Dachau, Almanya

Almanya Gezilecek Yerler

Dachau Almanya

Dachau, Almanya’da Bavyera eyaletinde bulunan bir kasaba. Münih Hauptbahnhof’tan Dachau’ya RB16 veya S2 ile 20 dakikada ulaşılabiliyor. Kasabanın nüfusu 50 bin civarı. Dachau kasabası, Nazi Toplama Kampı ile meşhur.

Dachau’nun tarihi ev mimarisi, Dachau Sarayı (Wittelsbach ailesinin yazlık konutu) ve saray bahçesi, Stadtpfarrkirche (Aziz Jakob kilisesi), Dachau’nun çok sayıda müzesi ve sanat galerisi, eyalet başkenti Münih’in mükemmel manzarası ve çok daha fazlası sizi şaşırtacak nitelikte.

Ziyaretinizi renklendirecek alışveriş seçenekleri, kültürel etkinlikler veya bölgesel ve uluslararası gastronominin tadına bakmak için pek çok alternatif sizi bekliyor. Geleneksel Bavyera bira bahçesi veya taverna (gasthaus) yemeklerinden İtalyan, Yunan, Hint veya Steiermark restoranlarına kadar her zevke uygun bir şeyler bulmanız mümkün.

Dachau Gezilecek Yerler

Dachau Almanya

Dachau Sarayı

Düklerin kalesi 1398 ve 1403 yıllarında yıkılmış ve yerine 1546- 1577 yılları arasında 504 m yüksekliğindeki kale tepesinde saray bahçesine sahip dört kanatlı bir Rönesans sarayı inşa edilmiş. Girişteki orijinal hatıra taşında inşa edenlerin adı yazıyor: Dük Wilhelm IV ve oğlu Dük Albrecht V.

Saray, bir dönem Münih soylularının tercih ettiği bir kır eviymiş. Özellikle Dachau’ya düşkün olan Prens Max Emanuel, Joseph Effner’e 1715-1717 yılları arasında güneybatı kanadını barok tarzda yeniden şekillendirmesini emretmiş.

Onarım için parası olmayan Bavyera’nın ilk kralı Max Joseph, 19. yüzyılın başlarında kalenin ağır hasar görmüş üç kanadını yıktırmaya karar vermiş. Zaman zaman depo olarak da kullanılan kaleden geriye, eski balo salonu da dahil olmak üzere sadece güneybatı kanadı kalmış. Oymacı Hans Wisreutter’in ünlü ahşap Rönesans tavanı ve Hans Thonauer’in Grisaille tablosu yıkımdan kurtulmuş.

Dachau Almanya

Belediye Binası /Town Hall

Eski şehrin kalbinde yer alan belediye binası, şehir yönetiminin merkezidir. İlk olarak 1486 yılında inşa edilen orijinal belediye binası 1614/15 yıllarında yeniden inşa edilmiş.

Üç yüz yıl sonra bu bina o kadar harap olmuş ki 1934 yılında yıkılıp yerine yenisi yapılmak zorunda kalınmış. Savaştan sonra şehrin hızla büyümesi daha büyük bir belediye binası inşa edilmesini gerekli kılmış.

On altıncı yüzyıldan beri şekerlemecilerin ve mum imalatçılarının mülkiyetinde olan 1934 tarihli belediye binası ile yakındaki eski Şekerlemeciler Evi’ni birbirine bağlayan modern bir ek bina 1976 yılında inşa edilmiş. Alman Mimarlar Birliği tarafından ödüle layık görülen yeni bina, Reinhold Grübl tarafından yontulan taş sanat eserleriyle birlikte Prof. Dr. Werner Fauser tarafından tasarlanmış.

Belediye binasının arkasında yer alan ve şehrin güzel bir manzarasını sunan teraslara giden geçitte, Dachau’nun Yahudi Soykırımı kurbanları için iki hatıra plaketi ve Dachau heykeltıraşlarının eserleri yer alıyor.

