Kısa Sürede Okunabilecek 10 Roman

Kitap Önerileri

Kitap okumak güzeldir, bazıları için bir tutku hatta bağımlılıktır.  Bazıları ise okumaya başlamak isteselerde bir türlü başlangıç yapamazlar uçsuz bucaksız bir dünyanın kapılarını aralamaya. Oysa onları nelerin beklediğinin farkında değillerdir, başka hayatlar, başka bakış açıları… Dünya klasikleri arasında yerini almış Kısa Sürede Okunabilecek 10 Roman başlangıcınız olsun!

Etkileyici 10 Kısa Roman

Kısa Sürede Okunabilecek 10 Roman

Yaşlı Adam ve Deniz | Ernest Hemingway

Ernest Hemingway’in Yaşlı Adam ve Deniz yapıtı Santiago adında yaşlı bir balıkçının hikayesini anlatıyor.  Küçük teknesiyle yalnız başına avlanan yaşlı adam Santiago, tam seksen dört gün boyunca tek bir balık bile tutamaz. Diğer balıkçılar tarafından alay konusu olan yaşlı balıkçı Santiago’nun şansı bir gün döner ve kocaman bir balık yakalar. Bu sevinçle kıyıya dönerken, canavar köpek balıklarının saldırısına uğrar ve elinde sadece büyük balığın iskeleti kalır. Kitap bittiğinde “yenilmedim aslında, belki biraz fazla açıldım, o kadar…” söylemi içinizde yankılanır.

Bilgi Yayınevi, 136 sayfa

Dorian Gray’in Portresi | Oscar Wilde

Başlangıçta masum ve saf bir genç olan Dorian Gray’in gençlik ve güzellik tutkusuna kapılıp adım adım günaha sürüklenişini, egosuna yenik düşüp ahlak ve karakter savaşını kaybedişini buluruz bu romanda. Bu yapıt, Oscar Wilde’ın tek romanıdır ve yayınlandığı dönemde ahlaksızlığı savunduğu gerekçesiyle büyük tepki görmüştür.

Can Yayınları, 252 sayfa

Dönüşüm | Franz Kafka

Gregor Samsa bir sabah yatağında kendini böceğe dönüşmüş olarak bulur, herkesin nefret ettiği bir böcek. Sistemin dışına çıkarsanız küçük bir böcek olursunuz, hiç kimse sizi sevmez, aileniz bile. Küçük burjuva yaşamının yozlaşmış ilişkileri, toplumun dayattığı, işlevini kaybetmiş kalıplara başkaldıran bireyin trajedisi, belki de hayatın anlamsızlığının kanıtı. Mutlaka okunası Franz Kafka eserleri arasında!

Can Yayınları, 104 sayfa

Fahrenheit 451 | Ray Bradbury

Fikirlerin yayılmasını önlemek için kitapları yakan bir adamın distopik hikayesi. Guy Montag işini seven bir itfaiyecidir, on yıldır kitap yakmaktadır ve bunu hiç sorgulamamıştır. Okuyup bir şeyler öğrenen insanların var olan düzene karşı çıkma ihtimaline karşı, insanların okuma özgürlüğünü ellerinden alan otoritenin maşalığını yapmaktadır. Bir gün insanların korkusuzca yaşadıkları geçmişi anlatan bir genç kızla tanışır ve hayatındaki bütün yanlışlar doğrularla yer değiştirmeye başlar. Sansüre, baskıcı yönetimlere, kapitalizmin getirdiği mevcut yaşam tarzına yönelik en keskin eleştirilerden biridir bu eser. Okuyun ve kendinizi yeni baştan kurun.

İthaki Yayınları, 208 sayfa

1984 | George Orwell

Orwell bireyselliğin yok edildiği, hafızanın kontrol altında olduğu, insanların makinalara dönüştürüldüğü totaliter bir dünya düzeni yaratarak, insanın bugüne ve geleceğe dair korkularını inanılmaz bir hayal gücüyle yoğurarak gözler önüne seriyor. Distopya edebiyatının başyapıtı sayılabilecek 1984; geçmişte ve günümüzde dünyamızda sahnelenen oyunların bir yansıması gibidir aslında. Bir kez bu dünyaya girdiğinizde bir daha geri dönüşü olmayan bir maceranın içine atılmış oluyorsunuz.

Can Yayınları, 352 sayfa

Ivan Denisovich’in Bir Günü | Aleksandr Solzhenitsyn

1950’lerde Stalin’in talimatıyla kurulan Gulag çalışma kamplarında sıradan bir mahkumun hayatında tek bir günü kapsayan bu kısa roman okurunu çaresizliğin, mahkumiyetin yolculuğuna çıkarıyor. Zulüm ve insanlık dışı koşullara karşın insan onurunu, cesaretini ve ruh sağlığını nasıl koruyabilir?

İletişim Yayınları, 157 sayfa

Kısa Sürede Okunabilecek 10 RomanDeniz Feneri | Virginia Woolf

5 Mayıs 1927’de yayınlanan Deniz Feneri, Virginia Woolf’un en tanınmış kitaplarından biri ve birçok eleştirmen tarafından 20. yüzyılın en etkili İngilizce romanlarından biri olarak kabul ediliyor. Roman, Woolf’un ölmüş ebeveynleri ile çözülmemiş sorunlarını, denize olan tutkusunu ve yaşam, ölüm, kaybetmek üzerine düşüncelerini ortaya koyan yarı otobiyografik bir çalışma. Ramsay ailesinin İskoçya’daki yazlıklarında geçirdikleri birkaç günü anlatan roman, bir kadının yaşamının sıradanlığını ve nedensiz her şeyi kabullenişinin irdeler ve kadının ölümünün bile değersizliğinin altını çiziyor.

İletişim Yayınları, 248 sayfa

Virginia Woolf Okumaya Nereden Başlamalı? diyorsanız bir göz atın!

Kısa Sürede Okunabilecek 10 Roman

Muhteşem Gatsby | F. Scott Fitzgerald

Jay Gatsby “Amerikan Rüyası”nın bir kahramanıdır, başlangıçta nasıl zengin olduğu bilinmeyen sonrasında ise bu zenginliğe bir kadın uğruna yasa dışı yollardan ulaştığı anlaşılan bir adamdır. Fakat bu zenginlik ona, zengin olarak doğmuş insanların sahip oldukları ayrıcalıkları vermez, o görkemli hayat, o büyük servet aslında sadece bir yüktür.

İş Bankası Kültür Yayınları, 184 sayfa

Şer Saati | Gabriel Garcia Marquez

İsimsiz bir kasabada bir gün evlerin kapısına evin sakinleri hakkında bilgiler içeren esrarengiz kağıtlar asılmaya başlanır. Sırlar ortalığa dökülür, cinayetler işlenir. Bir kaos ortamı oluşur ve tabi bu ortamdan çıkar sağlamaya çalışanlar ön plana çıkar. Bu hikaye 20. yüzyılın ortalarında yaklaşık çeyrek milyon Kolombiyalının öldüğü La violencia olaylarının gerçek tarihini yansıtır. Gabriel Garcia Marquez eserleri her zaman okunmaya değer!

Can Yayınları, 200 sayfa

Kısa Sürede Okunabilecek 10 Roman

Yabancı | Albert Camus

Albert Camus denilince, edebiyat alanında ilk akla gelen eser, 1942 yılında yayınlanan Yabancı’dır. Cezayir’de, bir rastlantı sonucu bir Arap’ı öldüren orta sınıftan Fransız asıllı Mersault adlı karakterin kendisini ölüme götüren sürece kayıtsızlığını konu edinen eser, saçmayı yaşayan insanın hikayesini anlatıyor. Kısa Sürede Okunabilecek 10 Roman

Can yayınları, 119 sayfa

Kurgu Kitap Okumanın Ruh Sağlığına Faydaları ilginizi çeker mi?


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın