Müzik Aletleri Müzesi ve Resim Galerisi koleksiyonlarını içeriyor. Michelangelo’nun bitmemiş son eseri “Rondanini Pietà”da orada. Resim Galerisi, Andrea Mantegna, Giovanni Bellini, Filippo Lippi, Correggio ve Jacopo da Pontormo gibi Rönesans ve 17. yüzyıl İtalyan ustalarının eserlerine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Fransızca ve Hollandaca eserlerden oluşan güzel bir koleksiyon da bulunuyor.

Sempione Parkı

Burası, Castello Sforzesco’dan başlayıp, Triennale’yi geçerek ve Paris’te olup olmadığınızı merak etmenize neden olacak bir zafer takı ile biten Avrupa’nın en büyük şehir parklarından biri. Yeşil alan yüzlerce hayvana, bitkiye ve güzel binalara ev sahipliği yapıyor. Aşağıdaki binalar görülmeye değer:

La Triennale: Parco Sempione’nin ortasındaki 1930’lardan kalma bu şık bina, insanın değişen bir gezegenle ilişkisi gibi temaları keşfeden tasarım ve sanat üzerine üç yılda bir düzenlenen Milano Trienale’ne ev sahipliği yapıyor. Zemin katta ayrıca İtalyan tasarım tarihi üzerine kalıcı bir sergi var.

Acquario Civico Milano: Milano Akvaryumu, 1906 Expo için inşa edilmiş. 100’den fazla farklı türe sahip 36 tankı var.

Arena Civica: 1806 yılında Napolyon’un huzurunda açılışı yapılan Arena Civica, günümüzde konserlerin ve çeşitli yarışmaların yapıldığı etkileyici bir amfi tiyatro.

Arco della Pace: Zafer takı ilk olarak 1807’de Napolyon’un zaferlerini anmak için inşa edilmiş olsa da Milano, Avusturya İmparatorluğu tarafından fethedildiğinde, inşaat birkaç yıllığına kesintiye uğramış ve 1838’de İtalyan birliğini kutlamak için tamamlanmış.

Görülesi Milano Müzeleri

Milano Gezilecek Yerler

Brera Galerisi

Burası, Vatikan Müzeleri ve Floransa’nın Uffizi’si ile İtalya’nın en büyük galerilerinden biri. Çevredeki bölgeye adını veren, dünyaca ünlü, gelecek vadeden sanatçılar akademisinin bir parçası olan müzede Mantegna, Tintoretto ve Raphael’in eserleri yer alıyor, kaçırmayın!

Fondazione Prada Müzesi

Merkeze yakın eski bir içki fabrikasını satın alan Miuccia Prada, burayı Rem Koolhaas’a restore ettirerek içini kişisel çağdaş sanat koleksiyonuyla doldurmuş. Ana kompleks, sınırları zorlayan geçici sergilere ev sahipliği yaparken, cam duvarlı Kule’de, Damien Hurst’ten Jeff Koons’a çeşitli sanatçıların eserleri sergileniyor.

Pirelli Hangarbicocca

Pirelli lastik şirketine ait bu nefes kesici modern sanat alanına 30 dakikalık metro yolculuğu değer. HangerBicocca, 2004 yılında, şirketin kültüre verdiği önemi vurgulamak adına kurulmuş. Çağdaş sanat Vakfı, Milano’nun kuzeyindeki Bicocca semtindeki eski Breda lokomotif fabrikasında, 80’lerin başında neredeyse tamamen kentsel yeniden yapılanma geçiren eski bir sanayi bölgesinde bulunuyor. Yaklaşık 15.000 metrekarelik bu devasa sergi alanı üç ana bölümden oluşuyor: Kübik silindir tonozlu bir bina olan Küp; daha önce lokomotiflerin ve tarım makinelerinin bileşenlerinin imalatında kullanılan eski bir tuğla yapı olan Shed ve diğer iki binayı birbirine bağlayan devasa eski lokomotif fabrikası olan Navate.

Milano Gezilecek Yerler yazımız ilginizi çektiyse Barselona Gezilecek Yerler ve Roma Gezi Rehberi yazılarımıza göz atın!


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Yorum Yapın

:)