Dachau Almanya

Aziz Jacob Kilisesi

Jakob kilisesi 44 metrelik sekizgen kulesiyle Dachau’nun eski kentine hakimdir ve uzaktan görülebilir. Kilise 1624/25 yıllarında geç Rönesans tarzında inşa edilmiş. Daha küçük bir geç Gotik kilisenin yerine inşa edilen kiliseden geriye sadece kutsal alan ve kilise kulesinin kare bodrum katı kalmış. Barok kule 1676-78 yılları arasında inşa edilmiş.

Koro, Münih sarayının usta inşaatçısı Friedrich Sustris’in yönetimi altında inşa edilmiş, nef ise Hans Krumpper’in planlarına göre yapılmıştır. Yapıya 1926 yılında bir eklenti yapılmıştır.

Binanın güney tarafını süsleyen etkileyici bir 18. yüzyıl güneş saati sadece günün saatini değil, aynı zamanda ayı ve burçları da göstermektedir.

Gottesacker Şapeli

Bu şapel, kendisinden önceki Aziz Jakob kilisesi gibi Hans Krumpper tarafından tasarlanmış ve 1627/28 yıllarında inşa edilmiş.

Sekizgen yapısı sıra dışıdır. 1992-1995 yılları arasında yenilenmiştir. Şapelde bulunan bir anıt, Dachau’nun iki dünya savaşında ölen askerlerini anmaktadır.

Müzeler ve Sanat Galerileri

Dachau Resim Galerisi, Dachau Bölge Müzesi, Yeni galeri Dachau, Sanatçılar Derneği Dachau Galerisi, Dachau Eski Şehir Galerisi meraklıları tarafından ziyaret edilmeyi bekliyor.

Dachau Su Kulesi

Geceleri aydınlatılan Dachau’daki “Wasserturm” eski su kulesinin, 1910’dan 1969’a kadar şehre su sağlamış. 1998’de kapsamlı bir şekilde restore edilene kadar neredeyse unutulmuşt ve yıkılma tehlikesiyle karşı karşıyaymış. “Dachau Su Kulesi Tanıtma Topluluğu”nun (Fororderverein Dachauer Wasserturm) çalışmaları sayesinde, sergiler, yazar okumaları ve konserler gibi kültürel etkinliklerin mekanı haline gelmiş.

NaziToplama Kampı

Dachau, Nazi Almanyası süreçinde inşa edilen ilk toplama kamplarından biri ve 22 Mart 1933’te açılan en uzun süreli olanıdır. Kamp başlangıçta Hitler’in komünistler, sosyal demokratlar ve diğer muhaliflerden oluşan siyasi muhalifleri için tasarlanmıştı. Almanya’nın güneyindeki Bavyera eyaletinde, Münih’in yaklaşık 16 km (10 mil) kuzeybatısındaki orta çağ kasabası Dachau’nun kuzeydoğusunda terk edilmiş bir mühimmat fabrikasının arazisinde yer almaktadır.  Heinrich Himmler tarafından açıldıktan sonra, kampın amacı zorla çalıştırma ve nihayetinde Yahudilerin, Romanların, Alman ve Avusturyalı suçluların ve son olarak Almanya’nın işgal ettiği veya istila ettiği ülkelerden gelen yabancı uyrukluların hapsedilmesini içerecek şekilde genişletildi. Dachau kamp sistemi, çoğunlukla çalışma kampları veya Arbeitskommando’lar olan ve güney Almanya ve Avusturya’da bulunan yaklaşık 100 alt kampı içerecek şekilde büyüdü. Ana kamp 29 Nisan 1945’te ABD kuvvetleri tarafından kurtarılmıştır.

Almanya Gezilecek Yerler:

Münih Gezi Rehberi

Stuttgart Gezilecek Yerler

Çocuklarla Mannheim Gezimizden Notlar

Großholzleute Eski Model Araç Festivali

Kempten Almanya Gezi Notları

Muhteşem Manzarasıyla Büyüleyen Starnberg Kasabası

Lindau Gezilecek Yerler

Almanya Konstanz Gölü Çevresinde Görülesi Yerler


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın