Kekik ve Biberiyeli Fırında Patates Tarifi

Fırın Yemekleri

Kekik ve Biberiyeli Fırında Patates Dilimleri

Kekik ve Biberiyeli Fırında Patates Tarifi Nasıl Yapılır?

Hemen hemen her evde ve restoranda favori olan bu patates dilimlerini, atıştırmalık, garnitür veya kendi başına hafif bir yemek olarak tüketebilirsiniz. Çocuklarınız varsa muhtemelen patates kızartmasına bayılıyorlardır. Patates kızartmasının sağlıklı olmadığı düşünülürse fırında patates yapmak sizce de iyi bir seçenek değil mi? Dışı çıtır çıtır, içi yumuşacık mis gibi kokan Kekik ve Biberiyeli Fırında Patates Dilimleri denenmeye değer.

Patates Nedir? Nasıl Saklanır?

Patates, pek çok kültürde temel bir üründür ve 10.000 yıldan fazla bir süredir tüketilmektedir. Potasyum açısından zengin olmanın yanı sıra, harika bir karbonhidrat ve lif kaynağıdır. Bu lezzetli yumrular pek çok şekilde hazırlanabilir, ancak tipik olarak fırınlanır, haşlanır, kavrulur, kızartılır veya susuz bırakılır.

Uygun depolama, raf ömürlerini uzatabilir ve gereksiz israfı önleyebilir. Depolama sıcaklığı, patateslerin ne kadar dayanacağı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. 6–10 ° C arasında saklandığında, çiğ patatesler bozulmadan aylarca saklanır. Bu sıcaklık aralığı, soğutmadan biraz daha sıcaktır ve serin mahzenlerde, bodrum katlarında, garajlarda veya hangarlarda bulunabilir. Patatesleri bu koşullarda saklamak, bozulmanın ilk belirtilerinden biri olan ciltte filiz oluşumunu geciktirmeye yardımcı olabilir. Aslında bilimsel bir çalışma, patatesleri soğuk sıcaklıklarda depolamanın, oda sıcaklığında saklamaya kıyasla raf ömürlerini dört kattan fazla artırdığını buldu. Daha düşük sıcaklıklarda saklamak, C vitamini içeriğini korumaya da yardımcı olur. Araştırmalar, soğuk sıcaklıklarda saklanan patateslerin C vitamini içeriğinin %90’ını dört ay boyunca korurken, daha sıcak oda sıcaklıklarında depolananların bir ay sonra C vitamininin neredeyse %20’sini kaybettiğini gösterdi.

Kaynak: healthline.com

Beşamel soslu patlıcan musakka ya da kadınbudu köfte tarifi ilginizi çeker mi?

Yorum Yapın

:)