Yapsak da Yesek: Kakaolu Kek Tarifi

Yemek Tarifleri

kakaolu kek tarifi

Çocukken annem yapsın diye beklerdik, şimdilerde benim çocuklarım kendileri yapmaya pek hevesli. Bizim anne keki olarak adlandırdığımız, yapımı kolay ve son derecede lezzetli bu kek, kakaolu kek ya da mozaik kek olarak da biliniyor. Adı her ne olursa olsun bu kek, çocuklu evlerin vazgeçilmezi. Kakaolu Kek Tarifi, çocuklar için atıştırmalık, misafirler için lezzetli bir seçenek, kitap okumayı sevenler için kitap yanı keyif. Daha ne olsun ki!

Kakaolu Kek Tarifi

Yumurta beyazlarını kar gibi oluncaya kadar ayrı bir kapta, sarılarınıda yine kremamsı bir kıvam alıncaya kadar diğer bir kapta çırpmak ve dikkatli bir şekilde bu iki karışımı birbirine eklemek sünger gibi yumuşacık kekin en temel kuralı. Un, mutlaka elenerek kullanılmalı ve fırın belirtilen ısıya geldiğinde kek fırına konulmalıdır.

Keki genellikle kalıbından şeklini bozmadan çıkarmak sıkıntılıdır. Bu nedenle kelepçeli kek kalıbı kullanabilirsiniz, bu durumda kalıbın altına pişirme kağıdı yerleştirip yanlarını yağlayın.

Evde sık sık kek yapanlardan ve elmalı tatları sevenlerdenseniz Elmalı Kek Tarifi veya Pamuk Gibi Yumuşacık Sade Kek tarifimizi deneyebilirsiniz!

Yorum Yapın

:)