Münih Gezi Rehberi

Almanya Gezilecek Yerler

münih gezi rehberi

Çocuklar Almanya’da üniversite eğitimi almaya başlayınca Münih’e gide gele neredeyse sokaklarını bile ezberledik. Münih’te keşfedilecek çok yer var, ailece güzel anılar biriktirmek için en iyi seçeneklerden biri. Münih Gezi Rehberi yazımızı okumadan Münih’i ziyaret etmeyin!

1158 yılında kurulan Münih, 1,4 milyon nüfusuyla Almanya’nın üçüncü büyük şehri. Her şehrin görülmesi gereken belli başlı yerleri mevcut ama şehrin ruhunu solumak istiyorsanız toplu taşıma araçlarına binerek şehrin içinde turlayın, ara sokaklarında gezinin, küçük yerel işletmelerinde bir şeyler atıştırın. Şehrin merkezinden farklı havası hissedilmeye değer! Münih’te insan kendini yabancı hissetmiyor; yabancıların çokluğundan mı yoksa şehrin rahatlığından mı bilinmez!

Münih’te İlk Gezilecek Yerler

Eski kentin sınırlarını belirleyen 3 kapı mevcut; Isartor, Karlstor, Sendlinger Tor ve görülecek çoğu yer bu alanın içinde. Bu üçgenin içerisinde; Münih’in ana meydanı Marienplatz ve sizi bambaşka bir dünyaya alıp götüren tarihi yapılar mevcut, görsel ziyafet çekebileceğiniz bir alan.

Münih gezi rehberi

Altes Rathaus’u (Eski Belediye Sarayı), Jörg von Halspach’ın 15. yüzyılda yaptırmış. Birinci dünya savaşı sırasında yıkılan ve yeniden yapılan yapı orijinal tasarımının aynısı olmasa bile ruhunu yansıtıyor.

Münih gezi rehberi

Neues Rathaus (Yeni Belediye Sarayı), neo-gotik tarzı ve 85 metre yükseklikteki kulesi ile muhteşem bir görselliğe sahip. Kule üzerine 1908’de monte edilen 43 çan ve 32 figürden oluşan Glockenspiel’in müzikli gösterisi görülmeye değer.

Viktualienmarkt, Münih’in en büyük pazarı ve şehrin yemek meraklıları için bir merkez konumunda. 22.000 metrekarelik bir alana yayılmış olan bu pazar, meyve ve sebzelerden çok daha fazlasını içeren geniş bir taze ürün yelpazesine sahiptir: Fırıncılar, kasaplar, balıkçılar, şarküteriler ve çiçek tezgahları. 200 yıldan fazla bir süredir Viktualienmarkt Münih’in simgesi haline gelmiş.

Münih gezi rehberi

Eski şehirdeki “Platzl“da Münih’in bir zamanlar neye benzediğine dair bir fikir edinebilirsiniz: muhteşem şehir evleri ve Arnavut kaldırımları müthiş bir uyum sergiliyor. Münih’in bira geleneğinin yaşatıldığı dünyaca ünlü Hofbräuhaus, 1608’den beri burada bulunuyor. Neo-Rönesans tarzındaki bina dışarıdan da göz alıyor.

Odeonsplatz‘a bir taş atımı mesafede çok sayıda simgesel yapı bulunuyor; Hofgarten (Kraliyet Bahçesi), Feldherrnhalle (Field Marshalls’ Hall), Theatiner Church (Tiyatro Kilisesi), çeşitli saraylar ve geniş Bazargebäude (Çarşı Binası). Meydanda düzenli olarak şehrin kuruluşunun kutlandığı Stadtgründungsfest, Streetlife Festivali ve popüler Klassik am Odeonsplatz açık hava klasik müzik festivali gibi önemli etkinlikler düzenleniyor.

