Singapur’da Üniversite Okumak İsteyenlere Notlar

Yurt Dışı Üniversite Eğitimi

Singapur’da Üniversite Okumak

Altı milyonluk nüfusu ve 650 km²’lik yüz ölçümüyle bir ada devleti konumundaki Singapur için eğitim, ekonomik gelişmenin temeli konumunda. Bu nedenle olsa gerek son yıllarda Singapur eğitim alanındaki başarıları ile dünya genelinde ilk sıralarda yer alıyor.  Singapur’da Üniversite Okumak

Singapur’da Üniversite Eğitimi

Singapur Güney Doğu Asya’da yer alan yaklaşık 6 milyon nüfuslu bir ada ülkesi. İstanbul’a havayolu ile 11 saatlik uzaklıkta olan bu ülke, 1819’da İngiliz Thomas Stamford Raffles tarafından bir ticaret şehri olarak kurulmuş ve kısa sürede bölgedeki ticaretin merkezi haline gelmiş. Singapur’da üniversite okumak

Singapur; güçlü ekonomisi, teknolojik gelişmelerin ve bilgi işlem dünyasının merkezlerinden biri olması, ARGE yatırımlarına verdiği önem ve eğitime yaptığı yatırımla ön plana çıkan ülkelerden biri. Refah seviyesinin yüksekliği, suç oranının düşük oluşu, mükemmel ulaşım sistemi göz dolduran diğer noktalar.

Dünya hard-disk üretiminin %40’ının burada yapıldığı, USB ve kapsül şeklinde mini speaker gibi buluşların Singapur’dan çıktığı ve teknoloji sektörünün ülke Gayri Safi Milli Hasıla’nın %5’i aşan kısmını oluşturduğunu söylersek teknoloji alanında ne kadar ileri oldukları kafanızda daha netleşebilir.

Singapur hakkında söylenebilecek iki kötü konu mevcut; iklim ve yaşam pahalılığı. Tropik iklim kuşağında olduğu için muson yağmurlarının etkisinde ve hemen her zaman sıcaklık ve nem oranın yüksekliği nedeniyle yorucu bir hava mevcut. Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından açıklanan “Dünya çapında hayat pahalılığı” listesinde Singapur ilk sırada yer alıyor.

Singapur’daki Üniversiteler

Singapur’da çok sayıda üniversite mevcut; Singapur Ulusal Üniversitesi, Nanyang Teknoloji Üniversitesi ve Singapur Yönetim Üniversitesi önde gelenler.

Bilgisayar bilimi, makine mühendisliği, malzeme bilimleri, hukuk, finans, eczacılık, iletişim ve medya gibi birçok alanda, Singapur Ulusal Üniversitesi, global ilk on içinde yer alıyor.

Nanyang Teknoloji Üniversitesi, QS’e göre Asya’daki Üniversiteler sıralamasında 1 numarada, Dünya Üniversiteler sırlamasında ise 11. sırada. Mühendislik, tıp, sosyal bilimler, işletme belli başlı eğitim alanları.

Singapur Yönetim Üniversitesi, QS Dünya Üniversiteler sırlamasında ilk 500’de yer alıyor. İşletme, Finans, Hukuk ve Ekonomi bölümlerinde verdiği kaliteli eğitimle dikkat çekiyor.

Ülke SıralamasıÜniversite Adı
1National University of Singapore
2Nanyang Technological University
3Singapore Management University
4Singapore University of Technology and Design
5Ngee Ann Polytechnic
6Singapore Polytechnic
7SIM University
8National Institute of Education
9Singapore MIT Alliance for Research and Technology
10Nanyang Polytechnic
11Temasek Polytechnic
12Singapore Institute of Management
13Management Developement Institute of Singapore
14Republic Polytechnic
15S P Jain Center of Management
16Duke-NUS Graduate Medical School Singapore
17LASALLE College of the Arts
18Kaplan Singapore
19EASB East Asia Institute of Management
20Nanyang Academy of Fine Arts

Üniversite Başvuru Kriterleri & Zamanlama

Öncelikle ilgilendiğiniz üniversite ve bölümleri belirlemeli, sonrasında üniversitelerin web sitelerindeki International Qualification/ Admission Requirements bölümünden başvuru için gerekli koşul ve belgeleri incelemelisiniz. Her üniversitenin/bölümün kendine özel koşulları oluyor.

Singapur’da ki üniversitelere başvuru için gereken belgeler

  • Lise Diploması (5 üzerinden 4.3 GPA), IB veya Abitur Diploması
  • İngilizce seviyenizi gösteren belge, IELTS (min. 6,5) veya TOEFL (bölüme göre istenilen puan değişiyor)
  • CV
  • Motivasyon Yazısı
  • Referanslar
  • Pasaport

Üniversite başvuruları devlet üniversitelerinde genel olarak Ağustos ve Şubat aylarının sonuna kadar yapılabiliyor.

Ülkede lisans eğitimi genellikle 3 yıl ve eğitim dili İngilizce.

Singapur’da öğrenim masrafları yüksek olsa da İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’ne göre makul sayılabilir. Singapur dolar kullanıyor, ancak Singapur Doları’nın Amerika doları ile karıştırmamak gerekiyor. Maliyet hesabı yaparken bunu göz önünde bulundurmakta fayda var.

Eğitim masrafları için yılda ortalama 10.000 – 40.000 ABD doları ödemeyi planlayabilirsiniz, tabi ki bu seçtiğiniz üniversiteye ve bölüme bağlı. Birçok burs olanağı mevcut, üniversite sayfaları incelenerek gerekli bilgilere ulaşmak mümkün. Aylık yaşam masrafları da 1300 – 2000 USD arasında konaklama tipine ve yaşam şeklinize göre değişiklik gösteriyor.

Özellikle teknoloji alanında eğitim almak isteyenler için Singapur’da üniversite okumak cazip görünüyor.

Almanya’da üniversite okumak: Nasıl başvuru yaptık?


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın