Tüm Detaylarıyla Almanya’da Üniversite Eğitimi

Yurt Dışı Üniversite

almanyada üniversite eğitimi

Almanya’da üniversite eğitimi almak için bilmeniz gerekenler; 

 • Almanya Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?
 • Almanya’da Üniversite Başvurusu için Temel Şartlar
 • Üniversite Başvuru Tarihleri
 • Almanya Üniversite Başvurusunda İstenen Belgeler
 • Almanya Öğrenci Vizesi Başvuru
  • Bloke Hesap
  • Zorunlu Sağlık sigortası
 • Almanya’da Öğrenci Konaklama Seçenekleri
 • Almanya’ya Gider Gitmez Yapılması Gerekenler
  • İkametgah Kaydı 
  • Banka hesabı Açma
  • Oturma İzni Başvurusu 
  • Türk Konsolosluğu Kayıt

Almanya Üniversite Başvuru Deneyimimiz

Biz orta gelirli çalışan anne- baba olarak çocuklarımız yurt dışında üniversite eğitimi alsın istedik. Bu nedenle de büyük kızımız lise çağına geldiğinde IB (International Baccalaureate) eğitimi veren bir eğitim kurumuna yazdırdık. Hangi ülke, hangi üniversite, hangi bölüm konusunda netleşmek uzun bir süreç oldu bizim için, 9 ve 10. sınıf böyle geçti. Kendi çapımızda yaptığımız araştırmalar sonucunda İngiltere, ABD, Kanada gibi ülkelerde üniversite eğitiminin oldukça maliyetli olduğunu gördük. Almanya’da devlet üniversitelerinde eğitim ücretsiz olduğu ve özellikle teknolojik alandaki üniversite eğitim kalitesi iyi olduğu için Almanya’da karar kıldık ve araştırmaya başladık. Niye Almanya? Cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz: Almanya’da Okumak için 6 Neden

Bu arada kızımız Almanca öğrenmeye başladı. Öncelikle Goethe Zertifikat B2 sınavına girdi ve geçti. Almanya’da üniversitelere direkt başvuru yapabilmeniz için en az B2 seviyesinde Almanca bilmeniz gerekiyor. Kayıt aşamasında da öğrenciden Goethe Zertifikat C1 veya Testdaf 4 ile seviyesini belgelendirmesi isteniyor. İlk girdiği Testdaf sınavında başarılı olamasa da ikincide geçti.

Onun eğilimleri doğrultusunda üç üniversite, altı bölüm belirledik (Altısından da kabul aldı, en çok istediği yere kaydoldu!). Başvuru konusunda tıkandık, bir dönem danışmanlık firması arayışımız oldu. Fakat IB diploması ile Alman üniversitelerine başvuruda deneyimli bir danışman bulamadık, bizim şanssızlığımız belki de! Almanya’daki bölüm ve üniversitelerin sıralama/değerlendirmelerini ranking.zeit.de adresinden kontrol edebilirsiniz.

Almanya’da Üniversite Eğitimi 

Almanya’daki Üniversite Türleri

Almanya’da araştırma ve uygulama ağırlıklı olmak üzere iki tip yüksekokul, Universität ve Fachhochschule (FH/HS/HAW- Uygulamalı Bilimler Üniversitesi- University for Applied Studies) bulunuyor. FH’lerin tek farkı doktora programlarının bulunmaması. Ayrıca Kunsthochschule (Güzel Sanatlar Yüksekokulu), Pädagogische Hochschule (Eğitim Bilimleri Yüksekokulu) ve Theologische Hochschule (İlahiyat Yüksekokulu) mevcut.

