Yalnızlığınızı Alacak Oğuz Atay Eserleri

Kitap Önerileri

Oğuz Atay Eserleri

Oğuz Atay, 12 Ekim 1934’de Kastamonu’da doğar. Babası, üç dönem CHP’den milletvekili olan savcı Cemil Atay’dır. Annesi Muazzez Hanım ilkokul öğretmenidir ve oğlunun kültürel altyapısının şekillenmesinde etkisi büyüktür. Atay 1951′de Ankara Maarif Koleji‘ni, ardından 1957′de  İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü bitirir. Üç yıl sonra bugün ki adıyla Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Bölümü’nde öğretim üyesi olur.Oğuz Atay Eserleri

Oğuz Atay, modern hayatın dayatmaları arasında bireyin yaşadığı yalnızlığı, toplumun kalıplaşmış düşüncelerine yabancılaşan, tutunamayan bireylerin iç dünyasını anlatmakla ünlüdür. Eserleri eleştiri, mizah, ironi barındırır ve insanı sarsan cinstendir.

13 Aralık 1977’de erken yaşta vefat ettiği için insanı “Acaba yaşasaydı daha neler yazardı, neler anlatırdı okuyucusuna?” diye düşündüren, düşündürdükçe de insanı üzen, Türkiye’nin en özgün yazarlarından biridir. Ve mutlaka okunması gereken Oğuz Atay eserleri:

Yalnızlığınızı Alacak Oğuz Atay Eserleri

Tutunamayanlar

Arkadaşı Selim Işık’ın intihar ettiğini öğrenen Turgut Özben, arkadaşının geçmişini araştırarak onu tanımaya çalışır. Selim, neyin peşinden gitse, neye tutunmaya çalışsa onun anlamsızlığını fark etmiş, yalnız insandır. Turgut ise görünüşte toplumsal ritmi tutturmuş, kendini tutunan sayan bir kişiliktir. Oysa her şey pamuk ipliğine bağlıdır.

Oğuz Atay bir röportajda şöyle der: “Tutunamayanlar ile çok basit bir iş yapmak istedim; insanı anlatmayı düşündüm. Kapalı dünyalar içinde yaşayan yazarların bile bu cümleye hemen isyan edeceğini, “Peki herkes ne yapıyor?” diye öfkeleneceğini bildiğim halde bu basit gerçeği söylemekten kendimi alamıyorum.”

Tutunamayanları okuduktan sonra iki şey aklınıza asılı kalır: “Beceriksiz ve korkak bir hayvandır. İnsan boyunda olanları bile vardır. İlk bakışta, dış görünüşüyle, insana benzer” diye tarif edilen “disconnectus erectus” ve Turgut’un iç sesi, hayali arkadaşı Olric.

Tehlikeli Oyunlar

‘Tehlikeli Oyunlar” Oğuz Atay’ın ikinci romanı. Eserin baş kahramanı ve tutunamayanlardan biri olan Hikmet Benol, asla kendisi olamayan, içinde var olduğu topluma yabancılaşan, gecekondusuna sıkışıp kalmış, kendisiyle savaşan bir karakter olarak çıkar okuyucusunun karşısına. Ve bu karakteri tamamlayan iki komşu mevcuttur; Albay Hüsamettin Tambay ve Nurhayat.

İlk romanı Tutunamayanlar’dan sonra, 1971 yılında yapılan bir söyleşide bir roman daha yazdığını anlatır Atay: “Sanırım bu romanın kahramanı da tutunamıyor. Bu konudaki yakınmalarını pek ciddiye almıyorum. Selim kadar haklı değil galiba. Hikmet de bunun farkında olacak ki; tatsız sıkıntılarını dindirmek için oyunlara başvuruyor. Kitabın adı ‘Tehlikeli Oyunlar’ olacak.”

Bir Bilim Adamının Romanı

Oğuz Atay Eserleri

Ekonomik güçlüklerle büyüyen bir çocuğun, tüm zorlukları aşarak uluslararası bir bilim adamı olma yolundaki serüvenini anlatır bu roman. Oğuz Atay’ın hocası İTÜ İnşaat Fakültesi profesörlerinden Mustafa İnan’ın ilham veren hayatı ve azmi, okunmaya değer. Zorluk içerisinde yaşanılsada ahlaki değerlerden ve özünden hiçbir şey kaybetmeden başarıya ulaşmak mümkündür ve Mustafa İnan bunun en güzel örneğidir.

Korkuyu Beklerken

Oğuz Atay Eserleri

Oğuz Atay’ın 8 hikayeden oluşan tutunamayan bireylerin yaşamından kesitler sunan derleme kitabı. Tutunamayan olmak bir zorunluluk değil bir tercihtir; var olan düzene karşı durmak, başkaldırmak, bireyi/bireyselliği yok eden kapitalist sistemi eleştirmek, kendin olabilmek. Hayatı sorgulamayı seviyorsanız, okuyun…

Diğer Oğuz Atay eserleri arasında, Oyunlarla Yaşayanlar, Günlük, Eylembilim bulunmakta.

Yorum Yapın