Tuhaf Fikirlerin Yaratıcısı Italo Calvino

İtalyan Edebiyatı

italo calvino

Italo Calvino, sınırsız hayal gücü ve tuhaf fikirleriyle yarattığı kurmacalarında en acı gerçekleri en gerçeküstü biçimde anlatan yazardır. Calvino eserleri okuma listenizde mutlaka olmalı!

Italo Calvino Eserleri

Görünmez Kentler * Invisible Cities

1972’de yayınlanan bu kitap, 13. yüzyıl kaşifi Marco Polo’nun Moğol Hükümdarı Kubilay Han’a gezdiği kentlerin anlatımını içeren sohbetler şeklinde kaleme alınmış. Anlatılan kentler gerçek değil, tamamen hayal gücünün ürünü ve hepsine bir kadın ismi verilmiş. Kent anlatımları bir sıralama takip etmiyor, parça parça, bir yapboz mantığında, kendi kentlerimizi kurmak için ip uçları veriyor sanki. Hayal gücünün fizik yasalarıyla sınırlandırılmadığı ya da modern kent kuramının kısıtlılıklarının olmadığı, arzu ve anıların değiş tokuş edildiği, geçmişin izlerini sürebileceğiniz bir kentte yaşamayı kim istemez? Peki bu mümkün mü?

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu * If on A Winter’s Night A Traveler

Italo Calvino’nun Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu adlı yeni romanını okumaya başlamak üzeresin. Rahatla. Toparlan. Zihnindeki bütün düşünceleri kov gitsin. Seni çevreleyen dünya bırak belirsizlik içinde yok oluversin” cümlesiyle başlayan, okurun kendini birdenbire baş karakter olarak buluverdiği, yazarın demek istediğinin mi yolsa okurun ne anladığının mı önemli olduğunu sorgulatan bir eser. Post modern okur olmanın el kitabı; içinde kaybolup kendinizi bulduğunuz anda aslında kitaba yeni başladığınızı anlarsınız, ilginç olansa bunu hissettiğinizde kitabın son sayfasında olmanızdır.

Ağaca Tüneyen Baron * The Baron In The Trees

Ailesinin otoritesinden ve asillik dayatmasından bıktığı için on iki yaşındayken babasına isyan edip ağaca çıkan Cosimo üstüne yazılmış bir ütopya. Bütün hayatını ağaçların üstünde geçiren, okuyan, öğrenen, sorgulayan, toplum dışında yaşamasına rağmen toplumun yaptıklarına müdahil olan bir karakter. Ve bu karakter ile hayat bulan insanlık tarihimizin kazanma ve kaybetme meselesi üzerine sarsıcı bir hikaye.

Italo Calvino Hakkında: Italo Calvino Küba’da İtalyan bir ailenin çocuğu olarak 1923 ‘te doğdu. Küçük yaşlarda ailesi İtalya’ya geri döndü. İlk öyküsü 1945 yılında yayımlandı. Yazarlığın yanı sıra gazetecilikte yapan Calvino, kaleme aldığı eserleriyle 20. yüzyılın en önemli yazarları arasına girdi. 19 Eylül 1985 günü aramızdan ayrıldı.

Nobel Ödüllü Yazar Peter Handke  ilginizi çeker mi?


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Yorum Yapın

:)