Singapur’da Üniversite Okumak

Yurt Dışı Üniversite Eğitimi

Singapur’da Üniversite Okumak

Geçen hafta eski bir iş arkadaşım telaşla arayarak, bu sene lise sonda okuyan oğlunun Singapur’da üniversite okumak istediğini söyledi ve araştırmamı istedi. Bizimde üniversiteyi yurt dışında okumak isteyen çocuklarımız olduğu için hemen araştırdık, araştırmamız sonunda bizde ikna olduk.

Singapur’da Üniversite Eğitimi

Önce Singapur hakkında bilgi vermek gerekirse…

Singapur Güney Doğu Asya’da yer alan yaklaşık 6 milyon nüfuslu bir ada ülkesi. İstanbul’a havayolu ile 11 saatlik uzaklıkta olan bu ülke, 1819’da İngiliz Thomas Stamford Raffles tarafından bir ticaret şehri olarak kurulmuş ve kısa sürede bölgedeki ticaretin merkezi haline gelmiş.

Singapur; güçlü ekonomisi, teknolojik gelişmelerin ve bilgi işlem dünyasının merkezlerinden biri olması, ARGE yatırımlarına verdiği önem ve eğitime yaptığı yatırımla ön plana çıkan ülkelerden biri. Refah seviyesinin yüksekliği, suç oranının düşük oluşu, mükemmel ulaşım sistemi göz dolduran diğer noktalar.

Dünya hard-disk üretiminin %40’ının burada yapıldığı, USB ve kapsül şeklinde mini speaker gibi buluşların Singapur’dan çıktığı ve teknoloji sektörünün ülke Gayri Safi Milli Hasıla’nın %5’i aşan kısmını oluşturduğunu söylersek teknoloji alanında ne kadar ileri oldukları kafanızda daha netleşebilir.

Singapur hakkında söylenebilecek iki kötü konu mevcut; iklim ve yaşam pahalılığı. Tropik iklim kuşağında olduğu için muson yağmurlarının etkisinde ve hemen her zaman sıcaklık ve nem oranın yüksekliği nedeniyle yorucu bir hava mevcut. Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından açıklanan “Dünya çapında hayat pahalılığı” listesinde Singapur ilk sırada yer alıyor.

Ülkede lisans eğitimi 3 yıl ve eğitim dili İngilizce.

Singapur’daki Üniversiteler

Singapur’da çok sayıda üniversite mevcut; Singapur Ulusal Üniversitesi, Nanyang Teknoloji Üniversitesi ve Singapur Yönetim Üniversitesi önde gelenler.

Bilgisayar bilimi, makine mühendisliği, malzeme bilimleri, hukuk, finans, eczacılık, iletişim ve medya gibi birçok alanda, Singapur Ulusal Üniversitesi, global ilk on içinde yer alıyor.

Nanyang Teknoloji Üniversitesi, QS’e göre Asya’daki Üniversiteler sıralamasında 1 numarada, Dünya Üniversiteler sırlamasında ise 11. sırada. Mühendislik, tıp, sosyal bilimler, işletme belli başlı eğitim alanları.

Singapur Yönetim Üniversitesi, QS Dünya Üniversiteler sırlamasında ilk 500’de yer alıyor. İşletme, Finans, Hukuk ve Ekonomi bölümlerinde verdiği kaliteli eğitimle dikkat çekiyor.

Singapur’da öğrenim masrafları yüksek olsa da İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’ne göre makul sayılabilir. Singapur dolar kullanıyor, ancak Singapur Doları’nın Amerika doları ile karıştırmamak gerekiyor. Maliyet hesabı yaparken bunu göz önünde bulundurmakta fayda var. Eğitim masrafları için yılda ortalama 12.000 – 30.000 ABD doları ödemeyi planlayabilirsiniz, tabi ki bu seçtiğiniz üniversiteye ve bölüme bağlı. Birçok burs olanağı mevcut, üniversite sayfaları incelenerek gerekli bilgilere ulaşmak mümkün. Aylık yaşam masrafları da 1300 – 2000 USD arasında konaklama tipine ve yaşam şeklinize göre değişiklik gösteriyor.

Özellikle teknoloji alanında eğitim almak isteyenler için Singapur’da üniversite okumak cazip görünüyor.

Almanya’da üniversite okumak hakkında merak ettikleriniz burada!

Yorum Yapın

Yorum Yapmak İster misiniz?