Almanya’nın Dünya Sıralaması İlk 15’de Olan Üniversiteleri

Ülke Sıralaması Üniversite
1 LMU Munich
2 Technical University of Munich
3 Heidelberg University
4 Charité – Universitätsmedizin Berlin
5 University of Tübingen
6 Humboldt University of Berlin
7 University of Freiburg
8 RWTH Aachen University
9 University of Bonn
10 Free University of Berlin
11 University of Göttingen
12 University of Hamburg
13 University of Mannheim
14 Technical University of Berlin
15 Ulm University

Almanya’da Üniversite Eğitimi için Başvuru Nasıl Yapılır?

Üniversitelerin web sitelerini inceledik, kafamıza takılanları e-posta/telefon yoluyla sorup öğrendik. İstenen tüm evrakları hazırlayıp kendimiz başvuru yaptık. Kış dönemi için, 15 Temmuz’a kadar başvuru yapmanız ve istenen tüm evrakları posta yoluyla ilgili üniversiteye göndermeniz gerekiyor. Bazı üniversitelere direkt kendi portalları üzerinden başvurabilirken bazıları uni-assist üzerinden başvuru kabul ediyor. Üniversitelerin çok farklı kabul koşulları olabiliyor. Örneğin; Rwth Aachen Üniversitesi’ne başvuru yapmak için TestAS sınavına girmeniz gerekiyor, Friedrich-Alexander Üniversitesi Erlangen – Nürnberg, diplomanızın yerel makamlar tarafından onaylanmasını talep ediyor vs. Tüm bunları yapmak için Almanca bilmeniz gerekmiyor, İngilizce bilmek yeterli! Üniversitelerin web sitelerinde başvuru için gerekli tüm bilgiler bulunuyor, ayrıca DAAD ve study in germany sitesinde yararlı birçok bilgi mevcut. Kabul mektupları 26 Temmuz’da gelmeye başladı, en çok istediği bölümden 30 Temmuz’da geldi!

Nasıl Başvuru Yaptık!

 • İlgilendiğimiz üniversitelerin web sayfalarından başvuru koşullarını öğrendik.
 • İstenen belgeleri hazırladık, gerekenleri Almanca/İngilizceye yeminli tercüme ettirdik.
 • Üniversitelerin başvuru portallarına ve uni-assist’e üye olduk, istediğimiz bölümlere başvuru yaptık.
 • Alman Konsolosluğundan randevu alıp, belgelerin kopyalarını onaylattık.
 • Bir uluslararası kargo firması ile evrakları üniversitelere gönderdik.
 • Başvuru sürecinde üniversitelerden eksik belge vb. konusunda e-postalar geliyor, bu nedenle her zaman kullandığınız/ulaşabileceğiniz bir e-posta adresi kullanın.

Almanya Üniversite Başvurusu için Temel Şartlar

 • Türkiye’deki merkezi üniversite yerleştirme sınavında (YKS, TYT-AYT) dört yıllık örgün bir lisans programına yerleşmiş olmak gerekiyor.
 • Türkiye’de kayıt hakkı kazanılan bölümle Almanya’da aynı adı taşıyan veya benzeri lisans programlarına başvurulabiliyor.
 • IB, Matura, Abitur gibi bir uluslararası lise bitirme diplomasına sahip olanlardan YKS sonuç belgesi aranmıyor, direkt başvuru yapılabiliyor.
 • Almanca dil yeterliliği B2-C1 seviyesinde olması gerekiyor. Dil yeterliliğinizi belgeleyemezseniz bir yıl Almanca hazırlık okuma şansınız var fakat bütün üniversitelerin Almanca hazırlık sınıfı yok.

Üniversite Başvuru Tarihleri

Kış Dönemi (1 Ekim – 31 Mart): 15 Temmuz

Yaz Dönemi (1 Nisan – 30 Eylül): 15 Ocak

Almanya Üniversite Başvurusunda İstenen Belgeler

 • Başvuru formu (üniversitelerin web sitelerinde mevcut)
 • Almanca dil yeterlilik sertifikası (DSD2, Testdaf 4-5, Telc C1, Goethe-Zertifikat C2, DSH 2-3)
 • Lise diploması ve not dökümü (transkript)
 • Türkiye’deki merkezi üniversiteye yerleştirme sisteminde dört yıllık örgün bir lisans programına yerleştiğinizi gösteren belge veya IB, Abitur, Matura vb. uluslararası geçerliliği olan bir lise bitirme diploması
 • CV
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Almanya Öğrenci Vizesi Başvuru

Öğrenci vizesi için gerekli evraklar tüm açıklamalarıyla birlikte Alman Konsolosluğu web sitesinde yer alıyor. Evrakları istendiği şekilde hazırlayıp başvurduğunuzda sorun yaşanmıyor. Dikkat edilmesi gereken 2 konu var; bloke hesap ve sağlık sigortası.

Bloke Hesap Nasıl Açılır?

Bunun için Almanya’da bir bankada Alman hükümetinin belirlediği tutarda (aylık 853 Euro x 12= 10.256 Euro) öğrenci adına bloke hesap açılması gerekiyor. Biz İŞBANK AG’ye eposta (Servicecenter@isbank.de) yoluyla başvurduk. İstenen belgeleri hazırladık, gönderdik. Kısa sürede sıkıntı yaşamadan bloke hesap açıldı ve resmi makamlara sunulmak üzere belgemiz geldi.

Zorunlu Sağlık Sigortası

Eğer SGK çalışanı iseniz sizin üzerinizden çocuğunuza AT11 belgesi çıkartabilir, aylık ortalama 110 Euro’luk sağlık sigortası ödemesinden muaf olabilirsiniz. Sağlık sigortasını, Almanya’ya giriş yaptığınızda Alman halk sağlık sigortası kurumlarından AOK, TK, Barmer, DAK vb. birine onaylatmanız gerekiyor. Bu belge üniversiteye kayıt, oturma izni vb. birçok işlem için gerekli. AT11 belgesi 6 aylık olarak veriliyor, her 6 ayda bir yenisinin alınması ve onaylatılması gerekiyor.

Almanya’ya Gider Gitmez Yapılması Gerekenler

İkametgah Kaydı (Anmeldung)

Almanya’ya giriş yaptıktan sonra iki hafta içinde Residence Registration Office (Bürgerbüro)’ya ikametgah kaydı yaptırmanız gerekiyor. Kayıt için gerekli evraklar pasaport, vize ve kira sözleşmesi. Bağlı olduğunuz belediyenin web sitesinden randevu alıp gitmek gerekiyor aksi takdirde uzun kuyruklarda sıra bekliyorsunuz. Yasa gereği, Almanya’da ikametgah kaydı yaptırdıktan sonra belediyeden tarafınıza posta yoluyla (yaklaşık 1 ay içerisinde) Steuer ID numaranızı (Vergi Nr.) geliyor.

Banka Hesabı Açma

Banka hesabı açmak için ikametgah kaydına (Anmeldung) ve Vergi Numarasına ihtiyacınız var. Hesap açmak istediğiniz bankadan randevu alıp gitmeniz gerekli, çat kapı hesap açılamıyor.

Oturma İzni Başvurusu (Aufenthaltsgenehmigung)

Gittiğiniz bölgenin yabancılar ofisinden randevu alıp 2 ay içinde oturma iznine başvurmanız gerekiyor. Randevu için tarih bulmak çok zor olduğu için ne kadar erken davranırsanız o kadar iyi. İstenilen belgeler; başvuru formu, pasaport, fotoğraf, okul kayıt belgesi, bloke hesap belgesi, onaylı sağlık sigortası.

Türk Konsolosluğuna Kayıt

Ülkeye giriş yaptıktan sonra iki ay içinde Türk Konsolosluğuna gidip kaydolmanız gerekiyor. Her adresiniz değiştiğinde adres değişikliği bildirimi yapmanız zorunlu. almanya’da üniversite eğitimi

Yorum Yapın

:)