Ev Yapımı Gibisi Yok! Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Yemek Tarifleri

yoğurt nasıl mayalanır

Katkı maddelerinden uzak ev yapımı yoğurdun faydaları saymakla bitmiyor, kas gelişimini desteklemekten bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar birçok faydası var. Sizde ailenize sağlıklı bir seçenek sunmak için evde yoğurt yapmayı deneyebilirsiniz. “Yoğurt nasıl mayalanır?” sorusunun cevabı oldukça basit:) Üstelik bu çocuklarında son derece ilgisini çeken ve yapmaktan keyif aldıkları bir konu, çocuklarınızla yoğurt yapmayı deneyin!

Evde Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Malzemeler

2 litre çiğ veya günlük süt

2 yemek kaşığı organik yoğurt

Yapılışı

♣ Ben yoğurt yaparken günlük şişe süt kullanıyorum, tabii ki ideali çiğ süt kullanmak.

♣ Sütü bir tencerede iyice kaynatın, içindeki suyun buharlaşıp yok olması sağlanmalı. Sütün koyuluk oranı arttıkça yapılan yoğurtta o kadar sert oluyor. Aslında evde yoğurt yapmanın püf noktası bu.

♣ Sütü kaynattığınız kapta mayalamayın, sütü kaynatırken dibi tutmuş olabilir buda yoğurdun çabuk ekşimesine neden olur.

♣ Kaynamış sütü yoğurt mayalayacağınız kaba alın ve yerini değiştirmemeye özen gösterin. Kabın altına kalın bir havlu koyun ki ısı kaybı olmasın.

♣ Sütün parmağınızın dayanabileceği ısıya kadar soğumasını bekleyin, 10’a kadar saydığınızda parmağınız ısıya dayanabiliyorsa uygun ısıdadır.

♣ Yoğurt mayalamak için cam veya porselen kap kullanılması önemli.

♣ İlk ev yapımı yoğurt yapımınız da maya olarak organik yoğurt kullanın. Kendi yaptığınız yoğurda başlarken bir sonraki mayalayacağınız yoğurt için maya ayırıp derin dondurucuda saklayın. Bu mayayı yeni yoğurt yapmaya başlamadan birkaç saat öncesinde derin dondurucudan çıkarıp çözülmesini bekleyin.

♣ 2 yemek kaşığı mayalık yoğurdu sütle birlikte çırparak krema haline getirin.

♣ Ilınmış süte ekleyerek bir tahta kaşık yardımıyla iyice karıştırın.

♣ Kabın üzerine iki kat kağıt havlu örtün.

♣ Tencerenin/kavanozun kapağını kapayıp kalın bir örtü ile iyice sarın.

♣ 8-9 saat bekledikten sonra örtüsünü ve kapağını açıp 1 saat oda sıcaklığında bekletin.

♣ Ardından yoğurdunuzu buzdolabına yerleştirin ve 1 gün bekletin. Bu dinlenmesi ve olgunlaşması için gerekli bir süre. Bir gün sonra yoğurdunuzu tüketmeye başlayabilirsiniz.

Mayanın içine şeker katarsanız mayalanmayı hızlandırırsınız, tuz atarsanız ekşimeyi geciktirirsiniz. Tamamen size kalmış…

Afiyet olsun!

Etli ya da zeytinyağlı yaprak sarma tarifi yazımıza göz atın!


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)