Dünyanın en ünlü opera binalarından biri olan Münih’teki Bayerische Staatsoper (Bavyera Devlet Operası), 350 yıllık bir tarihe sahiptir. Ferdinand Maria, 17. yüzyılda kraliyet ikametgahının Herkulessaal’ında (Herkül Salonu) bir tiyatro inşa ettirdi ve burada saray mensupları için ilk İtalyan opera gösterileri sahnelendi. Bavyera Devlet Operası, yılda yarım milyondan fazla ziyaretçi ve yaklaşık 450 performansla büyük bir başarı elde ederek Almanya’nın en büyük opera binası haline geldi. Münih gezi rehberi

Münih gezi rehberi

Muhteşem binalarıyla Königsplatz, antik Yunan mimarisini Avrupa klasisizmiyle birleştiriyor. 19. yüzyılın başında inşa edilen meydan, Glyptothek, Devlet Klasik Antik Eserler Koleksiyonu veya modern resim eserleriyle Lenbachhaus gibi çok sayıda etkileyici müzeyle ziyaretçi çekiyor.

MÜNİH DİNİ YAPILAR

Münih gezi rehberi

Bölgenin en eski kilisesi olan St. Peter Kilisesi (Alter Peter)’nin tarihi 11.yüzyıla dayanıyor. Alter Peter kulesinden Münih’in en muhteşem manzaralarından birinin keyfini çıkarın. Şehir merkezinde Marienplatz ve Viktualienmarkt’ın hemen yanında yer alan St. Peter, Münih’in en eski bölge kilisesidir. Alter Peter’deki 56 metre yükseklikteki izleme platformu, her yönden harika bir manzara sunuyor- elbette Belediye Binası (Rathaus) ve arkasındaki Frauenkirche (Meryem Kilisesi) ile Marienplatz da dahil. Kilise, en eski çanlara ve tarihsel olarak şehirdeki ilk kule saatlerine sahip olan Münih’in en eski kilisesidir. Kilisenin dış duvarlarındaki yıpranmış mezar levhaları, ziyaretçileri geçmişe bir yolculuğa çıkarıyor. Altın Aziz Petrus figürünün bulunduğu yaklaşık 300 yıllık Barok yüksek sunak, Münih’in en tanınmış dini sanat hazinelerinden biridir. Yetişkinler, 5 € ve öğrenciler (6-18 yaş) 2 €.

Okuyun!  Stuttgart Gezimizden Hatıralarımıza Kazınanlar

15. yüzyılda inşa edilen gotik “Meryem Ana Katedrali” veya Almanca Frauenkirche, şehrin önemli simgelerinden biri. Ancak Frauenkirche’nin İmparatorların ve Kralların son dinlenme yeri olduğunu ve Şeytan’ın bizzat kiliseyi ziyaret ettiğinin söylendiğini herkes bilmiyor. 500 yıllık tuğla bina, Münih ve Freising Başpiskoposunun ikametgahıdır. Ziyaretçiler şehrin muhteşem manzarasını görmek için katedralin 100 metrelik iki kulesinden birine tırmanabilir. Yetişkinler için gitiş ücreti 7,5 €.

Theatiner Church, 17. yüzyılda inşa edilmiş, Avrupa’daki en muhteşem Barok mimarisi örnekleri arasında sayılıyor. St. Michael Kilisesi (St. Michael’s Church), Asam Kilisesi (Asam’s Church) ve Kutsal Ruh Kilisesi (Heiliggeistkirche) görülesi diğer kiliseler. Münih gezi rehberi

MÜNİH SARAYLAR 

Münih gezi rehberi

Nymphenburg Sarayı

Münih’in batısındaki bu barok saray, Bavyera hükümdarlarının yazlık ikametgahıymış. Beş kuşak boyunca Wittelsbach’lar, birkaç seçkin koleksiyona ev sahipliği yapan bu görkemli kompleksin yapımında yer almış. Zengince dekore edilmiş iç mekanı ve Ludwig I tarafından yaptırılan ünlü “Güzellikler Galerisi” ile saray, Münih’in en gözde cazibe merkezlerinden biri. Öne çıkan özellikler arasında, Kral Ludwig II’nin eski yatak odası ve Johann Baptist Zimmermann’ın zarif tavan freskli etkileyici banket salonu bulunuyor. Münih gezi rehberi

Residenz Munchen

Residence, Avrupa’nın en önemli iç dekorasyon müzelerinden birine ev sahipliği yapıyor. Beş yüz yıl boyunca eski şehrin ortasındaki bu yapı Bavyera düklerinin, prenslerinin ve krallarının ikametgahı, iktidar merkezi olarak kullanılmış.

Münih’teki Residenz Hazinesi, Wittelsbacher ailesinin altın ve mücevherlere olan tutkusunun etkileyici bir kanıtıdır. 1565 yılında Dük Albrecht V, ailenin hazinelerinin başkalarına verilmemesini şart koştu. Halefleri koleksiyonu sürekli genişletti.

19. yüzyılda manastır ve kiliselerin laikleştirilmesi sürecinde daha da fazla hazine eklendi. 1731 gibi erken bir tarihte Wittelsbach ailesinin zenginliğinin konutta sergilenmesine karar verildi. Hazinede geç antik çağlardan, Orta Çağ’dan, Rönesans’tan, Barok’tan ve Klasisizm’den mücevherler sergileniyor. Münih gezi rehberi

MÜNİH MÜZELER

Oyuncak Müzesi-Spielzeugmuse, 1983’ten beri Marienplatz’daki Altes Rathaus’un gotik kulesinin dört katında benzersiz tarihi oyuncak koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Avrupa ve Amerika’dan toplanmış sayısız tarihi oyuncak arasında dolaşmak çocuklar için çok ilgi çekici. Her gün 10.00 – 17.30 arası açık olan müzeye giriş ücreti yetişkinler için 4€, çocuklar için 1 €.

Alman Müzesi-Deutsches Museum, dünyanın en büyük teknoloji ve bilim müzesi olarak biliniyor. Giriş ücreti yetişkinler için €11, çocuk ve öğrenciler için €4. Gezmek için bir gününüzü ayırmanız gereken bir hayal dünyası. Öğretici, eğitici, gezilip görülmeli.

Okuyun!  Almanya'nın Görülesi Şirin Kasabası Lindau

BMW Müzesi’nde şirketin, markanın ve BMW ürün tarihçesinin büyüleyici bir sunumunu bulabilirsiniz. Bu binada, markanın en değerli ve çekici otomobillerinin ve motorlarının yaklaşık 125’i 5.000 m²’lik bir alanda sergileniyor.

Münih bira üretiminin başkenti. Burası altı bira fabrikası, Hofbräuhaus ve Oktoberfest’e sahip. Biranın hikayesiyle ilgileniyor musunuz? Öyleyse, Bira ve Oktoberfest Müzesi (Beer and Oktoberfest Museum) tam size göre. Alman Avcılık ve Balıkçılık Müzesi (Deutsches Jigde- Und Fischereimuseum), Pinakothek der Moderne görülesi diğer müzeler arasında.

MÜNİH PARK VE BAHÇELER

Münih gezi rehberi

İngiliz Bahçesi-Englische Garten

İngiliz Bahçesi dünyadaki en büyük şehir parklarından biri. 1789’da Carl Theodor’un Isar Nehri boyunca halka açık bir parkın kurulması emriyle yapılmaya başlamış. Park, İngiliz kırsal park tarzında tasarlandığı için Englische Garten adı verilmiş. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin akın ettiği parkta; Chinese Tower adında bir bira bahçesi, Monopteros adında bir tapınak ve Japanese Tea House adında bir bölüm yer alıyor. Isar nehrinde yüzenleri, sörf yapanları görmek mümkün.

Münih Olimpiyat Parkı-Olympiapark

Olimpiyat Parkı, Münih’in en etkileyici ve popüler yerlerinden biri. 1972 Olimpiyat Oyunları vesilesiyle oluşturulan Olimpiyat Stadyumu, Olimpiyat Salonu, Olimpiyat Kulesi ve bunları barından park görülesi yerlerden biri. Burada sadece olimpiyat için değil sonrasında halkın faydalanabileceği bir kompleks yaratılmış. Münihlilerin dinlenmek, gezmek, spor yapmak, hayvan gezdirmek ve bira içmek için geldiği bu alan, yeşilin her tonunu görebileceğiniz 15 km2’lik bir orman niteliğinde. Yeşilliklerle sarmaş dolaş olmuş gölün mavi sularında yüzen kuğulara bakmak bile dinlenmek için yeterli.

Münih Hayvanat Bahçesi- Botanik Bahçesi

Hayvanat Bahçesi Hellabrunn, 1911’de dünya çapında ilk geo-hayvanat bahçesi olarak kurulmuş. Hayvanlar karmaşık topluluklarda coğrafi dağılımlarına göre yaşıyor. Simgeleri takip ederek dünyayı dolaşıyormuş gibi farklı yaşam alanlarını deneyimleyebilirsiniz. Münih Hayvanat Bahçesi hakkında tüm detaylar burada!

Tropikal bir iklime seyahat etmek ister misiniz? O zaman Münih’in ortasında egzotik bitkileri keşfedebileceğiniz bir yer var, Botanik Bahçesi. Botanik bahçesi 21 hektar alana yayılmış, 14.000’den fazla bitki çeşidinin olduğu, yeşile ve oksijene doyabileceğiniz bir cennet. Etrafı dolaşıp kafesinde görselliğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Isar Nehri

Isar, Münih’te dinlenmek için mükemmel bir yerdir: Neredeyse 14 kilometre uzunluğundaki nehir, şehir bölgesinde güneyden kuzeye doğru uzanır. Çok sayıda kıyı, dinlenmek ve bazı bölgelerde barbekü yapmak ve yüzmek için mükemmeldir. Flaucher’deki Isarauen ve Reichenbach Köprüsü çevresindeki geniş alan özellikle popülerdir. Ancak bisiklete binme, koşu ve yürüyüş için popüler olan daha az yoğun bölümler de vardır. Sıcak mevsimlerde Isar’ın belirli bölgelerinde tekne gezintisine izin veriliyor.

Münih Gezi Rehberi’nin Olmazsa Olmazı: OKTOBERFEST

Oktoberfest ya da Türkçe çevirisi ile Ekim Festivali, Münih’te her yıl eylül ayının son günleri ve Ekim ayının ilk günlerinde düzenlene gelen, 2 hafta süren bir halk festivali. Her yıl yaklaşık 7 milyon kişinin katıldığı bu festival, Münih kentindeki en ünlü olaydır desek yanlış olmaz. Festival 1810 yılında Kral Ludwig ile Prenses Therese von Sachsen-Hildburghausen’in düğün törenleri ile başlamış. Düğünü anma günleri festivale dönüşmüş. Bugüne kadar kolera ve savaşlar nedeniyle yapılamayan 24 festival sayılmazsa, bu gelenek hep canlı tutulmuş. Bu sene 188. düzenlendi. Görülmeye değer, gerçi fiyatlar biraz yüksek ama ortam şahane. Geleneksel Bavyera kıyafetleri giymiş halkın şenlendirdiği bu festivalde bira eşliğinde çevirme piliç yemeden dönmeyin! Oktoberfest hakkında daha fazla bilgi için tıklayın!

Okuyun!  Teraslı Üzüm Bağlarıyla Ünlü Pinhao

Münih’te Nerede Alışveriş Yapılır?

İlk akla gelen yer Karlsplatz ile Marienplatz arasındaki mağazalar, cadde üstü ve ara sokaklarda onlarca seçenek mevcut. Maximilianstraße ise lüks mağazaların 19. yüzyıldan kalma muhteşem binalarda müşterileriyle buluştuğu bir cadde. Lüks alışveriş için bir diğer önemli nokta ise Theatinerstrasse. Münih’deki en eski alışveriş caddelerinden biri olan Sendlinger Strasse’de ise daha küçük ve yerel mağazalar bulunuyor. Schwabing, kent merkezinin kuzeyinde yer alan, harika kafe ve restoranlara, alışveriş seçeneklerine ve gece hayatı mekanlarına sahip bir bölge. İtalyan, Fransız ve etnik restoranlarla dolu.

Viktualienmarkt, Marienplatz’ın hemen güneyinde yer alıyor. Son 200 yıldır bir çiftçi pazarından kalabalık bir halk pazarına dönüşmüş. Geleneksel Bavyera yiyeceklerinin yanı sıra meyve ve sebzeler mevcut. Başka hiçbir yerde bu kadar geniş yelpazede taze yiyecek ve spesiyalite seçeneği bulamazsınız. Münih’in en geleneksel fuarı olan Auer Dult, yılda 3 kez Mariahilfplatz‘da düzenleniyor: Nisan sonu / Mayıs başı, Temmuz sonu / Ağustos başı ve Ekim’de. Ev ürünleri, her türlü ikinci el eşya, antikalar mevcut. Christkindlmarkt (Noel Pazarı) her yıl Kasım ayının sonundan 24 Aralık’a kadar sürüyor. Burada Noel ağacı süsleri, sanat eserleri ve el sanatı ürünleri bulmak mümkün.

Münih Şehir İçi Ulaşım

Münih’te toplu taşıma sistemi çok iyi olduğu için araba kiralamanıza gerek yok. Havalimanından tek ya da grup ve kalacağınız gün kadar bilet alabilirsiniz.  Bilet makinalarından bilet alabileceğiniz gibi havalimanındaki bilet satış ofisinden de bilet alabilirsiniz. Bizim tercihimiz bilet satış ofisinden yana! Biletlerle ilgili tüm bilgiler burada.

Münih’e Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan THY veya Pegasus, Ankara ve İzmir’den SunExpress, havayolu ile ulaşım için birer seçenek. Uçuş ortalama 2 saat 45 dakika sürüyor. Münih gezi rehberi

Otobüsle İstanbul- Münih arası 24 saat sürüyor ve aktarmasız bir şekilde gidilebiliyor.

Trenle ise 2 rota mevcut: İstanbul (Türkiye)- Bükreş (Romanya)- Viyana (Avusturya)- Münih (Almanya) ve İstanbul (Türkiye)- Sofya (Bulgaristan)- Belgrad (Sırbistan)- Budapeşte (Macaristan)- Münih (Almanya). Tren yolculuğu aktarmalı olacağı için çok iyi araştırma yapılması gerekiyor.

Münih’e gidilecek en iyi zaman!

Eylül sonu ve Ekim başı kısaca Oktoberfest zamanı veya Christmas Market’i görmek isterseniz 15 Aralık – 1 Ocak arası. Fakat bu dönemler Münih’in ulaşım ve konaklama açısından en pahalı dönemleri. Ekonomik olarak en uygun dönemleri ise Şubat – Mayıs aralığı diye biliriz.

Almanya Gezilecek Yerler:

Dachau, Almanya

Stuttgart Gezilecek Yerler

Çocuklarla Mannheim Gezimizden Notlar

Großholzleute Eski Model Araç Festivali

Kempten Almanya Gezi Notları

Muhteşem Manzarasıyla Büyüleyen Starnberg Kasabası

Lindau Gezilecek Yerler

Almanya Konstanz Gölü Çevresinde Görülesi Yerler

1 Yorum

:)