Bizim Usul Tavuk Sote Tarifi

Yemek Tarifleri

Tavuk Sote Tarifi

Tavuk sote yapımı oldukça pratik bir yemek, yoğun günleri de kurtarıcı nitelikte. Yanında fırında patates ya da makarna ve mevsim salatası ile çocuklarında severek yediği bir menü. Düzenli olarak aileniz için yemek yapan biriyseniz zamanla denediğiniz tariflerin kendi ailenizin damak zevkine göre şekil aldığını bilirsiniz. Bu tarifte işte tam böyle deneye yanıla bizim evin lezzeti haline gelen bir tarif. Bizim Usul Tavuk Sote Tarifi

Yemeğini kendi yapan öğrenciler içinde hem kolay hem de sağlıklı. Benim kızım da gurbet ellerde okuduğu için tecrübeyle sabittir! Bu durumda verilen malzemelerin yarısını kullanmak iki öğünü kurtarmaya yetecektir😊 Tarif ortalama 4 porsiyon için!

Bizim Usul Tavuk Sote Tarifi

Bu yemeği yapmanın püf noktaları:

♣ Tavukları yüksek ateşte sotelerseniz, su tavuk parçalarının içine hapsoluyor ve lokum gibi yumuşacık tavukları yemeye doyum olmuyor.

♣ Ben kalçadan tavuk kuşbaşı yaptırıyorum daha yumuşak olduğu için dilerseniz göğüsten de kuşbaşı yaptırabilirsiniz, tercih sizin.

♣ Renkli dolma biberler yerine çarliston ve kapri biberde kullanabilirsiniz, o anda evde ne varsa😊

♣ Kalın tabanlı ve derin, tercihen wok tava kullanmak daha iyi sonuçlar almak için etkili.

♣ Dilerseniz 1 adet kuru soğanı da ince ince kıyıp ekleyebilirsiniz, bu durumda soğanı, sarımsak ile birlikte ekleyin.

Tavuğun besin değerine gelince,  Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden Prof. Dr. Şakir Doğan TUNCER’in verdiği bilgiler şöyle; “Tavuk eti, kırmızı ete göre daha düşük miktarda çinko ve demir içermekle birlikte bitkisel orijinli gıdalardan biyoyararlılığı yüksek çinko ve demir kapsamaktadır. Demirin emilim oranı %25[30 olup, bu değer bitkisel yiyeceklere göre oldukça yüksektir. Tavuk etinde vitamin B12 düzeyi her ne kadar kırmızı ete göre düşük ise de tavuk eti önemli düzeylerde tiyamin, riboflavin, niyasin ve vitaminB6 içermektedir. Vitamin E, pantotenikasit, folikasit ve biyotin düzeyleri ise önemli derecede düşüktür. Tavuk eti düşük yağ miktarı (göğüste 2,8g/ 100g, butta 13g/100g, deride 70g/100g) ve uygun doymamış/doymuş yağ oranı ile sağlıklı beslenme de pozitif bir değere sahiptir. Toplam yağ, doymuş yağ ve kolesterol tüketiminin azaltılması pek çok yaygın kronik hastalıklarının önlenmesi amacıyla tavsiye edilmektedir.”

Kıymalı Kabak Sandal Tarifi ilginizi çeker mi?

Yorum Yapın

:)