Kremasız Orijinal Carbonara Tarifi

Yemek Tarifleri

carbonara tarifi

Carbonara nedir? Kremasız Orjinal Carbonara Tarifi Nasıl Yapılır? Makarna Carbonara yapmanın püf noktaları nelerdir? Carbonara nerenin yemeği?

Carbonara en çok Roma ve Lazio bölgesi ile ilişkilendirilir, ancak İtalya’daki pek çok İtalyan yemeği gibi, kökeni çok fazla spekülasyon ve tartışmaya açıktır. Bazıları onu, Ippolito Cavalcanti’nin 1839 Napoliten yemek kitabında yer aldığı gibi, eritilmiş domuz yağı, dövülmüş çiğ yumurta ve peynirle yapılan bir Napoliten yemeği olan Pasta cacio e uova ile ilişkilendirir. Anlamı “kömür yakıcı” olan carbonaro kelimesinden geldiği için, bazıları yemeğin uzun süre açık havada çalışan erkekler tarafından doyurucu ve kolay bir yemek olarak yaratıldığına inanıyor.

Carbonara adı ilk olarak 1950’de, İtalyan gazetesi La Stampa’da, 1944’te Müttefiklerin Roma’yı özgürleştirmesinden sonra birçok İtalyan’ın Amerika Birleşik Devletleri birlikleri tarafından sağlanan yumurta ve domuz pastırması yediği bir zamanda “Roma yemeği” olarak tanımlanır.

Kısa bir süre sonra, carbonara Elizabeth David’in 1954 tarihli “İtalyan Yemekleri” adlı klasik kitabında da yer alır.

Carbonara Tarifi Yapmanın Püf Noktası

Başarılı bir carbonara yapmanın püf noktası yumurta karışımını topaklandırmamakta yatıyor. Bunun için ocaktan aldığınız makarnayı 2-3 dakika beklettikten sonra yumurta karışımını eklemeniz ve hızlıca karıştırmanız gerekiyor.

Carbonara’yı doğru yapmak biraz pratik gerektirebilir, bu nedenle Carbonara sosunuzu ilk yaptığınızda biraz topaklanırsa umutsuzluğa kapılmayın.

Bazı insanlar Carbonara’ya krema ekler. Geleneksel bir yöntem değil ama makarnanızı daha kremalı bir sosla yemek isterseniz kullanabilirsiniz.

Carbonara sosunuzu istediğiniz bir makarna çeşidi ile yapabilirsiniz. Uzun tip makarna çeşitleri arasında yer alan Mafaldine, Fettucine ve Spagetti en çok tercih edilenler arasında.

Domates soslu makarna tarifi veya İtalyan Makarna Tarifleri ilginizi çeker mi?


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın