Yurt Dışı Lisans Eğitimi İçin Alternatif Rotalar

Yurt Dışı Lisans Eğitimi İçin Alternatif Rotalar

Genç bir arkadaşımız sormuş, “illaki ABD, İngiltere, Kanada, Almanya gibi çok talep gören ülkelerde mi eğitim almak gerekiyor?” diye. Haksız değil bunu sorgulamakta, dünyada 192 ülke var Türkiye haricinde buda alternatifin çokluğuna işaret ediyor.

Üniversite seçimi hayatın dönüm noktalarından biri, sadece tercih yapmıyor geleceğe dair bir yol çiziyorsunuz. İşte bu nedenle, ülke tercihi yaparken çok iyi araştırılmalı, uyum sorunu konusunda iyice düşünülmelidir. Denklik konusuna gelince YÖK’ün bu konudaki kararları dikkatle incelenmeli. Yurt dışı lisans eğitimi için 6 alternatif rota;

Yurt Dışı Lisans Eğitimi İçin Alternatif Rotalar

Danimarka

Danimarka, Kuzey Avrupa’da 6 milyon nüfuslu bir ülke. Lisans eğitimi devlet üniversitelerinde ücretsiz, özellerde ise 6.000 ile 16.000 € arasında değişiyor. Avrupa Birliği vatandaşı olmayan öğrencilere çeşitli burs olanakları sağlanıyor oluşu dikkat çekici. Bu ülkede Danca veya İngilizce eğitim almak mümkün. Aylık yaşam masrafları 800 € civarı.

Norveç

Norveç’te Kuzey Avrupa’da 5,5 milyon nüfuslu bir ülke. Bu ülkedeki devlet üniversiteleri ücretsiz ya da öğrencilerden 200 ile 400 € arasında değişen bir öğrenim harcı alıyor. Ülkedeki özel üniversitelerin ücretleri ise yıllık 8.000 ile 20.000 € arasında değişiyor. Eğitim dili lisans düzeyinde Norveççe ve İngilizce. Norveç’te bir üniversite öğrencisinin aylık yaşam masrafı ise ortalama 700 € civarında. Norveç’te lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin Türkiye’de herhangi bir üniversitede 1 yıllık eğitimini başarıyla tamamlamış olması gerekiyor.

Polonya

Polonya Orta Avrupa’da 38 milyon nüfuslu bir ülke, resmi dili Lehçe. Bu ülkede Lehçe ya da İngilizce bir programa kayıt olup lisans eğitimi almak mümkün. Yıllık eğitim ücretleri Lehçe programlar için 2.000 ile 4.000 €, İngilizce programlar için 3.000 ile 12.000 € arasında değişiyor. Bir üniversite öğrencisinin aylık yaşam masrafları ise ortalama 400 € civarında. Polonya’da bir lisans programına başvurmak için lise mezunu olmak yeterli koşul.

Singapur

Yaşanabilirlik indeksine göre dünyada yaşanabilecek en güzel ülkeler arasında yer alan Singapur, Asya’da 5 milyon nüfuslu bir ülke. Telekomünikasyon ve bilgi teknolojisi alanında küresel bir lider olmasının yanı sıra eğitim sistemine verdiği değerle ön sıralara yükselmiş olması bu ülkeyi üniversite eğitimi için iyi bir seçenek yapıyor. Yıllık lisans ücretleri ortalama 13.000 $, aylık yaşam masrafları ise 1200 $ civarı.

Ukrayna

Sovyetler Birliği dağılmadan önce ülkenin önde gelen üniversitelerine ve akademik kadrolarına ev sahipliği yapan Ukrayna, hala bu konuda iddialı. Ukrayna’da eğitiminizi Ukraynaca, Rusça ya da İngilizce olarak alabilirsiniz. Türk vatandaşların vizesiz giriş yapabildiği Ukrayna, Doğu Avrupa’da 45 milyon nüfuslu bir ülke ve Türkiye’ye uçakla sadece 1 saat 10 dakika uzaklıkta. Yıllık eğitim ücretleri 1500 ila 3500 $ arası, yaşam giderleri ise aylık ortalama 450$.

Yunanistan

Yanı başımızdaki komşumuz Yunanistan’da 24 üniversite mevcut, üniversiteler devlete bağlı olduğu için yıllık 1000 €’luk bir harç ödemeniz yeterli. Aylık yaşam masrafı 600 € civarı. Uygarlığın ve modern devlet yapısının temellerinin atıldığı, ilk çağ filozoflarının üniversite üzerine tartışmaları başlattığı bu ülkede okumak isteyen Türk öğrenciler YGS’ye girip kazandığı bölüm üzerinden bir Yunan üniversitesine kayıt yaptırabiliyor.

Bu seçeneklerde ilginizi çekebilir!

İngiltere’de Üniversite Okumak İsteyenlere Notlar

Macaristan’da Üniversite Okumak için 6 Neden

Almanya’da Üniversite Okumak için 6 Neden

Singapur’da Üniversite Okumak

Yorum Yapın