Arabayla Bulgaristan Seyahati: Burgaz, Varna

Bulgaristan Gezilecek Yerler

Arabayla Bulgaristan Seyahati Burgaz Varna

Arabayla Bulgaristan Seyahati Burgaz, Varna için süremiz 2 gece 3 gün. Aile köklerimizi keşfetmek için yoldayız! Hafta içi bir sabah saat 5.30’da yola koyulduk. İstanbul-Burgaz özel araçla 355 km yaklaşık 4,5 saat. Burgaz-Varna arası 130 km yaklaşık 2 saat. Derebey sınır kapısından geçtik, bayram olmasına rağmen sessiz ve sakindi.

Arabayla Bulgaristan’a Gitmek için Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Geçerlilik tarihini yitirmemiş pasaport,
 • Schengen vizesi,
 • Uluslararası geçerliliği olan bir ehliyet
 • Uluslararası Sigorta (yeşil kart). Sigortayı ister Türkiye tarafında 47 € ya da Bulgaristan tarafında 42 €’ya yaptırabilirsiniz.
 • Yurt Dışı Çıkış Harcı Ödeme Dekontu
 • Vinyet – Bulgaristan otoyol geçişleri için Vinyet almanız gerekiyor, 1 haftalık Vinyet 13 lev. İsterseniz sınır kapısında isterseniz internetten https://www.bgtoll.bg/tr/e-vinyet alabilirsiniz.

Arabayla Bulgaristan Rotası

Burgaz Gezilecek Yerler

Burgaz’a vardığımızda öncelikle şirin bir kafede kahvaltı yaptık. Sonrasında 3 saat şehrin turistik yerlerini dolaştık. Burası küçük bir kasaba havasında plajlarında zaman geçirmek önceliğiniz değilse bu süre yeterli.

1. Deniz Bahçeleri

Peyzaj sanatçısı Georgi Duhtev tarafından 1910 yılında inşa edilen Deniz Bahçeleri, Bulgaristan’ın en güzel parkları arasında sayılıyor. Dünyanın dört bir yanından gelen çok çeşitli egzotik bitkilerin bulunduğu bu sahil parkı, 150 dönümlük bir alanı kaplıyor.

2. Atanasovsko Gölü

Bu göl, şifalı olduğu söylenen siyah çamur ve küllü su havuzlarıyla dünyaca ünlü. Atanasovsko Gölü’nün şişliği ve ağrıyı azaltan, yaraları iyileştiren ve yara izlerini en aza indiren termal özelliklere sahip olduğu söyleniyor. Bölge aynı zamanda yüzlerce göçmen kuş türüyle de tanınıyor.

3. Poda Koruma Alanı

Poda Koruma Alanı, çeşitli doğa harikalarını sergileyen bir doğa rezervi. Ziyaretçiler, yüzlerce bitki, balık ve amfibi türü de dahil olmak üzere Bulgaristan’ın biyolojik çeşitliliğini sergileyen kalıcı sergiyi görmeye davet ediliyor. Bölge aynı zamanda Avrasya kaşıkçı ve büyük karabatak gibi göçmen kuşlarıyla da ünlü. Via Pontica, Poda’dan geçen Avrupa’nın en büyük ikinci göç rotasıdır. Kuş gözlemcileri kış aylarında cüce karabatak, tepeli pelikan ve beyaz başlı ördek gibi nesli tükenmekte olan türleri gözlemleyebiliyor.

4. Anastasia Adası

Karadeniz’de Burgaz Körfezi’ndeki St. Anastasia Adası, 12 metre yüksekliğinde volkanik bir kaya adasıdır. İki dönümlük bir alana yayılan ada gizem ve efsanelerle anılır. Korsanlar adaya baskın yapmaya kalkışınca, manastırda yaşayan keşişlerin yardım için Aziz Anastasia’ya dua ettiği söyleniyor. Korsan gemisini ikiye bölen bir fırtına göndererek çağrılarına cevap verir. Geminin kalıntıları fosilleşmiş kayaların arasında hala görülebilmektedir. Adanın ilgi çekici yerleri arasında çok sayıda Orta Çağ duvar resmine ev sahipliği yapan 15. yüzyıldan kalma kilise, 1889 yılında bir Fransız şirketi tarafından inşa edilen deniz feneri ve otantik Burgaz mutfağı sunan otel ve restoran bulunuyor.

