Anmeldung (İkamet Kaydı) Nedir? Nasıl Alınır?

Almanya Üniversite Eğitimi

İlginizi Çekebilir: Almanya’da Üniversite Okumak: Nasıl Başvuru Yaptık? IB Diploması ile Almanya Üniversite Başvurusu Almanya Öğrenci Konaklama Seçenekleri AT 11 Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Almanya’ya geldiğinizde yapmanız gereken ilk şeylerden biri, yerel vatandaşlık ofisinde “Anmeldung/İkametgah Kaydı” yaptırmaktır. Vergi numarası, banka hesabı, sağlık sigortası, yerel mobil hat, internet bağlantısı ve diğer şeyleri açarken Anmeldung’unuzu göstermeniz istenecektir. Kaydolduğunuz adres aynı zamanda yetkililerin size posta göndermek için kullanacakları adrestir. Kısaca, ona sahip olmak çok önemlidir. Anmeldung Nedir? Nasıl Alınır?

İkamet Kaydı /Anmeldung Nedir? Nasıl Alınır?

Almanya’da ikamet kaydı (Anmeldung), her şehirde bulunan “Einwohnermeldeamt” ya da “Bürgeramt” adındaki devlet dairelerinde yapılıyor. Özellikle büyük şehirlerde bu kurumların birkaç şubesi bulunuyor. Bu nedenle, ikamet ettiğiniz adresten sorumlu olan “Einwohnermeldeamt” ya da “Bürgeramt” tespit etmeniz gerekli. melderegister-auskunft.de web sitesi üzerinden şehrinizdeki yetkili devlet dairelerinin adreslerine ulaşabilirsiniz. Yine bu sayfadaki posta kodları sayesinde, ikamet ettiğiniz adresten hangi devlet dairesinin sorumlu olduğunu da bulabilirsiniz. İkametgâh kayıt işlemi için bizzat bu kurumlara gitmek durumundasınız.

Önemli: Anmeldung’unuzu alabilmek için kayıt yaptırabileceğiniz ve mektup alabileceğiniz bir ev adresinizin olması gerekir. Almanya’da yeni bir daireye taşındığınızda, taşındıktan sonra iki hafta içinde yerel vatandaşlık bürosuna kayıt yaptırmanız gerekir. Bu süreye uymazsanız, idari para cezası ile yükümlü olabilirsiniz. Bununla birlikte, ofisler genellikle aşırı yüklendiğinden ve genellikle bir randevu için uzun süre beklemeniz gerektiğinden, sorumlu memurlar genellikle küçük gecikmelere göz yumma eğilimindedir.

Yeni gelen biri olarak henüz bir daireniz yoksa aşağıdakilerden birini yapabilirsiniz:

 • Yerleşmek için birkaç aylığına geçici bir daire kiralayın ve ardından uzun süreli bir daire arayın.
 • En azından bir süreliğine bir WG (paylaşımlı daire)’de yaşayın.
 • Bir arkadaşınızın adresi altında kaydolun.

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, bu adresi Anmeldung’unuz için kullanabileceğinizden önceden emin olmanız önemli. Bu ancak arkadaşınız, ev arkadaşlarınız veya ev sahibiniz size gerekli belgeleri sağlayabilirse mümkündür!

Okuyun!  Uni-Assist ile Alman Üniversitelerine Nasıl Başvurulur?

Anmeldung İçin Adım Adım Kılavuz

 1. Yerel vatandaş ofisinden online randevu alın. Taşınır taşınmaz, birkaç gün sonrasına randevu almayı deneyin. Bazı şehirlerde iş yükü oldukça fazladır, bu nedenle randevu almak biraz zaman alabilir. Her zaman müsait randevuları yayınladıklarından denemeye devam edin. Özellikle sabahları! Ayrıca oraya gidip bir süre bekleyebilirsiniz.
 2. Randevunuzu aldıktan sonra bir e-posta onayı alacaksınız.
 3. Randevunuz için istediğiniz gün geldi! 15 dakika önce gelin, yanınızda getirin:
  • Pasaport ve vize veya oturma izni
  • Anmeldung başvuru formu (Anmeldeformular)
  • Ev sahibinden alacağınız onay yazısı (Wohnungsgeberbestätigung)
 1. Bekleme odasında bir ekran olacak, numaranız görünene kadar bekleyin. Numaranız göründüğünde sıra sizde: Randevu numaranızın yanında belirtilen masaya veya ofise gidin.
 2. Personelin çoğu İngilizce konuşmuyor, bu yüzden Almanca konuşan biriyle gelmeye çalışın.
 3. İşlem toplamda yaklaşık 5-10 dakika sürer, sonunda “Meldebestätigung/ikamet kayıt belgesi” alırsınız.

Farklı bir daireye taşındığınızda tüm süreci tekrar yapmanız gerekecek! Anmeldung Nedir? Nasıl Alınır?

Yorum Yapın

:)