Creme Brulee Tarifi

Yemek Tarifleri

Creme Brulee

Sadece krema, vanilya, tuz, yumurta ve şeker kullanarak kolayca yapabileceğiniz zarif ve zengin bir tatlı Creme Brulee /Krem Brüle tarifi. Kökeni tam olarak bilinmiyor; Fransızlar, İspanyollar ve İngilizler sahiplenme yarışındalar.

Gıda tarihçileri, orta çağda muhallebi tarzı tatlıların popüler olduğunu ve haçlı seferleri nedeniyle tariflerin Avrupa’da yaygın olarak dolaştığını belirtiyorlar. Bu yüzden bu tatlı için ilk tarifi bulmak neredeyse imkansız. Soru şu olabilir belki; muhallebi üzerine şekeri karamelize eden  ilk kişi kimdi? Bu sorununda bir cevabı yok maalesef.

İspanyollar- ya da daha özelde Katalanlar- gerçekten de bu tatlının selefi olduğunu iddia ettikleri “Crema Catalana” adlı bir tatlıya sahipler. İngilizlere gelince, onlarda selefin 1630’da Cambridge’deki Trinity College’da yaratılan ‘Trinity Burnt Cream’ olduğunu iddia ediyorlar. Lakin Fransızlar, en eski Creme Brulee referansına sahip, tarif 1691 yılına dayanıyor. Kralın aşçısı François Massialot tarafından yazılmış bir kitapta yer alıyor bu tarif. Fransız, İngiliz ya da Katalan ne fark eder birisinin bu lezzetli tatlıyı icat etmiş olması yeter bize!

Creme Brulee / Krem Brüle Tarifi

Pişme esnasında ortaya çıkacak su buharının tatlıların üzerine değmemesi için tepsiyi alüminyum folyo ile kaplayabilirsiniz.

Karışıma bir yemek kaşığı Türk Kahvesi ekleyerek farklı bir lezzet yakalayabilirsiniz.

Servis etmeden önce üzerini meyvelerle süsleyebilir ya da fındık ufalayabilirsiniz.

Farklı lezzetler arıyorsanız Paczki tarifimizi deneyin!

 

Yorum Yapın

:)