Shakshuka Nedir? Nasıl Yapılır?

shakshuka tarifi

Shakshuka nedir? Shakshuka nasıl yapılır? Menemen Türk mutfağının vazgeçilmez kahvaltılık lezzetlerinden biri. Shakshuka ise Ortadoğu ve Akdeniz’de sıklıkla tüketilen hemen hemen aynı malzemelerle yapılan bir yemek. Bizim patlıcanlı şakşukamızla karıştırmamak gerekiyor!

Her ikisinin de yemesi eşit derecede lezzetli. Doyurucu bu kahvaltı veya brunch lezzetleri, bol miktarda protein ve çok sayıda sağlıklı sebze içeriyor.

Shakshuka’nın Kısa Tarihi

Shakshuka, Kuzey Afrika kökenli ve çoğu yemek tarihçisi doğum yerinin büyük olasılıkla Tunus olduğuna inanıyor. Kelime, pişmiş soğan, biber ve domatesin tavada karıştırılmasına atıfta bulunarak “hepsi karışık” anlamına geliyor. Genelde bu yemek domates, soğan, biber üçlüsü ile yapılsa da ıspanak, peynir vb. eklenmiş versiyonları da mevcut.  Shakshuka’nın püf noktası döküm tavada pişirilmesi ve servis edilmesinde yatıyor.

Yumurtaları ekledikten sonra tavayı bir kapakla kapatın ve kısık ateşte pişirin ya da fırına koyup pişmesini sağlayın. Fırınlanmış hali daha güzel oluyor😊 Yumurta beyazlarının katılaşıp sarılarının hafif akışkan kalması tercih edilse de dilerseniz tamamen katı hale gelinceye kadar pişirebilirsiniz.

Hem shakshuka hem de menemen için temel malzemelerin neredeyse aynı olduğunu göreceksiniz. Yalnızca süreç ve nihai ürün biraz farklı.

Domates Soslu Makarna tarifi denenmeye değer!


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın