Nefis Lazanya Tarifi

Yemek Tarifleri

Lazanya tarifi

Lazanya, dünyanın en popüler yemeklerinden biri ve günümüzde Lazanya Tarifi birçok çeşitte yapılıyor. Lasagne Bolognese olarak bilinen bu İtalyan yemeği gerçekten İtalyan kökenli mi? Bu biraz şaibeli bir konu!

2000’li yılların başında İngiltere’de Daily Telegraph gazetesinde bu konuda bir makale yayınlanmış. Bir orta çağ yemek araştırmasına dayanan makale, Kral Richard II için hazırlanan yemeklerden oluşan 1390 tarihli “The Forme of Cury” adlı kitapta bir lazanya tarifi bulunduğunu ve bu bağlamda lazanyanın bir İngiliz buluşu olduğu iddiasında bulunuyor. Ancak, Londra’daki İtalyan Büyükelçiliği bunu ret eden bir açıklama yaparak, Maria Borgogno adında bir lazanya üreticisinden bahseden 1316 tarihli kayıtları sunarak lazanyanın İtalyan yemeği olduğunu kanıtlamaya çalışmış. Öte yandan, makalede, bu yemeğin Antik Yunan’dan geldiğini söyleyen alternatif bir teoride var. Buna göre lasagne adı çömlek anlamına gelen lasanon’dan türetilmiş. İtalyanlar, lazanyanın yapıldığı kap için kullanıyorlarmış aslında lasagne kelimesini. Ama zaman içinde yemeğin adı kabın adını alarak, bugün bildiğimiz lazanya haline gelmiş.

Lazanya & Garfield

İtalyan ya da İngiliz, lazanya çoğumuzun hayatına Amerikalı çizgi film kahramanı Garfield ile girip yerleşti. 1800’lü yıllarda Amerika’ya göçen İtalyanlar aracılığıyla Amerika’da ünlenen ve çeşitliliği çoğalan lazanya Garfield sayesinde çocukların sevdiği yemekler listesine dahil oldu. Bizim çocuklarda Garfield izlerken öğrenmişti lazanyayı ve deneyip sevmişlerdi. Keyfine ve midesine düşkün tembel ve filozof kedi Garfield yanılıyor olamazdı değil mi? O gün bugündür bu İtalyan lezzeti soframızın aranan lezzetleri arasında. Lazanya tarifi genellikle zor ve zahmetli bir tarif olarak biliniyor. Fakat bir kere denediğinizde ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz!

Bu tarif Good Housekeeping sitesinden uyarlanmıştır.

Lazanya tarifimizi beğendiyseniz Fırında Somon Tarifi de ilginizi çekebilir!


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Hayat hakkında 300 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)