5. Burgaz Etnografya Müzesi

Aziz Kiril ve Metodiy Katedrali yakınındaki Etnografya Müzesi, 19. yüzyıldan kalma bir sarayda yer alıyor. Geleneksel Burgaz kültürel eserlerinin sergilendiği müze, Nestinarka, Kuker, Enyova Bulya ve Lazarka gibi popüler kutlamalarla bağlantılı kostümler de dahil olmak üzere kostüm koleksiyonuyla büyük ilgi görüyor. Müze, bölgenin arkeolojik, etnografik ve doğal tarihini korumaya çalışan tarihi bir galeri. Ziyaretçiler ayrıca merkezin mücevher, mobilya ve dokuma koleksiyonlarını da görebilirler.

Varna Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler Listesi

1. Varna Şehir Merkezindeki Antik Kalıntıları Görün

Varna başlangıçta bir Trakya yerleşimiymiş ve MS 15’te Roma İmparatorluğu’nun bir parçası olmuş. Roma İmparatorluğu’ndan kalma birçok antik kalıntı, önemli arkeolojik alanlar haline gelmiş. Ve bunlar görülmeye değer olanlardan bazıları:

 • Varna Roma Hamamları (10:00-18:00; Pazartesi ve Pazar günleri kapalı; 5 lev)- Aziz Athanasius Ortodoks Kilisesi’nin yanındaki arkeolojik alan, 2. yüzyıldan kalma 7.000 m2’den fazla eski termal banyoya ev sahipliği yapıyor. Bulgaristan’da keşfedilen en büyük antik yapı olduğu söyleniyor.
 • Odessos Roma Hamamları (10:00-17:00; Pazartesi günleri kapalı, 2 lev)– 3. ve 6. yüzyıllar arasında inşa edilmiş eski maden banyoları. Kalıntıların çoğunu ana caddeden görebilirsiniz.
 • Odessos Erken Hıristiyanlık Bazilikası (24 saat; ücretsiz) – Varna’da korunan en büyük Roma Bazilikası. Sitede görülecek pek bir şey yok ama Arkeoloji Müzesi’ndeki eserleri görebilirsiniz.

2. Varna Şehir Merkezinde Dolaşın

Varna şehir merkezi bir zamanlar Osmanlı esintili mimari ve antik kalıntılarla doluymuş. Şimdilerde şehir şantiye alanı gibi, bir tarafta batılı tarzda yükselen yeni binalar bir tarafta yok olmaya yüz tutmuş yüzlerce tarihi bina.

Ana yaya bölgesi şehir merkezinde Theotokos Katedrali’nin yakınında başlıyor ve yalnızca yayalara açık bir dizi cadde sizi Deniz Bahçesi ve Varna Plajı’na götürüyor.

Şehir merkezinde Opera Varna, Grand Hotel London ve Varna Arkeoloji Müzesi gibi birçok mimarisiyle ilgi çeken yapı bulunuyor. Ayrıca Aziz Nikolaos Kilisesi Thaumaturge ve Ermeni Apostolik Kilisesi Aziz Sargis gibi önemli dini yapılar da ziyaret edilecek yerler arasında.

Eski Kent’in ana yaya caddesi olan Knyaz Boris I Bulvarı boyunca yürüyün ve her iki tarafta sıralanan rengarenk binaları görün. Burada birçok mağaza, kafe ve restoran bulabilirsiniz.

3. Varna Deniz Bahçesi’ndeki Tüm Önemli Noktaları Keşfedin

Orijinal bahçe 19. yüzyılda yapılmaya başlamış ve 90.000 m2’lik bir alana dönüşmüş. Bugün Varna Deniz Bahçesi şehrin en eski ve en büyük parkı. Ayrıca, parkın Karadeniz kıyısında stratejik bir konuma sahip olması ve park boyunca pek çok ilgi çekici yer bulunması nedeniyle en iyi cazibe merkezlerinden biri.

