Yurt Dışında Üniversite Eğitimi

yurt dışında üniversite eğitimi

Çocukların yurt dışında üniversite eğitimi alma istemi gittikçe popülaritesi artan bir konu. Velilere de konuyu araştırmak düşüyor. Yurt dışında alınacak üniversite eğitiminin kalitesi temel önceliklerin başında yer alırken, çocukların çok kültürlü bir ortamda farklı bakış açıları geliştirerek yetkinlik kazanması gelecekteki iş yaşamlarında başarının anahtarı olarak konumlandırılıyor.

Yurt Dışında Üniversite Eğitimi

Dünya genelinde üniversite sıralamasına http://cwur.org/2017.php ulaşabilirsiniz, her yıl yeni listeler yayınlanıyor. http://www.topuniversities.com Bu linkten ülke bazında sorgulama yapabilirsiniz.

Aileler için ikinci kriter maliyetler: İngiltere, Amerika, Kanada en çok rağbet gören ülkeler arasında, eğitim maliyetleri yüksek, yıllık 9.000 ile 40.000 USD arasında. Almanya, Fransa, Finlandiya, Norveç, İtalya ve Avusturya’da devlet üniversitelerinde lisans eğitim ücreti ödenmiyor (Yıllık 500 -2.500 Euro arası katılım ücreti var sadece). Hollanda, İrlanda vb. ülkeler dikkate alınmalı, eğitim kalitesi yüksek, maliyetler göreceli olarak daha makul. Eğitim kalitesinin yüksek olduğu Rusya’da ise yıllık eğitim ücreti 1.500 ila 10.000 USD arasında. Polonya, Macaristan, Bulgaristan vb. ülkeler ise kabul koşullarının daha esnek olduğu, makul maliyetlerde eğitim alınabilecek yerler. Uzakdoğu ülkeleri ise son yılların parlayan yıldızı, özellikle teknoloji alanında eğitim almak isteniyorsa Singapur, Japonya düşünülebilir. Kabul koşulları ülkeye /üniversiteye göre farklılık gösteriyor. Çocuğunuz 11. sınıfta iken alternatif sıralaması yapılıp, başvuru kriterlerine hakim olunması azami önem taşıyor. Yaşam maliyetleri de ülkeden ülkeye değişiyor.

Özel ya da devlet çocuğun liseyi bitirmeden önce en az bir yabancı dil biliyor olması sağlanmalı, genelde bu yabancı dil İngilizce oluyor. IELTS  vb. bir sınava girerek dil yetkinliği belgelenmeli. Çoğu ülkede yaşamak için İngilizce yeterli, eğitim dili içinse hazırlık sınıfları iyi bir alternatif eğitim dili neyi gerektiriyorsa.

Çocuklar eğitim hayatında başarılı ise ve belli kriterleri/not ortalamalarını sağlıyorsa öncelikle yurtdışındaki devlet üniversiteleri sıralamaya alınmalı. Sadece notlar yeterli değil tabii ki lise hayatı boyunca dahil olduğu faaliyetler, yarışmalar, dünyaya bakışı, gelecekten beklentileri de önemli. Kitap okumak, genel kültür birikimi, araştırma yetkinliği, sosyal faaliyetlere katılım, sportif ya da sanatsal yetkinlikler kabul kriterlerini kolaylaştıran ayrıcalıklar. Yurtdışında eğitim alabilmek için birçok burs mevcut, bunlarında iyi araştırılıp, koşullarının netleştirilip zamanında başvurulmasında fayda var.

Çocuğunu tek başına gurbet ellere göndermekse annelerin kanayan yarası. Oralarda tek başına ne yapar ne eder diye düşünmek yerine önlemler alınmalı. Lise hayatı boyunca çocuğa sorumluluklar yüklenmeli ve gözlemlenmeli. Tek başına hareket yeteneği geliştirilmeli, desteklenmeli. Sorunları çözme becerisi kazanması için yönlendirilmeli, kendini savunması için en az bir savunma sanatı öğrenmesi sağlanmalı, özellikle de kız çocuklarının.

Yurt dışında üniversite eğitimi almayı düşünüyorsanız şu yazılarımıza da bir göz atın!

İngiltere’de Üniversite Okumak İsteyenlere Notlar

Macaristan’da Üniversite Okumak için 6 Neden

Almanya’da Üniversite Okumak için 6 Neden

Singapur’da Üniversite Okumak

1 Yorum