Ergen Kız Sahibi Annelerin Anlayabileceği 9 Durum

Anne Olmak

Ergen Kız Sahibi Annelerin Anlayabileceği 9 Durum

Yetişkinliğe ilk adım evresi olarak tanımlanan ergenlik; cinsiyet hormonlarının tavan yaptığı, beyin gelişiminin hızlandığı, kimlik arayışının ön plana çıktığı, hayatın sorgulanmaya başlandığı bir geçiş dönemi. Bu dönemin en büyük tanığı ise anneler. Ergenler nasıl davranır, anlamak zor iş. İşte sadece ergen kız sahibi annelerinin anlayabileceği, sabır gerektiren 9 durum. İki ergen kız annesi olarak deneyimlerimle sabittir!

Ergenler Nasıl Davranır?

1.) Yatak odasının kapısı kapalıysa ayarları “Ulaşılamıyor” modundadır.

Ergenlerin en klasik davranışı odasına kapanmaktır. Bu yalnız kalmak isteminin bir göstergesidir. Sakin olun ve bekleyin bir süre sonra ayarları normale dönecektir.

2.) Kendilerine ait dilleri var sanki, boşuna anlamak için kafa yormayın.

Hiç duymadığınız kelimeler kullanıyor ve siz ne dediğini anlamıyor musunuz? Boşuna sorgulamaya kalkmayın, sizi çağın gerisinde kalmakla suçlayacaktır. Kendi gençliğinizi düşünün, empati kurmaya çalışın.

Ergenler Nasıl Davranır

3.) Arkadaşları ile 7/24 iletişim halinde, karşı çıkmayın.

Zamane ergenleri neredeyse 7/24 telefonda, sosyal ağlarda boşuna engellemeye çalışmayın. Kaldı ki bu sadece ergenlerin sorunu da değil çağın hastalığı desek yanlış olmaz.  Biraz anlayış, biraz sabır gösterin ve gizlice takip etmekten de geri kalmayın. Malum sosyal medya dediğiniz şey tuzaklarla dolu!

4.) Odası her zaman dağınık mı? Takılmayın.

Odasının derli toplu olmasını beklemek imkansız bir hayal. Boşuna kendinizi üzmeyin. Bırakın dağınık yaşasın, nasıl olsa bir gün sıkılacak ve normale dönecektir. İnsan büyüdükçe öğreniyor bazı şeyleri.

5.) Her şeyi kontrol etmeye çalışmayın.

Kızınız kendi kararlarını verebilecek kadar büyüdü. İyi ya da kötü kendi kararlarını almak konusunda onu destekleyin. Emin olun ki yanlış yaptığında her zaman onun arkasında duracağınızı biliyor. Sadece çaktırmadan gözünüz onda olsun, bu yeter.

6.) Giyim tarzı ile durmadan oynuyor mu? Anlamaya çalışın.

Siyah en sevdiği renk, marka giyinmeyi seviyor. Bir gün öyle bir gün böyle sürekli farklı tarzda şeyler denemekle meşgul mü? Anlayışlı olmaya çalışın, sadece kendi tarzını bulmaya çalışıyor.

7.) Hormonlar kontrol dışı, sabredin.

Sizi çok sevdiğini söyleyip, sarıldığı an geçeli daha 5 dakika olmadı ve şimdi bağırıyor, kapıları mı çarpıyor? Bütün suç hormonlarda, bir dönem bu ruh değişimlerine katlanmak zorundasınız, sadece birkaç yıl sürüyor…

8.) Yemek delisi mi? Mutfağa yönlendirin.

Durmadan yemek yemenin, yeni tatlar deneyimlemenin peşinde mi? Hep yemek videoları mı izliyor? Çaktırmadan mutfağa yönlendirin. Kendi lezzetlerini kendi yaratsın, sizde rahat edin.

9.) Bazen büyük bazen de küçük bir kız çocuğu gibi mi davranıyor? Gülümseyin!

Kimi zaman kapıları yüzünüze kapatıyor, arkadaşları ile takılıyor, makyaj yapıyor, kafelerde geziyor. Kimi zamansa yanınıza sokuluyor, çocukça konuşuyor, çizgi filim izliyor, evde dans mı ediyor? Ergenlik halleri, kızınızın bu hallerini yönetmeyi öğrenin, zamanla bunun çok eğlenceli olacağını göreceksiniz.

Biraz geç olsa da onları yorum yapmadan dinlemenin, kendinizden, çevrenizden örnekler vermek yerine kitapları kullanmanın daha doğru bir yaklaşım olduğunu ve sorunların daha kolay çözüldüğünü gördüm. Deneyin!

Kardeşler arası kıskançlık sizinde sorununuz mu? Okuyun!

Yorum Yapın