Macaristan Üniversite Eğitimi Hakkında Tüm Bilgiler

Yurtdışı Üniversite Eğitimi

Macaristan üniversite eğitimi

Macaristan, Avrupa’nın ortasında yer alan, kültürü, tarihi değerleri ve komşularından farklı dil yapısı ile fark yaratan bir ülke. 10 milyonluk nüfusu, tarihi ve doğal güzellikleri, Türkiye’ye yakınlığı ile Türk öğrenciler için dikkat çekici bir coğrafya. Macaristan Üniversite Eğitimi

Macaristan’daki üniversitelerden bazıları dünyanın en eski üniversiteleri arasında yer alıyor. 1367 yılında kurulmuş olan Pécs Üniversitesi hala faaliyet gösteriyor. Óbuda Üniversitesi 1395’te, Istropolitana Üniversitesi 1465 yılında kurulmuş. Bugün Eötvös Lorán Üniversitesi olarak bilinen Nagyszombat Üniversitesi 1635 yılında kurulan bir üniversite. Dünyanın ilk teknoloji enstitüsü 1735 yılında Macaristan’ın Selmecbánya kentinde kurulmuş, bugün yasal halefi Miskolc Üniversitesi. Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi, üniversite sıralaması ve yapısı ile dünyadaki en eski teknoloji enstitüsü konumunda ve yasal öncüsü İmparator Joseph II tarafından 1782’de kurulan Institutum Geometrico-Hydrotechnicum olarak kabul ediliyor. 60’tan fazla üniversiteye sahip Macaristan’dan bugüne kadar 14 Nobel ödüllü bilim insanı çıkmış.

Macaristan Üniversite Eğitimi

Eğitim Dili & Süresi

Üniversiteler, Macarcanın yanında İngilizce ve Almanca eğitim alma imkanı sunuyor. Lisans programları genelde 3 yıl, tıp eğitimi ise 6 yıl. Tıp, diş hekimliği, eczacılık, veterinerlik programları ve mühendislik yabancı öğrencilerin en çok talep gösterdiği bölümler arasında. Üniversite/bölüme göre başvuru koşulları farklılıklar gösterebilmekte, bu nedenle başvurudan en az 6 ay önce üniversite ile iletişime geçip koşulları öğrenmekte fayda var.

Üniversitelere Başvuru Koşulları ve Zamanlama

Öncelikle ilgilendiğiniz üniversite ve bölümü belirleyip, web sitelerinden başvuru koşullarını incelemelisiniz.

Genellikle Şubat ayında eğitime başlayacaklar için son başvuru tarihi Kasım sonu. Eylül ayında başlayacaklar içinse Şubat sonu. Bazı üniversitelerin geç kayıt dönemleri mevcut.

İlgilendiğiniz üniversitenin web sitesindeki başvuru formunu doldurup, istenilen belgeleri göndermeniz gerekiyor. Gerekli durumlarda sizinle Skype üzerinden görüşme için randevu veriyorlar. Bazı üniversiteler matematik, fizik vb. derslerden online/offline sınavlara girmenizi istiyor. İngilizce hazırlık okumak istiyorsanız başvurunuzu buna göre yapmanız gerekiyor.

Macaristan’da üniversite okumak için bir lise diplomasına sahip olmak yeterli. YKS, TYT sınavlarına girme koşulu yok (Dünya sıralamasında ilk 1000’de yer alan üniversiteler haricinde başvuru yapıyorsanız YÖK denkliği için YKS ve TYT’ye girmeniz gerekiyor).

Başvuruda istenen temel belgeler: (Macarca veya İngilizce)

 • Güncel CV
 • Motivasyon Yazısı
 • Pasaport kopyası
 • Dil yeterlilik belgesi (B2 seviyesi)
 • Diploma ve transkript tercümesi
 • 2 adet referans mektubu

Eğitim Maliyetleri

Başlangıç noktası olarak aşağıdaki maliyetler baz alınabilir, detaylı bilgilere başvuru yapılacak üniversitelerin web sayfalarından ulaşmak mümkün.
Tıp, diş hekimliği vb: € 6000-8000 / sömestre
Mühendislik dalları: € 1600-2500 / sömestre
İşletme, ekonomi vb: € 1200 / sömestre
Uluslararası İlişkiler vb: € 600-1000 / sömestre

Yaşam Maliyetleri 

Macaristan’da bir öğrenci için ortalama aylık yaşam maliyeti 300- 550 Euro civarı. Diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında oldukça uygun görünüyor.

Öğrenci Çalışma İzni

Macaristan’da öğrenci vizesi ile yasal olarak haftada 24 saat çalışma iznine sahip olunabiliyor. Harçlığını çıkarmak, yerel halkla kaynaşmak ve iyi bir yaşam deneyimi elde etmek adına öğrenciler için iyi bir seçenek.

Macaristan’da üniversite eğitimi ile ilgili detaylı bilgilere Study in Hungary sitesinden ulaşabilirsiniz.

Dünya Üniversite Sıralamasına Girmiş 6 Macar Üniversitesi

 1. Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi
 2. Corvinus Üniversitesi
 3. Debrecen Üniversitesi
 4. Eötvös Loránd Üniversitesi
 5. Pecs Üniversitesi
 6. Szeged Üniversitesi

Üniversiteyi yurt dışında okuyacaklar denklik işlemlerine dair bilgileri mutlaka Yök web sayfasından kontrol etmeli.

Almanya’da Üniversite Okumak için tıklayın!


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Hayat hakkında 300 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)