4. Dini Yapıları Ziyaret Edin

 • Theotokos Katedrali, şehrin Doğu Ortodoks sakinlerinin bir ibadethaneye ihtiyaç duymaya karar vermesi üzerine 1880 yılında inşa edilmiş. Varna’daki en büyük kiliseyi (aynı zamanda Bulgaristan’ın üçüncü büyük kilisesi) çok sayıda yaldızlı kubbesi, çok sayıda freskleri ve süslü vitray pencereleri ile inşa etmişler.
 • Aziz Athanasius Ortodoks Kilisesi – 1838 yılında Roma Termal Banyolarının yanındaki küçük bir kilisenin kalıntıları üzerine inşa edilmiş.
 • Ermeni Apostolik Kilisesi St Sargis– yalnızca Ermeni ve Gürcü kiliselerinde bulunabilen geleneksel haç şeklindeki kilise mimarisini görün.
 • Aziz Nicholas Kilisesi Thaumaturge– şehir merkezindeyken mozaik portreleri ve freskli iç mekanları ile bu kilise görülmeye değer.

Arabayla Bulgaristan Seyahati Burgaz Varna

5. Müzeleri Ziyaret Edin

 • Varna Arkeoloji Müzesi (10:00-17:00; 10 lev) – 2.000 metrekarelik müze, Bulgaristan’daki en büyük antik pişmiş toprak, mezar taşı kabartmaları ve gemi koleksiyonuna sahip. Paleolitik Çağ’dan Bulgar Ulusal Uyanış dönemine kadar uzanan eserler sergileniyor.
 • Varna Etnografya Müzesi (Salı’dan Pazara 10:00-17:00; 5 lev) – geleneksel kostümlerin, tarım aletlerinin ve diğer ekipmanların sergilerini görerek 19. yüzyılın ikinci yarısından 20. yüzyıla kadar Varna’daki yaşam hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 • Retro Müzesi (10:00-20:00; 15 lev) – 4.000 m2’lik müzenin içinde, Bulgarların komünizm altında yaşadığı 1944-1989 yılları arasında ev eşyaları, eski arabalar ve diğer rastgele nesnelerin ilginç sergilerini görebilirsiniz.

Ulusal Uyanış Müzesi, Doğal Tarih Müzesi, Denizcilik Müzesi, Kukla Müzesi, Tıp Tarihi Müzesi, İllüzyon Müzesi diğer görülebilecek müzeler.

6. Varna’da Bulgar Karadeniz Mutfağını Deneyin

Bulgar Karadeniz Sahili mutfağı ağırlıklı olarak Karadeniz midyesi, ızgara ve kızarmış balık, kalamar ve Karadeniz’den gelen diğer deniz ürünleri gibi deniz ürünlerinden oluşuyor.

Varna’da da birçok restoran taze deniz ürünleri ve Sofya’da bulabileceğinize benzer geleneksel Bulgar yemekleri servis ediyor. Shopka salatası ve tarator gibi birçok klasik Bulgar yemeği her zaman menüde yer alıyor.

Arabayla Bulgaristan Seyahati Burgaz Varna

7. Varna Şehir Merkezi Dışındaki Turistik Yerleri Görün

Şehirdeki tüm turistik mekanların yanı sıra şehir merkezinin dışında da görülmeye değer birkaç gezi noktası bulunuyor. Bu destinasyonların hepsine halk otobüsüyle ulaşmak mümkün. Arabayla Bulgaristan Seyahati Burgaz Varna

 • Park-Müze “Vladislav Varnenchik” (salıdan cumartesiye 10:00-18:00; 8 lev)- 15. yüzyıldan kalma ekipman koleksiyonunu ve Varna Savaşı ile ilgili sanat eserlerini içeren bir anıt ve müze. 10 Kasım 1444’ten itibaren savaş alanının merkezi olması nedeniyle bölgenin kendisi oldukça dikkat çekici. 22 veya 118 numaralı otobüsle gidebilirsiniz.
 • Bulgar-Sovyet Dostluğu Anıtı (24 saat; ücretsiz)- 1828-29 Rus-Türk Savaşı sırasındaki Rusya desteğini anmak için 23 metre yüksekliğinde bir sosyalist anıt inşa edilmiş. 7, 31A, 118 veya 148 numaralı otobüsle gidilebilir.
 • Aladzha Manastırı (09.00-17.00; 5 lev) – 14. yüzyılda münzevi keşişlerin yaşadığı bir Orta Çağ mağara manastırı. Bugün, Karadeniz kıyısındaki halka açık bir tarihi eser konumunda. 29 numaralı otobüs doğrudan Aladzha Manastırı’na gidilebiliyor.
 • Taş Ormanı (Pazartesi ve Salı kapalı; 5 lev) Dikilitaş Taş Ormanı olarak da bilinen doğal fenomen Pobiti Kamani, Varna şehrine yaklaşık 18-20 km ve Beloslav şehrine birkaç kilometre uzaklıkta 7 kilometrekarelik bir alanda yer alıyor. Doğal cazibe, 10 metre yüksekliğe kadar taş sütunlar, içi boş veya kalın silindirler, çapraz koniler, farklı şekil ve büyüklükteki taş bloklar ve tüm kompleksin etrafına dökülen birkaç taş parçasından oluşuyor. “Dikilitaş Grubu” turistler için en ünlü ve çekici nokta olabilir.  Varna’nın yaklaşık 18 km batısında yer alıyor ve Е70’den kolayca erişilebiliyor. Kompleks, 850 metre x 120 metre ölçülerinde şeritler halinde yerleştirilmiş farklı boyutlarda 300’den fazla sütundan oluşuyor ve güneyde daha küçük bir alanda yaklaşık 50 yapı yer alıyor. Bazı sütunlar iki veya üç parçaya bölünmüş, bazıları yerinden sökülmüş gibi yerde yatıyor, bazıları ise ilginç heykel grupları oluşturuyor.

Arabayla Bulgaristan Seyahati Burgaz Varna

8. Varna’nın Plajlarını Ziyaret Edin

Varna’da yapılacak en iyi şeylerden biri şehri çevreleyen uzun plajları ziyaret etmek. Varna’nın plajları ince altın rengi kumlara sahip ve 32 km uzunluğa sahip. İklimi ılıman ve sıcak, su kristal berraklığında; bu da mükemmel bir yaz tatili için en uygun ortamı sağlıyor.

9. Altın Kum Plajı

Birçok uluslararası gezgin, tatilleri için Altın Kum Plajı’nı ziyaret etmek üzere doğrudan Varna’ya uçuyor. Bulgaristan’ın Karadeniz tatil kasabası, altın rengi kum ve berrak sularla dolu 3,5 km uzunluğundaki plajıyla ünlü.

Varna’yı ziyaret ediyorsanız, şehrin sadece 16 km kuzeyinde yer alan ve halk otobüsleriyle ulaşılabilen Altın Kum Plajı’na günübirlik bir gezi yapmayı unutmayın!

Bazı büyük otellerin misafirleri için özel plaj alanları olsa da günübirlik gelenler için halka açık ücretsiz bölgeler de bulunuyor. Yüzmenin, güneşlenmenin ve su sporları da dahil olmak üzere çeşitli plaj aktivitelerinin tadını çıkararak bir gün geçirebilirsiniz. Ayrıca bölgede çok sayıda restoran ve bar bulunuyor. Varna Merkez Tren İstasyonu’ndan 9 numaralı otobüs sizi doğrudan plaja götürüyor. Arabayla Bulgaristan Seyahati Burgaz Varna

Arabayla Yunanistan Seyahati   Arabayla Bulgaristan Seyahati Burgaz Varna


Hayat Sorgusu sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Hayat hakkında 297 makale
Halkla İlişkiler ve edebiyat eğitimi almış, kitapları, seyahat etmeyi ve araştırıp öğrenmeyi seven bir özel sektör emeklisi.

Yorum Yapın

:)