Sofralarda Yenilik Arayanlara Çıtır Pane Kabak Tarifi

Yemek Tarifleri

Çıtır Pane Kabak tarifi

Çıtır Pane Kabak tarifi nasıl yapılır? Sofranızda yenilik arıyorsanız bu lezzet tam size göre. Genelde tavuk için kullanılan hazır pane harcı kullanılıyor. Kabak sevmeyenlerin bile aklını çelecek çıtır pane kabak dilimlerini mutlaka deneyin, çocuklarda bayılıyor. çıtır pane kabak tarifi

İlk kullanımın M.Ö. 7000 – 5500 yılları arasında Meksika’da olduğu düşünülen kabak, potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve demir bakımından da oldukça zengin bir sebze. Bol lifli bir bitki olan kabak, bağırsakları tembel olanlar için tercih edilmesi gereken yiyeceklerden.

Çıtır Pane Kabak tabağınızı efsane yapacak 2 öneri;

Küçük parmak kalınlığında ve boyunda 5-6 adet kaşar kesin. Kabaklara uyguladığınız işlemi aynen kaşar dilimlerine de uygulayın. Kaşarları kabaklardan sonra kızartın ve kızarttığınız kabaklarınızın aralarına serpiştirin.

Bu lezzet yanında yoğurtlu sosla mükemmel oluyor. Yoğurt (tercihen süzme yoğurt), ezilmiş sarımsak, pul biber, nane, kekik, tuz ve zeytinyağını bir kaba alın iyice karıştırın ve 4-5 dakika buzlukta bekletin. Hepsi bu kadar, yoğurtlu sosunuz hazır.

Patlıcanlı makarna tarifi ilginizi çeker mi?


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın